Sobota 28. decembra, 2024
Praktizujúci Falun Gongu sa zúčastňujú na sprievode pri príležitosti Svetového dňa Falun Dafa a vyzývajú na ukončenie prenasledovania Falun Gongu v Číne v New Yorku 10. mája 2024. (foto: Samira Bouaou/The Epoch Times)
, » ,

Čínsky režim zintenzívnil po amerických voľbách kampaň proti Falun Gongu v USA (Analýza)

Čínsky minister pre verejnú bezpečnosť usporiadal tajnú videokonferenciu, na ktorej inštruoval agentov režimu žijúcich v USA, aby vrazili klin medzi Falun Gong a vládu USA.

Čínska komunistická strana (ČKS) už štvrťstoročie brutálne prenasleduje Falun Gong v Číne. Teraz informátori odhalili, že Peking stupňuje svoju kampaň zameranú proti praktizujúcim Falun Gongu a spoločnostiam, ktoré založili v Spojených štátoch.

Hlavnými cieľmi novej kampane čínskeho režimu sú Shen Yun (súbor klasického čínskeho tanca a hudby, ktorý predstavuje Čínu, aká bola pred komunizmom) a mediálna spoločnosť Epoch Times. Obe spoločnosti založili praktizujúci Falun Gongu v roku 2000 ako čínski Američania v reakcii na prenasledovanie v Číne.

Denník Epoch Times nedávno na základe správ informátorov odhalil, že čínsky vodca Si Ťin-pching na stretnutí v októbri 2022 osobne vydal príkaz na začatie novej stratégie boja proti praktizujúcim Falun Gongu v zahraničí. Príkazy zahŕňali pokyny na šírenie dezinformačných kampaní pomocou sociálnych médií a západných médií, ako aj na zneužívanie právneho systému USA na podávanie falošných obvinení.

Nové informácie, ktoré 11. decembra zverejnila Svetová organizácia na vyšetrovanie prenasledovania Falun Gongu (WOIPFG), potvrdzujú tieto správy a poskytli ďalšie podrobnosti z nedávneho stretnutia na vysokej úrovni v Číne. Na stretnutí, ktoré sa konalo po prezidentských voľbách v USA, Wang Xiaohong, vedúci ministerstva verejnej bezpečnosti, a ďalší vysokí predstavitelia komunistickej strany vydali pokyny, ako uskutočniť nadnárodnú kampaň represií proti Falun Gongu.

Poznámky, ktoré preskúmal denník Epoch Times, pochádzali zo zdroja na ministerstve verejnej bezpečnosti, ktoré Peking často využíva na potláčanie disentu. Čínske ministerstvo verejnej bezpečnosti spolu s ministerstvom štátnej bezpečnosti dostalo od Si Ťin-pchinga úlohu eliminovať Falun Gong. Verejná bezpečnosť je zodpovedná za domáce prenasledovanie, zatiaľ čo štátna bezpečnosť má na starosti operácie v zahraničí.

Predpokladá sa, že ministerstvo štátnej bezpečnosti stojí za nedávnym hackerským útokom na poskytovateľa telekomunikačných služieb v USA, ktorý bol zameraný na prezidentské kampane, ako aj na ďalších významných politikov.

„Vyvíjajte maximálne úsilie na sabotovanie vzťahov medzi Falun Gongom a vládou USA,“ uvádza sa v uniknutých pokynoch. „Najlepšie by bolo odstrániť Falun Gong zo Spojených štátov, ale prinajmenšom by sa mali zničiť vzťahy medzi [nastupujúcou] Trumpovou administratívou a Falun Gongom a akákoľvek ich možná spolupráca.“

Hlavným dôvodom nového úsilia je, že vysokí predstavitelia ČKS sa „veľmi obávajú sankcií USA“, uviedol zdroj z ministerstva. „Falun Gong má dôkazy o ich závažných zločinoch.“

Zápisnice zo stretnutí naznačujú, že čínski predstavitelia venujú veľkú pozornosť politike vlády USA voči Číne a mobilizujú všetky spravodajské zdroje v Spojených štátoch, aby identifikovali „všetky možné sankčné opatrenia“, ktoré by mohla prijať nastupujúca administratíva.

Na tento účel ministerstvo zahraničných vecí nariadilo aktivizáciu všetkých agentov režimu v Spojených štátoch. Konkrétne nariadilo používať vymyslenú rétoriku na vyvíjanie tlaku na americkú vládu a príslušné inštitúcie, aby prestali podporovať Falun Gong a dosiahli cieľ vykoreniť Falun Gong zo Spojených štátov.

„Zamerajte sa na zosilnenie tvrdení, že Falun Gong porušuje zákony USA a nerešpektuje autoritu vlády USA. Využívajte takéto vykonštruované ‚správy‘ na vyvíjanie tlaku na vládu USA a príslušné inštitúcie, aby prestali podporovať Falun Gong,“ uvádza sa v zhrnutí WOIPFG.

Pred dvoma rokmi Spojené štáty uvalili sankcie na troch úradníkov za ich úlohu pri potláčaní Falun Gongu v Číne. Jeden z úradníkov dohliadal na pobočku Úradu 610, mimoprávneho aparátu zriadeného v roku 1999 na likvidáciu Falun Gongu.

Kelley Currieová, členka think tanku Atlantic Council a bývalá zástupkyňa veľvyslanca USA pri OSN, uviedla, že ju neprekvapuje, že čínsky režim využíva kľúčové pozície v západných systémoch vo svoj prospech. Je to súčasť „systematického, zlomyseľného úsilia“ o „potlačenie všetkých kritických hlasov Čínskej komunistickej strany,“ uviedla pre Epoch Times.

Kelley Currie, vedúca pracovníčka Atlantickej rady a bývalá zástupkyňa veľvyslanca USA pri OSN, reční počas Čínskeho fóra vo Washingtone 25. septembra 2024. (foto: Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

Očierňujúce kampane

Kľúčová časť stratégie ČKS spočíva vo využívaní dezinformačných kampaní v sociálnych médiách a v nasadení agentov, ktorí tieto informácie sprostredkúvajú západným mediálnym organizáciám. „Pokračujte v zintenzívňovaní útokov a očierňovacích kampaní proti Shen Yun, Epoch Times a kľúčovým alebo cieľovým osobám Falun Gongu,“ uvádza sa v poznámkach zo stretnutia.

V posledných mesiacoch uverejnil denník The New York Times šesť článkov zameraných proti Shen Yun Performing Arts. Jedna z osôb, ktorú predtým informátori označili za osobu využívanú ČKS na šírenie dezinformácií o Shen Yun, verejne priznala, že pomohla denníku The New York Times s jeho reportážami.

Wangove pokyny tiež nariadili úradníkom nasadiť špeciálnych agentov a „nové externé zdroje propagandy“ na „narušenie a likvidáciu“ zahraničných komunít Falun Gongu, pričom miestnym agentom ponechali voľnosť pri prijímaní konkrétnych opatrení, pokiaľ neboli vo vzájomnom konflikte.

Úradník uviedol, že ministerstvo plánuje zvýšiť podporu jednotlivcom, ktorí vystupujú proti Falun Gongu tým, že im rôzne iné úrady výkonnej moci budú poskytovať informácie o cieľoch kampane. „S osobnými informáciami zaobchádzajte dobre. Vyhnite sa odhaleniu našej účasti na plánovaní,“ píše sa v poznámkach zo stretnutia. Diskutovalo sa aj o využívaní darov na motiváciu pracovníkov.

Podľa poznámok ministerstvo tiež aktivuje spiacich agentov usadených v komunitách Falun Gongu v Spojených štátoch a využije ich na to, aby obrátili ostatných proti ich presvedčeniu. Tým, ktorí konvertujú, ministerstvo „poskytne pomoc“ – finančnú alebo inú – prostredníctvom špeciálnych podporných fondov od určitých čínskych obchodných združení alebo jednotlivcov bez zjavnej straníckej príslušnosti.

Vedúci predstavitelia ČKS dostali osobitný pokyn zamerať sa na významné osobnosti Falun Gongu, ako aj na zamestnancov Epoch Times, aby ich presvedčili podniknúť kroky proti ich komunite a mediálnej spoločnosti. Ak sa agentom podarí „prekabátiť“ jedného alebo dvoch z nich a prinútiť ich konať v kritických momentoch, zasadili by Falun Gongu a sympatizujúcim americkým politikom „smrteľný úder“, uvádza sa v memorande.

Podvratná kampaň

V poslednom čase sa pod drobnohľad amerických orgánov dostalo niekoľko agentov, ktorí konali v súčinnosti s podvratnými kampaňami. V novembri bol čínsky agent odsúdený na 20 mesiacov väzenia za sprisahanie s cieľom podplatiť daňového úradníka sumou 50 000 USD, aby zrušil neziskový štatút spoločnosti Shen Yun.

Tento čínsky Američan menom John Čchen nazval niekoľkých čínskych komunistických úradníkov svojimi „pokrvnými bratmi“. „Tento boj proti [zakladateľovi Falun Gongu] sme začali pred 20, 30 rokmi. Sú stále s nami,“ povedal Chen v telefonáte tajnému agentovi FBI.

John Čchen na propekinskom podujatí, ktoré zorganizoval v divadle San Gabriel Mission Playhouse v kalifornskom meste San Gabriel v októbri 2016. Čchen sa priznal k tomu, že konal ako nelegálny čínsky agent v sprisahaní proti duchovnej disciplíne Falun Gong. (foto: Liu Fei/The Epoch Times)

Podľa súdnych dokumentov Čchen a jeho spolupáchateľ cestovali do Orange County v štáte New York, kde sa nachádza sídlo Shen Yun, aby tam monitorovali praktizujúcich Falun Gongu a zhromažďovali materiály pre súdny proces o ochrane životného prostredia, ktorého cieľom je „zabrániť rastu“ miestnej komunity Falun Gongu.

Federálny sudca v septembri zamietol poslednú zo série neopodstatnených environmentálnych žalôb, ktoré podal Američan s hlbokými väzbami na Čínu. Žaloby boli namierené proti výcvikovému zariadeniu Shen Yun v štáte New York. Sudca Kenneth Karas zamietol žalobu z dôvodu zaujatosti, čo znamená, že ju nemožno opätovne podať.

Osoba, ktorá tvrdila, že iniciovala sériu článkov v New York Times zameraných proti Shen Yun, bola obvinená z nezákonného držania strelných zbraní po tom, ako FBI vydala varovanie, že je „potenciálne ozbrojená a nebezpečná“. Miestni strážcovia zákona ho sledovali v blízkosti areálu Shen Yun, ktorého súčasťou sú dve umelecké školy.

Muž sa tiež verejne pochválil, že podal sťažnosti na Shen Yun federálnym úradom s cieľom vyvolať právne kroky proti umeleckej skupine. Vyzval ostatných, aby urobili to isté. Bývalá členka Shen Yun, ktorá podala občianskoprávnu žalobu proti súboru za porušovanie pracovných predpisov, spolupracuje s čínskym vládnym subjektom, uvádza sa v tlačovej správe Shen Yun.

„Keď sa usadí prach a rozptýli dym, bude Američanom desivo zrejmé, že za masovým šírením falošných správ v mainstreamových médiách stojí Čínska komunistická strana,“ uvádza sa vo vyhlásení.

11. decembra sa atlantská Symphony Hall, prvé divadlo, ktoré tento rok hostilo turné Shen Yun, stalo terčom hrozby masovej streľby. E-mail s vyhrážkami, ktorý si pozrel denník The Epoch Times, obsahoval obrázok pištole, desiatky nábojov, dva zásobníky a správu napísanú v čínštine, ktorá hrozila masovou streľbou, ak sa predstavenie Shen Yun uskutoční. Miestny organizátor predstavenia tvrdí, že orgány boli upozornené.

Podľa Leviho Browda, výkonného riaditeľa Informačného centra Falun Dafa so sídlom v New Yorku, odhalenie novej stratégie čínskeho režimu vysvetľuje, prečo došlo k výraznej eskalácii kampane proti Falun Gongu v Spojených štátoch. „Vo svojom pláne vysvetľujú, čo sa v skutočnosti (dnes) deje,“ komentoval pre The Epoch Times.

Spájanie ľudských práv s prístupom do Číny

Približne desiatka amerických zákonodarcov z oboch strán vyjadrila znepokojenie nad obnovenou nadnárodnou represívnou kampaňou Číny zameranou proti Falun Gongu. „Si Ťin-pching si bude pamätať zverstvá, ktoré spáchal na Falun Gongu a ďalších,“ povedal kongresman Chris Smith pre Epoch Times.

On a niekoľko ďalších zákonodarcov sa domnievajú, že Spojené štáty by mali spojiť hospodársku politiku s ľudskými právami, pretože Čína je „krajina, ktorá vyváža“. „Bez exportu je Si Ťin-pching mŕtvy. Nie je možné, aby prežil ako diktátor,“ myslí si.

Kongresman Jim McGovern, ktorý je členom Výkonnej komisie pre Čínu, povedal, že dúfa, že sa všetci dokážu postaviť proti tajným aktivitám sponzorovaným čínskym režimom a odsúdiť ich. „Čínska vláda má, žiaľ, hrozné výsledky v oblasti ľudských práv a útočí na mnohé skupiny v Číne a niektoré z týchto útokov majú tie najkrutejšie formy,“ povedal pre Epoch Times.

Povedal, že vyvodenie zodpovednosti voči páchateľom je kľúčom k tomu, aby disidenti, ktorí našli slobodu v Amerike, už nežili v strachu. Poslanec Andy Barr povedal, že sankcie môžu byť jedným zo spôsobov reakcie. „Budeme spolupracovať s Trumpovou administratívou, aby sme preskúmali celý rad sankcií proti čínskym subjektom, ktoré ohrozujú našu národnú bezpečnosť a porušujú ľudské práva,“ dodal.

Americká vláda venuje pozornosť aj vplyvovým operáciám vychádzajúcim z čínskeho režimu. Biely dom 12. decembra zriadil skupinu pre monitorovanie cenzúry v Číne a akčnú skupinu, ktorá sa má zaoberať snahami čínskeho režimu „priamo alebo prostredníctvom zástupcov cenzurovať alebo zastrašovať akúkoľvek osobu v Spojených štátoch“, ktorá uplatňuje slobodu prejavu. Pracovná skupina bude zahŕňať najvyšších predstaviteľov výkonnej moci.

Medzi ďalších členov Kongresu, ktorí odsúdili novú nadnárodnú kampaň Číny zameranú na represie proti Falun Gongu, patrí poslanec Scott Perry (R-Pa. ), predseda zahraničného výboru Snemovne reprezentantov Michael McCaul (R-Texas), Michelle Steele (R-Calif.), Jim Banks (R-Ind.), André Carson (D-Ind.), Darren Soto (D-Fla.), Ilhan Omar (D-Minn.), Andy Ogles (R-Tenn.) a Tom Tiffany (R-Wis.)

Pôvodný článok

Prečítajte si aj