Štvrtok 19. septembra, 2024
Ochranka monitoruje telefón v takmer prázdnom nákupnom centre v Pekingu; 27. februára 2020 (NICOLAS ASFOURI/AFP prostredníctvom Getty Images)
»

Čína: pokles počtu používateľov mobilných telefónov o 21 miliónov môže znamenať vyšší počet obetí koronavírusu, než tvrdí vláda

Počet čínskych používateľov mobilných telefónov klesol za posledné tri mesiace o 21 miliónov, informovali pekingské úrady 19. marca 2020. K vysokému počtu zrušených účtov mohli čiastočne prispieť úmrtia spôsobené vírusom KS Číny, známym ako koronavírus.

Denník Epoch Times označuje nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, ako „vírus Čínskej komunistickej strany“, pretože ČKS držala existenciu nového nebezpečného vírusu v tajnosti šesť týždňov a umlčala hlasy tých, ktorí varovali pred nebezpečenstvom. V dôsledku tejto cenzúry sa vírus nekontrolovane rozšíril po celej Číne a neskôr po celom svete.

Mobilné telefóny sú v Číne neodmysliteľnou súčasťou života.

„Úroveň digitalizácie v Číne je veľmi vysoká. Ľudia nemôžu prežiť bez mobilného telefónu,“ povedal 21. marca pre Epoch Times Tang Jingyuan, americký politický komentátor špecializujúci sa na Čínu. „Kontaktovanie vlády ohľadom dôchodkov a sociálneho zabezpečenia, kupovanie lístkov na vlak, nakupovanie… bez ohľadu na to, čo chcú ľudia robiť, sú nútení používať mobilný telefón.“

Žena kontroluje svoj mobilný telefón v Šanghaji; 17. marca 2020 (HECTOR RETAMAL/AFP prostredníctvom Getty Images)

„Čínsky režim vyžaduje, aby všetci Číňania používali svoje mobilné telefóny na generovanie tzv. zdravotného kódu. Číňania sa teraz môžu pohybovať po vlasti len so zeleným zdravotným kódom. Je nemožné, aby človek zrušil svoj mobilný telefón.“

Známkovanie zdravia

Čína zaviedla 1. decembra 2019 povinné skenovanie tváre na potvrdenie totožnosti osoby, ktorá si zaregistrovala telefón. Už od 1. septembra 2010 Čína vyžaduje, aby všetci užívatelia mobilných telefónov registrovali svoje telefóny na základe ich skutočnej totožnosti.

Okrem toho sú čínske bankové účty a účty sociálneho zabezpečenia prepojené s mobilnými účtami občanov. Aplikácie v čínskych telefónoch kontrolujú SIM karty v štátnej databáze, aby sa overilo, či číslo skutočne patrí užívateľovi.

Peking prvýkrát spustil mobilné zdravotné kódy 10. marca 2020. Všetci ľudia v Číne si musia nainštalovať aplikáciu do svojho mobilného telefónu a zaregistrovať svoje osobné zdravotné údaje. Aplikácia potom vygeneruje QR kód, ktorý sa zobrazí v troch farbách na určenie úrovne zdravia používateľa. Červená farba znamená, že osoba má infekčné ochorenie, žltá, že osoba môže byť infikovaná, a zelená, že osoba je zdravá.

Peking tvrdí, že zdravotné kódy majú zabrániť šíreniu vírusu.

Dramatický pokles užívateľov

Čínske ministerstvo priemyslu a informačných technológií (MIIT) 19. marca oznámilo, aký bol  počet užívateľov telefónov v jednotlivých čínskych provinciách za mesiac február. V porovnaní s predchádzajúcimi údajmi, ktoré boli zverejnené 18. decembra 2019 za november 2019, z nich vyplýva, že počet užívateľov mobilných telefónov a pevných liniek dramaticky klesol. Naopak, v rovnakom období predchádzajúceho roka sa počet užívateľov zvýšil. Počet užívateľov mobilných telefónov sa v novembri 2019 znížil z 1,600957 miliardy na 1,579927 miliardy, čo predstavuje pokles o 21,03 milióna. Počet užívateľov pevných liniek klesol zo 190,83 milióna na 189,99 milióna, čo predstavuje pokles o 840 000 účtov.

Naopak, vo februári 2019 sa ich počet zvýšil. Podľa MIIT sa počet užívateľov mobilných telefónov vo februári 2019 zvýšil z 1,55591 miliardy na 1,5835 miliardy, čo predstavuje nárast o 24,37 milióna. Počet užívateľov pevných liniek sa zvýšil zo 183,477 milióna na 190,188 milióna, čo predstavuje nárast o 6,64 milióna.

Podľa čínskeho štátneho štatistického úradu bol počet obyvateľov ČĽR na konci roka 2019 o 4,67 milióna vyšší ako v roku 2018 a dosiahol 1,40005 miliardy.

Pokles počtu užívateľov pevných liniek v roku 2020 môže byť spôsobený celonárodnou karanténou vo februári, počas ktorej boli malé podniky zatvorené, ale pokles počtu užívateľov mobilných telefónov sa takto vysvetliť nedá.

Podľa prevádzkových údajov všetkých troch čínskych mobilných operátorov sa počet mobilných telefónnych účtov v decembri 2019 zvýšil, ale v roku 2020 prudko klesol.

China Mobile je najväčším telekomunikačným operátorom, ktorý ovláda približne 60% čínskeho trhu s mobilnými telefónmi. Uviedol, že v decembri 2019 získal ďalších 3,732 milióna účtov, ale v januári 2020 ich stratil 862 000 a vo februári 7,254 milióna.

Predavačka v čínskom meste Ťiou-ťiang si kráti čas na telefóne pri čakaní na zákazníkov; 6. marca 2020 (NOEL CELIS/AFP prostredníctvom Getty Images)

Produktivita spoločnosti China Mobile v rovnakých mesiacoch roku 2019 bola výrazne odlišná; v januári 2019 získala o 2,411 milióna účtov viac a vo februári 2019 o 1,091 milióna.

China Telecom je druhým najväčším mobilným operátorom, ktorý ovláda približne 21 % trhu. V decembri 2019 získal 1,18 milióna užívateľov, ale v januári 2020 ich stratil 430 000 a vo februári 2020 prišiel o 5,6 milióna užívateľov. Medzitým v januári 2019 ich získal 4,26 milióna a vo februári 2,96 milióna.

Spoločnosť China Unicom zatiaľ nezverejnila údaje za február, ale aj z januárových čísel vyplýva, že stratila 1,186 milióna užívateľov.

Analýza čísel

Veľkou otázkou je, či dramatický pokles účtov za mobilné telefóny čiastočne odráža uzavretie účtov osôb, ktoré zomreli v dôsledku vírusu KS Číny.

Čína umožňuje každej dospelej osobe požiadať až o päť mobilných telefónnych čísel.

„Je možné, že niektorí dochádzajúci mali predtým dve mobilné telefónne čísla. Jedno z ich rodného mesta a jedno z mesta, v ktorom pracujú. Vo februári mohli zrušiť číslo v meste, v ktorom pracujú, pretože tam nemohli ísť,“ hovorí Tang. Migrujúci pracovníci zvyčajne odchádzali do svojho domovského mesta v januári na čínsky Nový rok, ale cestovné obmedzenia im bránili v návrate do mesta, kde pracovali.

Keďže však v Číne existuje štandardný mesačný poplatok za účet mobilného telefónu, je pravdepodobné, že väčšina migrujúcich pracovníkov – skupina s najnižším príjmom – bude mať len jeden mobilný účet.

Podľa čínskeho štátneho štatistického úradu bolo v apríli 2019 v Číne celkovo 288,36 milióna migrujúcich pracovníkov.

Meng Wej, hovorca čínskej Štátnej komisie pre rozvoj a reformy, na mesačnej tlačovej konferencii v Pekingu 17. marca uviedol, že okrem provincie Hubei všetky ostatné provincie hlásia, že viac ako 90% ich podnikov začalo výrobu. V provinciách Zhejiang, Shanghai, Jiangsu, Shandong, Guangxi a Chongqing obnovili výrobu takmer všetky podniky.

Ak sú počty migrujúcich pracovníkov a miera zamestnanosti pravdivé, viac ako 90% z nich sa vrátilo do práce.

Hospodársky rozvrat spôsobený odstávkami v Číne mohol tiež podnietiť niektorých ľudí, ktorí majú ďalší mobilný telefón, aby ho zrušili. Pri poklese objednávok alebo zastavení obchodu nebudú chcieť platiť dodatočné náklady.

Nespoľahlivé vládne údaje

„V súčasnosti nepoznáme podrobné údaje. Ak by sa v dôsledku úmrtí na vírus KS Číny zrušilo len 10% účtov mobilných telefónov, počet obetí by dosiahol 2 milióny,“ upozorňuje Tang.

Uvádzaný počet obetí v Číne nezodpovedá situácii v krajine. Aj porovnanie so situáciou v Taliansku naznačuje, že počet obetí v Číne je výrazne podhodnotený. Taliansko prijalo podobné opatrenia ako čínsky režim. Úmrtnosť na vírus KS Číny v Taliansku je 9%. V Číne, kde bola vírusu vystavená oveľa väčšia populácia, bola zaznamenaná úmrtnosť 4%, čo je približne o polovicu menej.

Sedem pohrebných služieb v meste Wuhan uviedlo, že koncom januára spaľovali telá 24 hodín denne, sedem dní v týždni. V provincii Hubei bolo od 16. februára v prevádzke 40 mobilných krematórií, z ktorých každé bolo schopné spáliť päť ton zdravotníckeho odpadu a tiel denne.

Odhadnúť skutočný počet obetí bez pravdivých štatistík nie je možné, ale zrušenie 21 miliónov mobilných telefónov aspoň poskytuje oporný bod pre predpoklad, že skutočný počet môže byť oveľa vyšší, ako tvrdí čínska vláda.

POZNÁMKA: (10. apríla 2020) – V následnom výskume sa zistilo, že mnohí ľudia v Číne majú dve sim karty (dve telefónne čísla). V dôsledku epidémie si nechali zrušiť jednu linku, aby ušetrili peniaze. Alebo zrušili pevnú linku podniku, ktorý skrachoval, atď. Taktiež je obtiažne preskúmať všetky dôvody zrušenia liniek.


Z  pôvodného článku newyorskej edície The Epoch Times preložili MiC a LS.

Prečítajte si aj