Bývalý čínsky úradník zistil pravdu o nútených odberoch orgánov zo strany čínskeho režimu
Du Wen, bývalý výkonný riaditeľ Právneho poradenského úradu vlády autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko, bol neprávom väznený Čínskou komunistickou stranou (ČKS) 12 rokov, kým v roku 2023 odišiel do zahraničia a usadil sa v Belgicku.
Počas svojho pobytu vo väzení sa Du na vlastné oči presvedčil, že orgány odsúdených na smrť sa odoberajú ešte pred ich popravou. Stretol sa aj s majetnejšími väzňami, ktorí opisovali, aké ľahké je získať zodpovedajúci orgán, čo naznačovalo, že nemocnice získavajú orgány od živých ľudí.
„Kedysi som si hovoril: Kde sú dôkazy? To sú dôkazy!“ prehlásil Du o reklamách na transplantáciu orgánov, ktoré boli viditeľné pred veľkými nemocnicami v Pekingu. „Každá takáto reklama je dôkazom. Každý telefonát je dôkazom: orgány sú kupované a predávané verejne,“ uviedol 16. decembra pre čínske vydanie denníka Epoch Times.
„(V reklamách sa uvádza): Ak vaša zhoda (orgánov) nebude úspešná, zavolajte na toto číslo a my vám zhodu zaistíme. Akonáhle zaplatíte dostatočne vysokú sumu, odchytia živého človeka, odoberú mu orgány a predajú ich,“ poznamenáva.
„Majú celý organizovaný systém s lekármi a všetkým… Ide o rozsiahle odoberanie orgánov živým ľuďom,“ dodáva.
Systém masového zabíjania za účelom zisku prostredníctvom núteného odoberania orgánov, ktorý prevádzkuje ČKS, existuje v Číne prinajmenšom od 90. rokov 20. storočia. Londýnsky nezávislý tribunál China Tribunal v roku 2019 jednomyseľne dospel k záveru, že väzni svedomia boli – a stále sú – v Číne zabíjaní pre svoje orgány „v značnom rozsahu“.
V posledných dvoch desaťročiach boli hlavnými obeťami násilného odoberania orgánov praktizujúci Falun Gongu (resp. Falun Dafa), meditačnej a duchovnej praxe založenej na princípoch pravdivosti, súcitu a tolerancie.
Tento rok sa problému násilného odoberania orgánov venovala väčšia pozornosť, keď prvý známy človek, ktorý prežil, utiekol do Spojených štátov a verejne prehovoril.
Tri fázy pochopenia toho, že sa to skutočne deje
Čo sa týka takmer 20-ročného úsilia komunity Falun Gong, ktorá vyzýva na ukončenie násilného odoberania orgánov čínskym režimom, Du sa zmieňuje, že on sám prešiel tromi fázami pochopenia toho, čo sa deje.
Prvou fázou bola nedôvera. „Ako normálny človek som tomu neveril. Nútený odber orgánov? Za žiadnych okolností som si to nevedel predstaviť, pretože to nie je niečo, čo by robila ľudská bytosť – to robia len beštie,“ konštatuje.
„Počul som o tom dlho, (ale stále) som si myslel, že si to praktizujúci Falun Gongu vymýšľajú,“ priznal.
Druhou etapou bolo uvedomenie si, že ČKS odoberá orgány väzňom odsúdeným na smrť. Du strávil šesť rokov v detenčnom centre, počas ktorých videl 32 ľudí odchádzať zo svojich ciel po ich odsúdení na smrť. Niekedy týmto väzňom pomáhal napísať žiadosti o darovanie orgánov.
Jedného dňa mal Du spolu s jedným z odsúdených väzňov naplánované vypočutie v rovnakom čase. Du sa spýtal súdneho úradníka: „Ako sa teraz vykonáva trest smrti? Predtým museli tí, ktorí boli popravení zastrelením, zaplatiť za náboje. Počul som, že teraz sa (trest smrti) vykonáva injekciou. Platia odsúdení za injekciu?“
Súdny úradník odpovedal, že injekcia stojí 2 800 jüanov (približne 370 eur), ale teraz odsúdenci na smrť platiť nemusia. Du sa opýtal prečo. Úradník odpovedal, že teraz stačí podať anestézu, odobrať orgány a človek zomrie, takže ďalšiu injekciu už netreba.
„Vtedy som si uvedomil, že odber orgánov živým ľuďom skutočne existuje,“ zdieľa Du. „Polícia mi jasne povedala, aby som o orgánoch nepremýšľal. Vezmú (vám) všetky orgány… a nedostanete za to žiadnu kompenzáciu. Je to, akoby ste to vracali spoločnosti.“
Po prepustení z väzenia sa Du opýtal starého priateľa v súdnom systéme, ktorý potvrdil, že odsúdenci na smrť už nedostávajú injekcie. „Súdny lekár kontaktuje spriatelenú nemocnicu, lekári tam prídu a odoberú orgány. Potom (telo) spália. Rodina telo nevidí, nie je to dovolené, ukážu im len popol.“
V tej chvíli Du došiel k tretiemu stupňu porozumenia – konečne uveril, že ČKS skutočne vykonáva odbery orgánov praktizujúcim Falun Gongu.
Bohatí väzni, ktorí podstúpili transplantáciu
„Stretol som niekoľko bohatých spoluväzňov, ktorí podstúpili transplantáciu orgánov, najmä pečene a obličiek. Niektorí zaplatili 3 milióny jüanov (asi 395-tisíc eur), iní 2 milióny jüanov (asi 264-tisíc eur) a najlacnejší bol za 900 000 jüanov (asi 119-tisíc eur).“
Du sa ich opýtal, ako sa k transplantáciám dostali, a bolo mu povedané: „Niekto vám to zariadi, niekto orgány predá, vy len zaplatíte a o zvyšok sa nestaráte.“
„Rozsah toho všetkého môže výrazne prekračovať očakávania ľudí zvonka, pretože len v jednej malej časti nášho väzenia toľko ľudí podstúpilo transplantáciu pečene a obličiek,“ podotýka Du.
„Odkiaľ tieto orgány pochádzali? Koľko ich bolo v skutočnosti darovaných?,“ pýta sa.
Rozdiely v cenách orgánov podľa informácií, ktoré Du získal po svojom prepustení z väzenia, závisia od veku darcu. „Je to veľmi jednoduchá logika – orgány praktizujúcich Falun Gongu sú zdravšie, pretože nefajčia a nepijú alkohol,“ vysvetľuje. „Ďalším faktorom je vek; ak je človek príliš mladý, detské orgány tiež nie sú vhodné. Najlepšie orgány pochádzajú od ľudí vo veku od 16 do 22 rokov.“
Du dodáva, že tento systém vytvára problém „vrážd na objednávku“. „Ak sa nájdu vhodné orgány u nejakého väzňa, bez ohľadu na to, či je jeho trestný čin ľahký alebo závažný, je aj tak odsúdený na smrť.“
Du má tiež skúsenosti z médií a spomína prípad ženy, ktorá mu povedala, ako po sterilizácii vaječníkov zistila, že jej chýba jedna oblička.
„Požiadala ma, či by som jej mohol pomôcť. Povedal som jej, že by sa to určite malo nahlásiť, a ak nie, obrátim sa na médiá. Keď sme o tom diskutovali, požiadal som ju, aby si pripravila lekárske správy a ďalšie dokumenty, ale potom tá osoba zmizla a už som ju nikdy nenašiel,“ spomína.
„Stalo sa to minulý rok,“ dodal tesne pred tým, ako opustil Čínu.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK