Streda 18. decembra, 2024
Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk (vľavo) kráča so starostom Šanghaja Ying Yongom počas slávnostného ceremoniálu položenia základného kameňa továrne Tesla v Šanghaji, 7. januára 2019 (STR/ AFP via Getty Images)
» ,

Čínsky vojenský think-tank odporúča, aby sa komunistická strana zamerala na Muska a ovplyvnila tým Trumpa, tvrdí insider

Podľa dôverných informácií, ktoré získal Yuan Hongbing, bývalý profesor práva na Pekinskej univerzite a známy čínsky disident žijúci v exile v Austrálii, čínsky vojenský think tank odporúča vedeniu Čínskej komunistickej strany (ČKS) posilniť ekonomické a citové väzby s technologickým miliardárom Elonom Muskom. Má tak ovplyvniť novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa v jeho postoji k Taiwanu.

Podľa Yuanovho zdroja z prostredia ČKS, s ktorým Epoch Times z bezpečnostných dôvodov priamo nehovoril, podpredseda Ústrednej vojenskej komisie ČKS Zhang Youxia zvolal deväť popredných čínskych geopolitických expertov a vojenských stratégov z Ľudovej oslobodeneckej armády a ministerstva zahraničných vecí, aby spísali novú správu čínskeho vojenského think tanku o pravdepodobnom vplyve amerických volieb v roku 2024 na geopolitiku.

Yuan, ktorý správu preskúmal, uviedol, že sú v nej načrtnuté odporúčania pre vedenie strany, ako riešiť americko-čínske vzťahy, a že správa správne predpovedala, že Trump sa vráti do Bieleho domu. Jedno zo strategických odporúčaní sa týkalo Muska, generálneho riaditeľa spoločností Tesla a SpaceX a majiteľa platformy sociálnych médií X.

„Tento think tank odporučil administratíve Si Ťin-pchinga, aby zamerala Jednotný front ČKS na prácu s Elonom Muskom a členmi jeho rodiny, najmä na jeho matku,“ uviedol Yuan pre Epoch Times. Jednotný front ČKS, formálne známy ako Pracovné oddelenie Jednotného frontu, sa zodpovedá priamo ústrednému výboru strany, na čele ktorého stojí Si Ťin-pching.

Jednotný front koordinuje tisíce skupín, ktoré vykonávajú zahraničné politické operácie, potláčajú disidentské hlasy a aktivity, zhromažďujú spravodajské informácie a uľahčujú transfer technológií do Číny. V konečnom dôsledku ČKS využíva Jednotný front na presadzovanie svojich hospodárskych, politických a bezpečnostných záujmov na celom svete. Si Ťin-pching označil Jednotný front za „magickú zbraň ČKS“. V decembri 2023 sa stretol s čínskymi diplomatickými vyslancami v Pekingu a podľa čínskych štátnych médií im povedal, že musia „dobre využívať účinný pracovný nástroj Jednotného frontu“.

Yuan uviedol, že Musk je pre ČKS prioritou kvôli významným ekonomickým väzbám generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla na Čínu a jeho predchádzajúcim propekinským komentárom v súvislosti s Taiwanom.

Trump 12. novembra vymenoval Muska za spoluvedúceho nového ministerstva pre efektívnosť vo svojej nastupujúcej administratíve s cieľom zlepšiť efektívnosť americkej vlády. Toto oddelenie nepatrí do portfólia kabinetu a bude mať len malý priamy vplyv na zahraničné záležitosti.

Musk bol predtým aj členom prezidentského strategického a politického fóra, ktoré Trump zvolal na začiatku svojho prvého funkčného obdobia. Musk však v roku 2017 odišiel pre nesúhlas s Trumpovým rozhodnutím o odstúpení Spojených štátov od Parížskej klimatickej dohody.

Yuan sa domnieva, že stratégia think tanku ovplyvňovať Trumpa prostredníctvom Muska pravdepodobne nebude účinná. „Je to málo pravdepodobné“ povedal pre Epoch Times. „Trumpove národné ašpirácie a autoritárska stratégia ČKS sú v zásade nezlučiteľné.“

Dodal, že Trumpom vymenovaný administratívny tím je zložený z politikov, ktorí veľmi dobre rozumejú represívnemu režimu ČKS. „Trump končí s politikou ústupkov voči autoritárstvu ČKS… Totalitný režim ČKS je nepriateľom slobodného, demokratického sveta a najväčším protivníkom Spojených štátov,“ povedal Yuan. „Dúfame, že sa podnikatelia v tomto kritickom historickom okamihu postavia na stranu slobody a demokracie.“

Správa obsahuje aj niekoľko ďalších odporúčaní pre Si Ťin-pchinga, ako napríklad zvýšenie vojenskej a ekonomickej pomoci Rusku, oslabenie rôznych amerických aliancií v globálnom meradle a posilnenie politických vzťahov s blízkovýchodnými mocnosťami, ktoré sú proti Spojeným štátom.

Musk ani jeho matka Maye Musková nereagovali na žiadosť denníka Epoch Times o komentár.

Možná invázia na Taiwan

Yuan uviedol, že správa tiež odporúča urýchliť inváziu ČKS na Taiwan, ktorá by sa mala uskutočniť pred rokom 2027. Si Ťin-pching už nariadil svojej armáde, aby bola do roku 2027 pripravená na inváziu na Taiwan, samosprávny ostrovný štát, ktorý ČKS považuje za odpadlícku provinciu.

Niektorí odborníci na Čínu sa domnievajú, že ak Spojené štáty vystupňujú svoje protiopatrenia voči čínskemu režimu, Si Ťin-pching ustúpi v otázkach, ako je Taiwan a Juhočínske more, ale sám Yuan sa domnieva, že tento názor „je v rozpore so základnou politickou logikou tyranského režimu ČKS“.

Yuan uviedol, že čínska domáca ekonomika sa už nachádza v akútnej kríze, a ak sa k tomu pridá tlak obchodnej vojny a diplomatickej konfrontácie, ktorý sa s Trumpom v Bielom dome pravdepodobne len zvýši, možno očakávať, že hospodárska kríza Číny sa prehĺbi.

„Si Ťin-pching v súčasnosti čelí mimoriadne ťaživej situácii, a to tak na domácej, ako aj na medzinárodnej úrovni,“ povedal pre Epoch Times. „Nemá žiadny priestor na ústup… V tejto súvislosti je pre Si Ťin-pchinga jediným možným východiskom – aspoň podľa jeho názoru – rozpútať vojnu o Taiwan, aby plne čelil tlaku Spojených štátov.“

„Ak upustí od svojej strategickej reakcie, ČKS bude v geopolitickom boji so Spojenými štátmi v úplne pasívnej pozícii.“ Podľa Yuana by „tento pasívny stav mohol viesť k úplnému zrúteniu ČKS“ v dôsledku nespokojnosti na domácej scéne.

„Medzinárodné spoločenstvo preto musí byť pripravené na možnosť, že Si Ťin-pchingov režim sa bude v najkritickejších chvíľach zúfalo brániť a prípadne sa uchýli k bezohľadným pokusom ako k poslednému zúfalému kroku,“ povedal.

Trump chce vyšetriť pôvod koronavírusu

Profesor práva, ktorý sa už roky venuje analýze čínskych záležitostí, predpovedá, že na základe politických výsledkov nastupujúcej administratívy USA je priama konfrontácia medzi Trumpom a Si Ťin-pchingom nevyhnutná.

„[Administratíva] určite bude hnať ČKS Číny na zodpovednosť za škody, ktoré v priebehu rokov spôsobila medzinárodnému spoločenstvu a ľudstvu,“ povedal Yuan. „Vyšetrovanie wuhanského vírusu je neoddeliteľnou súčasťou celkového strategického nasadenia USA.“

Poukázal na Trumpov základný cieľ začať „zlatý vek“ pre Spojené štáty a „urobiť Ameriku opäť veľkou“. „Jediná sila, ktorá to môže zastaviť, je globálna expanzia tyranie [Komunistickej strany Číny], stratégia autoritárskej expanzie, ktorú v súčasnosti realizuje režim Si Ťin-pchinga,“ myslí si Yuan.

„To znamená, že na to, aby Trump dosiahol svoju politickú víziu urobiť Ameriku opäť veľkou, musí úplne poraziť stratégiu globálnej expanzie komunistického autoritárstva Si Ťin-pchinga… Preto sa konflikt medzi USA a Čínou stal nevyhnutným“, uzavrel Yuan.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj