Hovädzí loj môže byť zdravší, ako si myslíme
Odborníci naznačujú, že hovädzí loj môže byť zdravší, ako si mnohí myslia.
Sociálne médiá zaplavili reklamy a influenceri, ktorí vyzdvihujú výhody hovädzieho loja a tvrdia, že zlepšuje stav pokožky a lieči črevá.
Jednoducho povedané, hovädzí loj je vyškvarený hovädzí tuk, hoci môže pochádzať aj z jeleňa, jahňaťa alebo bizóna. Je podobný masti, ale masť je zvyčajne mäkšia, má jemnejšiu chuť a je obľúbenejšia na pečenie. Loj je známy svojou mierne hovädzou chuťou a často sa používa na vyprážanie a na výrobu mydiel a sviečok. Loj sa často používal pred príchodom rastlinných olejov a tukov. Keď sa na trhu začali objavovať tieto výhodnejšie balené, ľahko dostupné a lacnejšie alternatívy, loj takmer vymizol.
Loj má vysoký bod zadymenia 232 °C, čo vysvetľuje, prečo až do roku 1990 spoločnosť McDonald’s spolu s mnohými ďalšími reťazcami fast foodov používala tento tuk predovšetkým na vyprážanie vo fritézach, napríklad hranoliek, ako spomenul denník Chicago Tribune.
Hovädzí loj má tiež dlhú trvanlivosť a jeho používanie je vynikajúcim spôsobom využitia celého zvieraťa, čo pomohlo znížiť množstvo odpadu a rešpektovať životnosť dobytka. Získavanie hovädzieho loja bolo pre poľnohospodárov bežné ešte pred niekoľkými generáciami, ale s rozvojom priemyselného poľnohospodárstva sa zmenšilo.
Domnelé nebezpečenstvo nasýtených tukov
Loj sa skladá prevažne z triglyceridov, z ktorých takmer polovicu tvoria nasýtené tuky, čo vysvetľuje, prečo vymizol z kuchýň v 50. rokoch minulého storočia.
Nárast spracovaných a balených potravín urýchlil odklon od živočíšnych tukov, ako je loj, pretože oleje zo semien (rastlinné oleje) lepšie vyhovovali masovej výrobe a distribúcii. Súčasne sa začal zvyšovať počet srdcových ochorení, ktorý dosiahol vrchol v polovici 60. rokov 20. storočia. Lekári vtedy začali varovať verejnosť pred nebezpečnými účinkami vysokého obsahu triglyceridov a tvrdili, že sú príčinou infarktov.
Mnohí odborníci na zdravie sa však domnievajú, že úrady už celé desaťročia zvaľujú vinu nesprávnym smerom a že nasýtené tuky v skutočnosti nie sú skutočným problémom. Mnohí lekári sú presvedčení, že k vysokej hladine triglyceridov prispievajú najmä priemyselne spracované a balené potraviny vedúce k metabolickým poruchám a nárastu chronických zdravotných problémov vrátane srdcových ochorení a stukovatenia pečene.
Ako uvádza Lekárske centrum Rochesterskej univerzity, „keď jete nadbytok kalórií – najmä sacharidov – vaša pečeň zvyšuje produkciu triglyceridov“.
Nina Teicholzová, autorka bestselleru New York Times Veľké prekvapenie o tuku: prečo maslo, mäso a syr patria do zdravej stravy, tvrdí, že nízkotučná mánia zasiahla USA po tom, čo Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) odporučil obmedziť konzumáciu plnotučných potravín, ako sú mliečne výrobky, vajcia a červené mäso, aby sa znížilo riziko srdcových ochorení. Následne sa výrazne zvýšil príjem sacharidov a výrobcovia začali do mnohých potravín pridávať cukor, aby boli chutnejšie bez tuku. Napriek tomu, že počet srdcových ochorení stagnuje, usmernenia FDA neboli nikdy upravené a dodnes sa odporúča obmedziť konzumáciu červeného mäsa.
Nasýtené tuky tiež zvyšujú hladinu vysokohustotného lipoproteínu (HDL), teda „dobrého cholesterolu“, viac ako ktorýkoľvek iný typ tuku, čo môže zmierniť škodlivé účinky nízkomolekulárneho lipoproteínu (LDL), teda „zlého cholesterolu“.
Transmastné tuky, ktoré sa stali náhradou nasýtených tukov v mnohých hotových potravinách, zvyšujú hladinu LDL cholesterolu ešte viac ako nasýtené tuky a zároveň znižujú hladinu HDL cholesterolu. Väčšina trans tukov vzniká priemyselným procesom, pri ktorom sa do rastlinného oleja pridáva vodík, čo spôsobuje, že olej pri izbovej teplote tuhne. Tento čiastočne hydrogenovaný olej je lacný a menej sa kazí, takže potraviny z neho vyrobené majú dlhšiu trvanlivosť.
Spojitosť so srdcovými ochoreniami
Lekári bežne tvrdia, že nadmerné množstvo LDL cholesterolu sa môže usadzovať na stenách ciev. Toto nahromadenie sa nazýva plak. Plaky môžu spôsobovať zdravotné problémy, napríklad ochorenia srdca a mŕtvicu.
Niektorí lekári však tento zaužívaný názor úplne spochybňujú. „LDL nie je hlavným motorom pri ochorení koronárnych tepien,“ povedal pre The Epoch Times Dr. Richard Amerling, nefrológ špecializujúci sa na chronické ochorenia, ako je cukrovka a hypertenzia.
Inzulínová rezistencia je to, čo iniciuje zápal a poškodenie ciev. Inzulín je hormón, ktorý uvoľňuje pankreas, aby pomohol bunkám využiť glukózu ako palivo. Ak bunky nie sú pri prijímaní inzulínu také účinné, ako by mali byť, pankreas ho produkuje čoraz viac. Nakoniec pankreas nedokáže udržať krok s dopytom po inzulíne a hladina cukru v krvi sa zvyšuje. Presná príčina inzulínovej rezistencie nie je známa, ale silne súvisí s nadváhou a sedavým spôsobom života.
Jedna štúdia ukazuje, že v pečeni potkanov chovaných na hovädzom loji sa hromadilo menej lipidov ako v pečeni potkanov chovaných na sójovom oleji. Inými slovami, tuk v potrave nemusí nevyhnutne spôsobiť, že budete tuční.
Loj verzus iné kuchynské oleje
Dr. Amerling zdôraznil, že používanie hovädzieho loja nie je zázračným prostriedkom a musí byť súčasťou širšieho plánu zdravej výživy. Odporúča vylúčiť oleje zo semien a nahradiť ich hovädzím lojom alebo dokonca slaninovým tukom a masťou. Poznamenal, že to dodáva chuť, a zopakoval Kennedyho želanie, aby sa hranolky McDonald’s opäť pripravovali v hovädzom loji.
Z chemického hľadiska sú nasýtené tuky obsiahnuté v loji prirodzene stabilnejšie ako nenasýtené tuky obsiahnuté v rastlinných olejoch. Podľa dr. Amerlinga majú nenasýtené tuky veľa dvojitých väzieb, ktoré ich robia náchylnými na oxidáciu a menia ich na škodlivé zlúčeniny, najmä pri zahrievaní. Tieto rastlinné oleje často zostávajú vo fritéze niekoľko dní a používajú sa opakovane. „To sú strašne toxické veci,“ varoval Amerling.
Okrem toho tvrdil, že tuk je lepším zdrojom energie ako sacharidy. „Je oveľa účinnejší. Získate oveľa viac ATP (molekula, ktorá poháňa bunky) a vyprodukujete oveľa menej CO2.“ Spaľovanie tukov ako paliva na rozdiel od sacharidov tiež mení acidobázickú rovnováhu tela, čím sa telo stáva menej kyslé.
Ďalšie výhody živočíšnych tukov
Dr. Robert Kiltz, zakladateľ a riaditeľ spoločnosti CNY Fertility, sa stravuje mäsitou stravou a pripisuje jej zásluhu na zvrátení svojej diagnózy rakoviny. „Verím, že pridávanie loja, tuku, ghí a masla je pre ľudské zdravie kľúčové, a ak jednoducho budete jesť menej často, budete sa cítiť skvele,“ povedal pre The Epoch Times.
Zdá sa, že konzumácia menšieho množstva jedla ide ruka v ruke so stravou s vyšším obsahom tuku. Podľa Leny Bakovicovej, registrovanej dietologičky špecializujúcej sa na zdravie čriev, chronické ochorenia a reguláciu telesnej hmotnosti, môže tuk v strave pomôcť k pocitu sýtosti, teda pocite plnosti po konzumácii jedla, a zabrániť tak prejedaniu sa.
Schopnosť loja udržiavať pocit sýtosti môže byť spôsobená tým, že je bohatý na vitamíny rozpustné v tukoch, ako sú A, D, K a B1. Každý z nich prispieva k celkovému zdraviu tým, že podporuje imunitné funkcie, zrážanie krvi, zrak a zdravie kostí, dodáva Bakovicová.
Amerling aj Kiltz poznamenali, že potraviny živočíšneho pôvodu boli súčasťou zdravej stravy po stáročia a že súčasné zdravotné problémy ľudí nemajú nič spoločné s týmito produktmi ako takými. „Myslím si, že sme sa pravdepodobne vyvinuli vďaka hovädziemu mäsu alebo aspoň tučnému červenému mäsu. Je protizápalové. Ničí škodlivé mikróby v črevách,“ uviedol Kiltz.
Okrem toho je hovädzí loj zdrojom nenasýtenej mastnej kyseliny omega-6 konjugovanej kyseliny linolovej (CLA), ktorá bola skúmaná pre svoje preventívne účinky pri progresii aterosklerotických ochorení.
Napriek výhodám loja Bakovicová neodporúča nadmernú konzumáciu hovädzieho loja a poznamenáva, že pravidelná konzumácia tohto tuku môže mať pre niektorých ľudí negatívne zdravotné dôsledky vzhľadom na vysoký obsah nasýtených tukov. Opatrní by mali byť ľudia s hyperlipidémiou, hypertenziou, cukrovkou a kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Vo vedeckej komunite sa stále všeobecne uznáva, že nasýtené tuky majú pri nadmernej konzumácii prozápalové vlastnosti a zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení, napriek tomu, že niektoré recenzie navrhujú prehodnotenie tejto teórie.
Okrem toho osoby, ktoré potrebujú nízkotučnú diétu z dôvodu možného zhoršenia určitých zdravotných problémov, by mali postupovať opatrne. Medzi tieto stavy môžu podľa Bakovicovej patriť rôzne malabsorpčné poruchy alebo zápalové ochorenia čriev.
Ďalšie použitie hovädzieho loja
Okrem varenia sa hovädzí loj môže používať ako zložka starostlivosti o pokožku, pretože je vysoko zvláčňujúci a má vysoký obsah vitamínu E, ktorý chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Môže tiež zmierňovať zápaly a ako antimikrobiálny prostriedok môže znižovať riziko infekcie.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK