Čína zlacňuje poplatky za víza pre 14 krajín uprostred zhoršujúcej sa epidémie zápalu pľúc
V priebehu posledných dvoch týždňov znížil Peking poplatky za vstupné víza pre stovky miliónov ľudí z približne 20 krajín, a to aj napriek vážnej epidémii zápalu pľúc.
Čínsky komunistický režim oznámil, že zníži poplatky za vstupné víza pre cestujúcich z viac ako desiatich krajín, aj napriek tomu, že predstavitelia Čínskej komunistickej strany (ČKS) zápasia so šírením záhadnej epidémie zápalu pľúc, kvôli ktorej sú detské nemocnice v celej krajine preplnené.
Zníženie poplatkov o 25 % bolo oznámené počas tlačového brífingu 8. decembra; ČKS uviedla, že od 8. januára, kedy sa znížila klasifikácia COVID-19 na infekčnú chorobu druhého stupňa, ktorú sprevádzajú menej prísne preventívne opatrenia, režim pokračuje v zlepšovaní vízovej politiky, aby tak podporil záujem o návštevu väčšieho počtu cestujúcich.
Zľava nadobúda účinnosť na čínskych veľvyslanectvách a konzulátoch 11. decembra a potrvá až do 31. decembra 2024.
Po tomto oznámení čínske veľvyslanectvá v najmenej 14 krajinách oznámili, že znížia poplatky za víza pre cestujúcich do Číny. Medzi tieto krajiny patria Azerbajdžan, Bahrajn, Kambodža, Fidži, Japonsko, Kazachstan, Kirgizsko, Mexiko, Filipíny, Južná Kórea, Thajsko a Vietnam.
Čínské ministerstvo zahraničných vecí už 24. novembra oznámilo, že ponúkne bezvízový vstup šiestim európskym a ázijským krajinám: Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Holandsku, Španielsku a Malajzii počnúc 1. decembrom.
V priebehu dvoch týždňov ČKS uvoľnila vstupnú vízovú politiku pre stovky miliónov ľudí z najmenej 20 krajín.
Záhadná epidémia zápalu pľúc v Číne, ktorá postihuje najmä deti a spôsobuje závažné respiračné príznaky, ako sú tzv. „biele pľúca“ (čo bolo často pozorované pri závažných prípadoch COVID-19) sa začala šíriť aj medzi dospelými.
Južná Kórea, Spojené štáty, Holandsko, Dánsko a Francúzsko v posledných týždňoch takisto hlásili nárast prípadov zápalu pľúc, zatiaľ čo niektoré krajiny, ako napríklad Japonsko a Taiwan, tlačia na Čínu a požadujú od nej viac informácií o vypuknutí epidémie.
Predstavitelia niektorých krajín sa obávajú, že táto vlna zápalu pľúc by mohla byť podobná počiatočným štádiám pandémie COVID-19, ktorá sa začala pred troma rokmi, a zvažujú prijatie preventívnych opatrení, ktoré by od cestujúcich z Číny vyžadovali skríningové testy na pľúcne infekcie alebo zaviedenie kontrol pri cestovaní do Číny.
Taiwanské ministerstvo zdravotníctva 30. novembra naliehavo vyzvalo seniorov, veľmi mladé osoby a osoby so slabou imunitou, aby sa z dôvodu epidémie vyhli cestovaniu do Číny.
Peking odpovedal na žiadosť Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o poskytnutie údajov o epidémii zápalu pľúc, že sa nenašli žiadne „nezvyčajné alebo nové patogény“.
Medzinárodné spoločenstvo o tom však nie je presvedčené a naďalej označuje súčasnú epidémiu detského zápalu pľúc v Číne za „neznámu“, „nediagnostikovanú“ a „záhadnú“.
Ako uviedla 29. novembra agentúrna epidemiologička Dr. Maria Van Kerkhoveová, WHO bude „monitorovať Čínu“ v súvislosti s prebiehajúcou vlnou respiračných infekcií.
Ďalšia vlna COVID-19?
ČKS obviňuje z vypuknutia zápalu pľúc v Číne rozličné patogény, pričom v oficiálnych vyhláseniach uvádza rôzne respiračné infekcie, ako napríklad mykoplazmový zápal pľúc, chrípku a infekciu vyvolanú respiračným syncyciálnym vírusom. Za príčinu označuje skrížené infekcie, pričom vo veľkej miere sa vyhýba označeniu „COVID-19″ alebo „SARS-CoV-2″.
Sean Lin, odborný asistent na katedre biomedicínskych vied na univerzite Feitian College, bývalý mikrobiológ americkej armády uviedol pre Epoch Times, že niektoré veci musí ČKS ešte vysvetliť.
„Prečo je teraz tak veľa ľudí, ktorí sa musia liečiť v nemocnici, pričom vážne prípady si vyžadujú infúznu liečbu, a dokonca sa objavil aj nález bielych pľúc, ktorý si vyžaduje výplach pľúc? Ako vysvetlíte výskyt týchto závažných prípadov?”
„Aj keby išlo o skríženú infekciu, neexistuje žiadne konkrétne objasnenie, ktoré dva vírusy spôsobujú skríženú infekciu a zhoršenie príznakov.“
Dr. Gareth Nye, vedúci programu medicínskych vied BMedSci na Lekárskej fakulte v Chesteri, informoval britské médiá, že záhadná vlna zápalu pľúc, ktorá sa šíri v Číne, je len inou formou COVID-19 a nejde o nový vírus.
Čang Chung (pseudonym), obyvateľ Šanghaja,informoval 7. decembra NTD, sesterské médium The Epoch Times, že jeho dvaja príbuzní len nedávno zomreli po tom, ako sa nakazili podozrivým vírusom COVID-19. Jeho rodina momentálne vybavuje pohreby.
„Moji dvaja príbuzní zomreli na túto infekciu dýchacích ciest veľmi rýchlo,“ povedal. „V nemocnici mi povedali, že mali rovnaké príznaky: kašeľ a horúčku. Keď pôjdete do tunajšej nemocnice, uvidíte, že situácia je veľmi desivá. Všetci majú tento druh horúčky a kašľa. Teraz si však nepripustia, že ide o COVID-19.“
Ako uviedol, všetci si myslia, že COVID-19 je tu opäť, no nikto sa to neodváži vysloviť nahlas.
Š‘-čcheng-li, špičková čínska virologička, ktorá sa špecializuje na výskum netopierých koronavírusov na Wuchanskom inštitúte virológie, uviedla v júli vo vedeckom časopise Emerging Microbes & Infections, že ďalšie vypuknutie epidémie COVID-19 je „veľmi pravdepodobné“.
Wuchanský virologický inštitút je všeobecne podozrievaný z úniku vírusu, ktorý v decembri 2019 spôsobil prvé prepuknutie COVID-19 vo Wuchane a viedol ku globálnej pandémii.
COVID-19 Číňania pôvodne nazývali „wuchanský zápal pľúc“.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK