Štvrtok 21. novembra, 2024
Žeriav prekladajúci dovezenú železnú rudu v prístave vo východočínskej provincii Shandong, máj 2019 (STR/AFP via Getty Images)
» ,

Čína varuje ohľadom obmedzenia vývozu vzácnych materiálov na výrobu čipov:  „Toto je len začiatok.“

Čína oznámila, že zavedie kontrolu vývozu dvoch kovov používaných pri výrobe čipov. Tvrdí, že je to len začiatok odvetných opatrení za obmedzenia prístupu k pokročilým technológiám, ktoré zaviedli Spojené štáty a ich spojenci.

Peking oznámil svoje rozhodnutie obmedziť vývoz germánia a gália už 3. júla, pričom opatrenie sa má uplatňovať od 1. augusta 2023. Čína je najväčším svetovým vývozcom gália a germánia, ako aj ďalších vzácnych zemín potrebných na výrobu pokročilých technológií používaných v komerčnej aj vojenskej sfére.

Vplyvný čínsky poradca pre obchodnú politiku dnes podľa agentúry Reuters uviedol, že čínske obmedzenia vývozu týchto dvoch kovov používaných pri výrobe čipov sú „len začiatkom“. Agentúra uviedla, že niekoľko dní pred zajtrajšou návštevou americkej ministerky financií Janet Yellenovej v Pekingu Čína stupňuje svoj technologický boj s USA..

  „Ak budú obmedzenia zamerané na čínsky sektor špičkových technológií pokračovať, potom sa protiopatrenia budú stupňovať,“ povedal pre Wei Jianguo, bývalý námestník ministra obchodu a súčasný podpredseda Čínskeho centra pre medzinárodnú ekonomickú výmenu denníku China Daily,. Funkcionár označil ohlásené kontroly vývozu za „dobre premyslený úder“ a „len začiatok“, uviedla agentúra Reuters.

V posledných rokoch Spojené štáty podnikli viacero krokov na spomalenie a predbehnutie čínskeho rozvoja v oblasti polovodičov, vrátane presviedčania ázijských polovodičových mocností, aby sa pripojili k ich aliancii. Prijali tiež veľkorysý zákon o výdavkoch na podporu domácej výroby čipov a zákaze vývozu špičkových zariadení na výrobu čipov do Číny.

Ako sme informovali minulý rok, koncom júla 2022 rozšírili Spojené štáty zákaz vývozu zariadení schopných vyrábať polovodiče s veľkosťou až 14 nanometrov do Číny. Zakázali tiež vývoz amerických zariadení na výrobu čipov, ktoré vyrábajú pokročilé pamäťové čipy NAND pre významných čínskych výrobcom čipov, ako je napríklad spoločnosť Yangtze Memory Technologies Corp (YMTC).

Aj Holandsko, jediný výrobca zariadení na leptanie mikroskopicky presných obvodov na kremík, oznámilo v marci tohto roku, že zablokuje Číne prístup k tejto unikátnej čipovej technológii s odvolaním sa na bezpečnostné dôvody a ľudské práva.

Analytici označili pondelňajší krok Pekingu za druhé a zatiaľ najväčšie protiopatrenie Číny v dlhodobom technologickom boji medzi USA a Čínou. Protiopatrenie prišlo po tom, ako Čína v máji zakázala niektorým kľúčovým domácim priemyselným odvetviam nakupovať od amerického výrobcu pamäťových čipov Micron.


Z originálneho článku preložila Soňa F.

Prečítajte si aj