Piatok 22. novembra, 2024
Miles Yu, bývalý hlavný poradca ex-ministra zahraničných vecí USA Mikea Pompea pre čínsku politiku, Annapolis, štát Maryland (Tal Atzmon/The Epoch Times)
»

Čínsky veľvyslanec vo Francúzsku sa vyjadril k zámeru ČKS o zmenu svetového poriadku 

Miles Yu: Čínsky veľvyslanec aj napriek tomu, že je pod kontrolou, jasne vyjadril stanovisko ČKS 

Potom, čo čínsky veľvyslanec vo Francúzsku Lu Ša-j vyhlásil, že postsovietske republiky „nemajú štatút zvrchovaných krajín“ v medzinárodnom práve, vyvolal pobúrenie na celom európskom kontinente. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning odmietol Luove vyjadrenia s tým, že nepredstavujú oficiálne stanovisko Číny.

V rozhovore pre čínske vydanie denníka The Epoch Times Miles Yu, vedúci pracovník Hudsonovho inštitútu, uviedol, že Luove vyjadrenie z 21. apríla nebolo náhodné, ale prezrádza vnútornú snahu Číny o reorganizáciu svetového poriadku. Maova reakcia bola podľa neho jednoducho zavádzajúca.

Túžba ČKS uskutočniť reorganizáciu sveta

Podľa Yua Čínska komunistická strana (ČKS) považuje Západ za dominantný a nepriateľský voči komunistickým režimom, ako je Čína.

Zahraničná politika zosnulého vodcu Teng Šiao-pchinga „skrývaj svoju silu a vyčkávaj“ mala za cieľ plne sa pripraviť pred vykonaním akcie, aby sa predišlo tomu, že nepriateľ zmení postoj, povedal Yu.  Jej konečným cieľom však bola zmena medzinárodnej štruktúry.

Za súčasného vodcu Si Ťin-pchinga sú strategické ciele Číny otvorenejšie, povedal Yu. Si Ťin-pchingov zámer je jasný: „zvrhnúť svetový poriadok [ktorý existuje] od zavedenia medzinárodného práva po skončení druhej svetovej vojny“. Slová čínskeho veľvyslanca jednoducho odrážajú mentalitu ČKS.

Keď Lu povedal, že krajiny bývalého ZSSR „nemajú na základe medzinárodného práva štatút zvrchovaných krajín, pretože neexistuje medzinárodná zmluva potvrdzujúca ich postavenie nezávislých štátov“, mal na mysli, že medzinárodné právo definovali kapitalisti, a preto nie je spravodlivé, povedal Yu.

Tieto slová naznačujú, že Čína chce reštrukturalizovať svetový poriadok, alebo ako ho Si Ťin-pching nazýva, „systém globálneho riadenia“, a Čína by podľa neho mala v tomto smere prevziať vedúcu úlohu, pokračoval Yu.

Už v roku 2015 Si Ťin-pching zdôraznil členom politbyra ČKS naliehavosť posilnenia vedúcej úlohy Číny v globálnom riadení a jeho reformu.

Táto priorita bola opakovane zdôraznená pri viacerých príležitostiach: na tlačových konferenciách hovorcov Pekingu, na pôde OSN a pri nedávnej návšteve Si Ťin-pchinga v Rusku.

Ruský prezident Vladimir Putin (R) a čínsky líder Si Ťin-pching vstupujú do sály počas stretnutia v Kremli 21. marca 2023. (Alexey Maishev/Sputnik/AFP via Getty Images)

Keď sa Si Ťin-pching lúčil s Putinom po štátnej večeri v Kremli 22. marca, povedal mu: „Práve teraz prebiehajú zmeny, aké sa tu neudiali za posledných 100 rokov – a my sme tí, ktorí tieto zmeny spoločne riadia.“

Putin odpovedal: „Súhlasím.“

Klamstvo ako obvykle

Pokiaľ ide o vyhlásenie hovorcu Maa, že Čína rešpektuje suverénny štatút bývalých sovietskych krajín, Yu označil toto tvrdenie za „typickú zahraničnú politiku ČKS, ktorá hovorí jedno a robí druhé. Je to klamstvo ako zvyčajne.“

Ak Čína skutočne rešpektuje bývalé sovietske republiky ako suverénne krajiny, „mala by odsúdiť Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu,“ povedal Yu.


Z anglického originálu preložil Peter Petko.

Prečítajte si aj