Čínsky režim financuje severokórejskú vojenskú pomoc v Rusku, tvrdí insider
Čínska komunnistická strana (ČKS) financuje severokórejskú vojenskú pomoc Rusku, ako vyplýva z dôverných informácií, ktoré získal prominentný čínsky disident žijúci v Austrálii.
Yuan Hongbing, bývalý profesor práva na prestížnej čínskej Pekinskej univerzite, získal tieto informácie od členov takzvanej „druhej generácie červených“ – detí vysokých funkcionárov ČKS, povedal Yuan 4. decembra pre Epoch Times. Počas vyučovania na Pekinskej univerzite, mal Yuan prístup k najvyššiemu vedeniu ČKS a medzi jeho „kamarátmi pri pive“ bol aj Si Ťin-pching, ktorý v tom čase ešte nebol pri moci.
Yuan uviedol, že nedávno získal správu, v ktorej najvyšší vojenskí poradcovia ČKS predstavili plány, čo by strana mala robiť v prípade druhej Trumpovej vlády.
Spojené štáty 13. októbra obvinili Severnú Kóreu, že poslala do Ruska viac ako 1 000 kontajnerov so zbraňami a muníciou. O týždeň neskôr Ukrajina a Južná Kórea vyhlásili, že Pchjongjang poslal do Ruska vojenské jednotky. Spojené štáty neskôr toto tvrdenie potvrdili a uviedli, že Severná Kórea poslala viac ako 10 000 vojakov, z nich mnohí začali bojovať proti ukrajinským jednotkám po boku ruských síl.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 19. novembra v Európskom parlamente povedal, že počet severokórejských vojakov v Rusku „môže vystúpiť na 100 000“. Moskva a Pchjongjang tieto obvinenia v októbri odmietli. Peking uviedol, že nemá žiadne informácie, a trval na tom, že Čína sa vo vojne nestavia na žiadnu stranu.
Podľa Yuana Severná Kórea poslala do Ruska zbrane a vojakov s aktívnou podporou čínskeho režimu. „Náklady na logistiku a vybavenie 100 000 špeciálnych jednotiek financuje ČKS,“ tvrdí Yuan. Severná Kórea so svojou „hladujúcou“ populáciou, tvoriacou menej ako 30 miliónov obyvateľov, nemá kapacity na výrobu veľkého množstva zbraní. „Všetku vojenskú podporu poskytla ČKS, pričom Severná Kórea fungovala len ako biela rukavička,“ povedal, pričom použil čínsky výraz pre sprostredkovateľa vykonávajúceho špinavú prácu.
Odvádzanie pozornosti USA podporou Ruska a Iránu
Yuan tiež uviedol, že vedeniu ČKS bolo odporučené, aby zvýšilo podporu Ruska a Iránu v rámci príprav na nadchádzajúcu Trumpovu prezidentúru. Správu vypracoval v septembri ad hoc think tank zložený z deviatich špičkových geopolitických expertov a vojenských stratégov z Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády a ministerstva zahraničných vecí, konštatoval Yuan v októbri pre Vision Times.
Správa úspešne predpovedala víťazstvo Donalda Trumpa v nedávnych amerických prezidentských voľbách a obsahuje rad odporúčaní v reakcii na to, aká bude podľa autorov politika nastupujúcej administratívy.
Medzi kľúčové odporúčania v správe patrí snaha vykresliť Trumpovu politiku „Amerika na prvom mieste“ ako „extrémne egoistickú“, zasiať nezhody medzi Spojenými štátmi a ich spojencami a prejsť do diplomatickej ofenzívy s cieľom zmierniť napätie a posilniť vzťahy s Európskou úniou, Austráliou, Indiou a krajinami východnej a južnej Ázie.
Medzi ďalšie odporúčania patrí posilnenie väzieb s Iránom a Ruskom, aby sa Spojené štáty mohli ďalej zaoberať touto problematikou. Ďalej by mala ČKS zvýšiť vojenskú a hospodársku pomoc Rusku a umožniť rozmiestnenie väčšieho počtu severokórejských jednotiek v snahe poskytnúť Rusku viac vyjednávacích tromfov a sťažiť Spojeným štátom sprostredkovanie prímeria.
Zabrániť prímeriu v rusko-ukrajinskom konflikte je kľúčovou stratégiou, pretože autori mali „dosť pesimistické“ hodnotenie vojny Izraelu s Hamasom, myslí si Yuan. Za predpokladu, že Trumpova administratíva bude plne podporovať Izrael, sa autori správy domnievajú, že „Hamas bude eliminovaný a Hizballáh bude výrazne oslabený,“ uviedol Yuan a dodal, že správa sa zameriava na „udržanie stability Iránu a upevnenie faktického spojenectva medzi Čínou a Iránom“.
Ženijný zbor čínskej armády pomohol Hamasu a Hizballáhu vybudovať väčšinu ich podzemných tunelov v Gaze a Libanone a čínsky režim tiež poskytol týmto teroristickým skupinám finančné prostriedky a veľké množstvo zbraní.
Yuan označil podporu ČKS Rusku a teroristickým skupinám za „základnú stratégiu strany“. Cieľom je zamestnať Spojené štáty na Ukrajine a Blízkom východe, aby sa oslabila „politická vôľa a schopnosť“ Spojených štátov zasiahnuť, keď ČKS napadne Taiwan, konštatoval.
Plány s Taiwanom
ČKS na Taiwane nikdy nevládla, ale považuje tento samosprávny ostrov za súčasť svojho územia a nevylučuje použitie sily na jeho ovládnutie. V posledných rokoch čínska armáda vykonávala cvičenia a organizovala hliadky pobrežnej stráže v Taiwanskom prielive. Napríklad 14. októbra, niekoľko dní po tom, ako taiwanský prezident Lai Ching-te vo svojom prejave k štátnemu sviatku vyhlásil, že Čína a Taiwan „k sebe nepatria“, Peking vyslal vojenské lietadlá a lode, aby obkľúčili ostrov.
Podľa Yuana bolo v správe think tanku odporučené vedúcim predstaviteľom čínskej ČKS, aby vypracovali stratégiu na „vyriešenie taiwanskej otázky do roku 2027“. V správe sa tento cieľ opisuje ako „politická záruka“ hladkého priebehu 21. celoštátneho zjazdu ČKS, ktorý sa má konať v roku 2027, čo naznačuje, že stranícke elity vsadili legitimitu strany do pohltenia samosprávneho ostrova.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK