Čínski úradníci vykázali novinárov z miestnosti, keď britský premiér konfrontoval Si Ťin-pchinga v otázke ľudských práv (+Video)
Britský premiér Keir Starmer na svojom prvom bilaterálnom stretnutí s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom otvoril 18. 11. rad otázok. Opakovane spomenul ochotu obnoviť prerušenú komunikáciu medzi vrcholnými predstaviteľmi oboch vlád. Zmienil sa aj o viacerých témach, o ktorých čínska strana nerada hovorí.
Čínski predstavitelia vykázali novinárov z miestnosti, keď Starmer otvorene hovoril o telefonáte medzi britským a čínskym ministrom zahraničných vecí a vyjadril znepokojenie nad stavom hongkonského vydavateľa Jimmyho Laia.
„Som veľmi potešený, že môj minister zahraničných vecí a minister Wang sa nedávno stretli, aby prediskutovali príslušné otázky vrátane ľudských práv, sakncie voči parlamentu, Taiwanu, Juhočínskeho mora a našich spoločných záujmov v Hongkongu,“ povedal Starmer čínskemu lídrovi, ktorý sedel oproti nemu na stretnutí popri zasadnutí skupiny G20 V Brazílii.
„Sme znepokojení správami o zhoršujúcom sa zdravotnom stave Jimmyho Laia, ktorý je zadržiavaný vo väzení,“ dodal Starmer a ihneď potom sa pred kamerami a fotoaparátmi novinárov objavil čínsky úradník a nariadil im, aby opustili miestnosť. Situáciu zachytila agentúra Bloomberg na videu nižšie.
Citlivé témy, ktoré Starmer spomenul
Starmerov príhovor sa dotkol nasledujúcich tém:situácia ľudských práv v Číne sa podľa zahraničných pozorovateľov a správ pochádzajúcich z Číny nezlepšuje. Trend je skôr opačný. Neustále politicky motivované represie voči čínskemu obyvateľstvu postihujú veľké skupiny veriacich (napr. tibetských budhistov, praktizujúcich Falun Gongu, časti kresťanov, moslimských Ujgurov), ľudskoprávnych a prodemokratických aktivistov alebo ochrancov ľudských práv a právnikov, ktorí ich zastupujú.
V minulosti Čína uvalila sankcie na niektorých členov britského parlamentu. Niektorí britskí zákonodarcovia, kritickí voči čínskemu režimu, uvádzali, že ich rodiny sa stali terčom sledovania a pomsty zo strany Pekingu. Denník The Telegraph v apríli minulého roka uviedol, že poslanci sa teraz obávajú, že Peking aktívne sleduje ich rodiny po tom, ako verejne kritizovali Čínsku komunistickú stranu (ČKS). Jednému z konzervatívnych politikov hrozilo, že jeho potomok nedostane miesto na univerzite po tom, ako sa čínski sponzori vyhrážali stiahnutím finančnej podpory. Potomkovi iného politika nebolo povolené cestovať čínskou leteckou spoločnosťou.
Čína v roku 2021 uvalila sankcie na piatich členov Dolnej snemovne a dvoch členov Snemovne lordov ako odvetu za to, že títo poslanci presadili v britskom parlamente sankcie proti čínskym predstaviteľom zapojeným do represií voči etnickým Ujgurom v provincii Sin-ťiang.
Ďalšou témou bolo napätie okolo proklamovanej čínskej anexie ostrovného štátu Taiwan. Tá sa stupňuje v Európskom parlamente, kde nedávno skupina europoslancov navrhla rezolúciu, ktorú podporila veľká väčšina jeho členov. V nej namietajú proti „neustálemu prekrucovaniu rezolúcie OSN č. 2758“ zo strany Číny a odsudzujú „pokračujúce vojenské provokácie voči Taiwanu“, pričom vojenské narušenie status quo v Taiwanskom prielive nebude podľa poslancov EP akceptované „a bude naň reagované rozhodne a tvrdo“.
Jimmy Lai, ktorého spoločnosť Next Digital a denník Apple Daily vydávali v Hongkongu nezávislé spravodajstvo, strávil vo väzbe už viac ako 1 000 dní a v prípade uznania viny mu hrozí doživotný trest.
Jeho obvinenia stoja na vágne definovanom „zákone o národnej bezpečnosti“, ktorý sa môže aplikovať veľmi široko. Tento zákon bol do hongkonskej legislatívy zavedený pod tlakom ČKS a od svojho zavedenia pomáha vytvárať atmosféru strachu a podnecovať autocenzúru – pod hrozbou stíhania a väzenia.
Hongkonská polícia zmobilizovala v júni 2021 viac ako 500 policajtov na raziu v sídle miestneho denníka Apple Daily a zatkla piatich vedúcich pracovníkov na základe tzv. zákona o národnej bezpečnosti. Boli obvinení zo „sprisahania so zahraničím alebo vonkajšími prvkami s cieľom ohroziť národnú bezpečnosť“.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK