Piatok 22. novembra, 2024
Označenie cezhraničného e-shopu s rýchlou módou Shein v odevnej továrni v Kantone v juhočínskej provincii Guangdong 18. júla 2022. (Jade Gao/ AFP via Getty Images)

Britskí politici varujú pred vstupom čínskej značky rýchlej módy Shein na londýnsku burzu

Britskí politici naliehajú na vládu Spojeného kráľovstva, aby sa zaoberala ich obavami skôr, ako čínsky gigant v oblasti rýchlej módy Shein dostane zelenú na vstup na londýnsku burzu.

Medzi tieto obavy patria údajné praktiky spoločnosti Shein v oblasti nútenej práce a porušovania ochrany osobných údajov, využívanie colných medzier a prepojenie na Čínsku komunistickú stranu (ČKS).

Spoločnosť Shein, ktorú v roku 2008 založil Chris Xu, je známa svojou širokou ponukou veľmi lacného oblečenia a obchodným modelom priameho predaja zákazníkom. Spoločnosť využíva sledovanie a analýzu zákazníckych údajov na identifikáciu módnych trendov. Spoločnosť Shein je teraz významne zastúpená na trhoch v Európe, Spojených štátoch a Ázii.

Podľa účtovnej uzávierky predloženej spoločnosti Companies House dosiahla britská spoločnosť Shein v minulom roku tržby vo výške približne 1,3 miliárd eur a za 16 mesiacov (do konca roka 2022) dosiahla zisk pred zdanením vo výške približne 14,44 miliónov eur.

Podľa správy Americko-čínskej komisie pre ekonomický a bezpečnostný prieskum (USCC) predstavovala spoločnosť Shein v novembri 2022 cca 50 % všetkých tržieb z predaja rýchlej módy v USA a predstihla tak aj značky H&M či Zara.

USCC uviedla, že spoločnosť čelí závažným obvineniam z nízkej kvality výrobkov, zlých pracovných postupov, poškodzovania životného prostredia, kontroly zo strany regulačných orgánov a porušovania autorských práv.

Spoločnosť Shein údajne rokuje o vstupe na londýnsku burzu po tom, ako pri pokuse o vstup na newyorskú burzu narazila na regulačné prekážky zo strany amerického Kongresu.

Nútená práca a sledovanie dát

Lord David Alton z Liverpoolu uviedol v e-maile z 29. mája pre Epoch Times, že má výrazné obavy ohľadom snahy spoločnosti Shein a jej vstupu na londýnsku burzu. 

Zmienil sa o tom, že obchodný model spoločnosti Shein údajne využíva nútenú prácu Ujgurov na dosiahnutie ultra nízkych cien, využíva colné medzery a používa algoritmus, ktorý je nielen invazívny, ale s najväčšou pravdepodobnosťou porušuje aj pravidlá GDPR (všeobecné nariadenie o ochrane údajov).

Podobne ako iné čínske spoločnosti, musí Shein úzko spolupracovať s ČKS v otázkach zhromažďovania údajov a spravodajských informácií podľa zákona ČKS o bezpečnosti údajov (2021) a zákona o národnom spravodajstve (2017).

Lord Alton okrem toho v e-maile uviedol, že spoločnosť Shein nemôže zo zákona zdieľať údaje, ktoré zhromažďuje, so Spojeným kráľovstvom alebo akýmkoľvek britským regulačným orgánom vrátane finančných regulačných orgánov Londýna. 

Lord Alton uviedol, že nič z toho nie je prijateľné. Je presvedčený, že pre čínske spoločnosti ako Shein je „veľmi ťažké správať sa ako každá normálna spoločnosť pôsobiaca v demokratickej krajine“.

„Nepochybujem o tom, že ak by vláda predložila tieto rozumné požiadavky, boli by zamietnuté,“ povedal lord Alton pre Epoch Times.

Britskej vláde tiež pripomenul, že ak by povolila spoločnosti Shein vstup na londýnsku burzu, znamenalo by to „podporiť morálne pochybný obchodný model postavený na otrockej práci, zbere dát a slúžiaci ako výkladná skriňa Čínskej komunistickej strany“.

Obavy lorda Altona zdieľajú aj ďalší poslanci britského parlamentu. Alicia Kearnsová, konzervatívna poslankyňa a predsedníčka výboru pre zahraničné veci, Liam Byrne, labouristický poslanec a predseda výboru pre podnikanie a obchod, Sarah Championová, predsedníčka zvláštneho výboru labouristov pre medzinárodný rozvoj, a Alistair Carmichael, liberálnodemokratický poslanec a predseda Ujgurskej celostraníckej parlamentnej skupiny, údajne vyjadrili obavy z uvedenia spoločnosti Shein na londýnsku burzu.

Na obvinenia z nútenej práce pri výrobe Sheinu upozornili nielen politici, ale aj skupiny na ochranu ľudských práv.

Megan Khoo, politická poradkyňa organizácie Hong Kong Watch, 30. mája pre Epoch Times uviedla, že Spojené kráľovstvo by nemalo dať príležitosť čínskej spoločnosti, ktorá zápasí s neúspechmi v Spojených štátoch.

„Britskí úradníci by mali vyšetriť, či v dodávateľskom reťazci spoločnosti Shein existuje nútená práca, a prijať príslušné opatrenia,“ uviedla.

Podľa Yeh Yao-Yuana, experta na Čínu a profesora medzinárodných štúdií na Univerzite svätého Tomáša v Spojených štátoch, zhoršujúce sa vzťahy medzi USA, Čínou a Spojeným kráľovstvom ovplyvňujú spoločnosti ako Shein či Temu.

Povedal denníku Epoch Times, že Čína sa teraz nachádza v dileme, keďže sa na jednej strane snaží rozšíriť svoj trh a spotrebiteľskú kapacitu, ale na druhej strane udržiava napäté medzinárodné vzťahy.

Spojené štáty naviac majú hranicu de minimis vo výške 800 USD (742 eur), ktorá umožňuje vstup tovaru v hodnote nižšej ako táto suma bez dane. Americkí zákonodarcovia navrhli nový zákon, ktorý má túto medzeru odstrániť. V Spojenom kráľovstve predstavuje prah de minimis 135 libier (156 eur).

Shein na žiadosť Epoch Times o komentár bezprostredne nereagoval.

Na webovej stránke spoločnosti sa uvádza: „Spoločnosť SHEIN sa zaviazala dodržiavať vysoké pracovné štandardy v celom našom dodávateľskom reťazci. U všetkých dodávateľov presadzujeme prísny kódex správania, ktorý je v súlade s miestnymi pracovnými zákonmi.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj