Čo dokážu rakety ATACMS, ktoré Ukrajina bude môcť zrejme čoskoro nasadiť proti Rusku?
Americký prezident Joe Biden povolil Ukrajine použiť rakety dlhšieho doletu dodané USA proti cieľom na ruskom území. V utorok (19. 11.) o tom informoval denník New York Times (NYT) s odvolaním sa na amerických predstaviteľov. S podobnou informáciou prišla vzápätí aj agentúra Reuters s odvolaním sa na vlastné zdroje. Biely dom sa k záležitosti odmietol vyjadriť, dodala agentúra.
Podľa NYT budú zbrane pravdepodobne nasadené proti ruským a severokórejským jednotkám na v Kurskej oblasti na západe Ruska. Podľa zdrojov Reuters Ukrajina plánuje uskutočniť prvé útoky raketami dlhšieho doletu v najbližších dňoch. Podrobnosti však zdroje nezverejnili z bezpečnostných dôvodov.
Čo dokáže strela ATACMS?
Konkrétne ide o použitie takzvanej rakety ATACMS M57. Skratka ATACMS znamená Army TACtical Missile System, v preklade Armádny taktický raketový systém. Tento typ rakety je podľa oficiálneho zaradenia stále len balistickou strelou krátkeho doletu, ktorá má maximálny dolet 1 000 kilometrov.
Dolet rakety M57 je do 300 kilometrov. To ich však robí zaujímavými na použitie vo vojnových zónach, pretože môžu dosiahnuť oveľa vzdialenejšie ciele ako mala Ukrajina k dispozícii doteraz. Predchádzajúce raketové systémy, ktoré Ukrajina dostala od Západu, majú kratší dolet. Napríklad rakety Himars majú dosah do 84 kilometrov. Existujú dva typy rakiet ATACMS: M39 a M57. Minulý rok už Ukrajina dostala ATACMS M39 s doletom do 165 kilometrov.
Rakety sa zvyčajne odpaľujú z mobilných odpaľovacích zariadení pripevnených na vojenských dopravných vozidlách. Tento raketový systém pochádza z USA, kde sa používa od roku 1991.
Po poskytnutí rakiet sa Ukrajina teoreticky môže pokúsiť nielen o znovuzískanie regiónov, ktoré stratila od začiatku vojny. Zvýšený dolet v zásade umožňuje východoeurópskej krajine útočiť aj na ciele v blízkosti ruského mesta Kursk alebo mesta Voronež. Moskva je stále mimo dosahu.
Presnosť a rýchlosť zameriavania
Strely ATACMS sa odpaľujú výlučne zo zeme a majú balistickú, t. j. parabolickú trajektóriu. ATACMS zasahujú svoj cieľ pomerne nepresne, aj keď sa uvádza, že ich presnosť je približne 9 metrov.
Strely môžu počas letu dosiahnuť maximálnu rýchlosť približne 3 700 km/h. To je viac ako trojnásobok rýchlosti zvuku. Poháňa ich raketový motor na tuhé palivo. Vysoká rýchlosť spôsobuje, že ich je oveľa ťažšie ovládať ako pomalšie rakety.
Akú ničivú silu majú ATACMS?
Raketa ATACMS je dlhá približne štyri metre a má priemer okolo 60 centimetrov. Raketový motor, ktorý raketu akceleruje na stanovenú rýchlosť, sa nachádza v jej dolnej polovici. Na spodnej časti sú tiež pripevnené štyri riadiace krídla udržiavajúce raketu v kurze. To zabezpečuje riadiaci systém s funkciou GPS.
V hornej polovici sa nachádza výbušná náplň: 950 malých bombičiek. Každá z nich má veľkosť tenisovej loptičky a váži približne 600 gramov. Táto kazetová munícia nemá príliš veľkú ničivú silu. Dobre opancierované vozidlá alebo lietadlá preto dokážu odolať útoku strelou ATACMS. Môže však vo veľkej miere zničiť neobrnené vozidlá.
Krátko pred dosiahnutím cieľa sa od takmer 1,5 tony vážiacej strely (M57) odpojí jej hrot, čím sa výbušné guľôčky rozptýlia na ploche s priemerom približne 200 metrov. Po útoku je cieľová oblasť zvyčajne úplne zdevastovaná.
Koľko stojí ATACMS?
Strely ATACMS vyrába americká obranná a technologická spoločnosť Lockheed Martin, ktorá produkuje širokú škálu vojenského vybavenia. Tieto rakety stoja 0,78 až 1,61 milióna eur.
Od ich prvého nasadenia v roku 1990 si ich objednalo množstvo krajín. Okrem samotných USA medzi užívateľské štáty patria Južná Kórea, Austrália, Poľsko, Grécko, Nórsko, Taiwan a teraz aj Ukrajina.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK