Piatok 22. novembra, 2024
Ilustračný záber - screenshot z dokumentu Barbarstvo moci (08): Pomocné technické tábory (PTP)

Bývalí príslušníci PTP boli ocenení medailami od ministra obrany Sklenára

V Banskej Bystrici sa v pondelok 28. augusta odohral pietny akt, pri ktorom sa spomínalo na ťažké osudy príslušníkov Pomocných technických práporov (PTP) využívaných v rokoch 1950 -1954 na ťažké a nebezpečné práce komunistickým režimom. Banskobystrické sídlisko Fončorda bolo vybudované práve týmito ľuďmi, označenými bývalým režimom za „politicky nespoľahlivých“.

Minister obrany Martin Sklenár udelil deviatim ľuďom pamätnú medailu ministra obrany III. stupňa. Dvaja z nich si prebrali ocenenie osobne a siedmi in memoriam, zastupujúc symbolicky všetkých tých, ktorým komunistický režim drsne zasiahol do života cez pomocné technické prápory.

Rezortný šéf obrany sa poďakoval bývalým príslušníkom PTP a rovnako i Konfederácii politických väzňov Slovenska za prínos pri odhaľovaní svedectiev neprávostí minulého totalitného režimu. Sklenár uviedol, že pripomínanie si udalostí a spáchaných krívd voči „čiernym barónom“ je určitou morálnou povinnosťou Ministerstva obrany.

 „Ako nástupnícka organizácia po Ministerstve obrany socialistického Československa je na nás, aby sme si pripomínali krivdy spáchané týmto rezortom. Jednou z nich bolo práve zriadenie pomocných technických práporov o celkovom počte takmer 60 000 osôb,“ pripomenul minister Sklenár.

Zriadenie pomocných technických práporov (pracovných práporov Československej ľudovej armády) navrhol námestník ministra obrany generál Bedřich Reicin a oficiálne vznikli 1. septembra 1950. Pre „politicky nespoľahlivých vojakov“ prezenčnej služby boli vytvorené tábory, v ktorých popri základnom výcviku bez zbrane absolvovali prevýchovu ťažkou prácou.

Za „politicky nespoľahlivé osoby“ sa považovali študenti vylúčení z vysokých škôl, mladí muži zadržaní pri nelegálnom prechode štátnej hranice, bohoslovci, branci nemeckej a maďarskej národnosti, Rómovia a synovia zámožnejších roľníkov (tzv. kulakov), živnostníci, bývalí majitelia tovární a nájomných domov, akole aj kriminálni zločinci a vojaci s prehreškami voči disciplíne…

Pracovné prápory sa delili na ľahké a ťažké. Ľahké PTP poskytovali pracovné sily pre vojenské stavebné podniky, ktoré prevádzkovali kameňolomy a budovali obytné domy, kasárne, továrne, cesty, železnice, elektrárne, priehrady, letiská a vojenské cvičiská. Ťažké PTP nasadili do uhoľných baní. Názov „čierni baróni“ získali kvôli čiernym výložkám na vychádzkových uniformách. K zrušeniu útvarov PTP došlo 1. mája 1954.

Bývalým príslušníkom PTP i naďalej zostalo označenie politickej nespoľahlivosti. Väčšina z nich nemohla študovať na vysokých školách a pracovať v povolaniach primeraných svojej kvalifikácii. Niektorí boli až do pádu komunistického režimu v roku 1989 sledovaní tajnou políciou.

Prečítajte si aj