Streda 8. januára, 2025
Na archívnej snímke agentúry Sputnik ruský prezident Vladimir Putin (uprostred vľavo) a severokórejský vodca Kim Čong-un (uprostred vpravo) navštevujú kozmodróm Vostočnyj v Amurskej oblasti 13. septembra 2023. (Foto: MIKHAIL METZEL/POOL/AFP via Getty Images)

Blinken: Rusko môže čoskoro uznať Severnú Kóreu za jadrový štát

Americký štátny tajomník Antony Blinken uviedol, že Rusko môže formálne uznať Severnú Kóreu ako štát, ktorý vlastní jadrové zbrane.

Rusko môže čoskoro začať odovzdávať Severnej Kórei pokročilé vesmírne a satelitné technológie, uviedol americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas svojej návštevy Južnej Kórey 6. januára.

V prejave po boku juhokórejského ministra zahraničných vecí Cho Tae-yula v Soule 6. januára Blinken vyjadril obavy z rastúceho vojenského partnerstva medzi Ruskou federáciou a Severnou Kóreou (KĽDR).

Predstavitelia USA a Južnej Kórey už predtým vyjadrili obavy z takéhoto vojenského partnerstva v súvislosti s tvrdeniami, že Severná Kórea vyslala tisíce vojakov na podporu ruských síl v prebiehajúcej vojne s Ukrajinou.

Blinken uviedol, že len v poslednom decembrovom týždni 2024 bolo zranených alebo zabitých viac ako 1000 severokórejských vojakov, keď sa Moskva pokúšala vyhnať ukrajinské sily z Kurskej oblasti Ruska.

„Teraz je to obojstranná záležitosť. KĽDR už dostáva ruské vojenské vybavenie a výcvik,“ povedal Blinken. „Teraz máme dôvod domnievať sa, že Moskva má v úmysle podeliť sa s Pchjongjangom o pokročilé vesmírne a satelitné technológie.“

Moskva ani Pchjongjang priamo nepotvrdili prítomnosť severokórejských jednotiek na kurskom bojisku. Ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un sa v júni 2024 spoločne stretli v Pchjongjangu a oznámili nové strategické partnerstvo medzi svojimi krajinami.

V prejave v Soule 6. januára Blinken uviedol, že Moskva môže čoskoro pristúpiť k formálnemu uznaniu Severnej Kórey ako štátu vlastniaceho jadrové zbrane, čím by zmenila desaťročia trvajúcu politiku. Cieľom Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT), ktorá bola otvorená na podpis koncom 60. rokov a vstúpila do platnosti v roku 1970, je obmedziť šírenie jadrových zbraní.

Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Čína a Rusko sú podľa tejto zmluvy zaradené medzi štáty, ktoré majú jadrové zbrane. India, Pakistan, Izrael a Južný Sudán sú jediné krajiny, ktoré sa k NPT nikdy nepripojili.

Severná Kórea k nej pristúpila v roku 1985 ako štát bez jadrových zbraní, ale v roku 2003 od nej odstúpila. Predpokladá sa, že niekoľko krajín vrátane Severnej Kórey vyvinulo jadrové zbrane v priebehu desaťročí od nadobudnutia platnosti NPT. Združenie pre kontrolu zbrojenia, ktoré monitoruje šírenie jadrových zbraní vo svete, odhaduje, že Pchjongjang odvtedy vyvinul približne 50 jadrových hlavíc. Ak by Rusko oficiálne uznalo Severnú Kóreu za štát disponujúci jadrovými zbraňami, bolo by to do značnej miery symbolické vzhľadom na to, že Severná Kórea už jadrové zbrane má.

Krátko pred Blinkenovým vystúpením juhokórejská armáda oznámila, že Severná Kórea uskutočnila novú skúšku balistickej rakety, ktorá bola vypustená do vôd severne od Japonska. Blinken počas svojich poznámok 6. januára odsúdil nové odpálenie rakety. Uviedol, že odchádzajúca administratíva prezidenta Joea Bidena sa snažila nadviazať so Severnou Kóreou kontakt s cieľom stabilizovať vzťahy, ale bezvýsledne.

„Urobili sme to súkromne, urobili sme to verejne. A jedinou účinnou odpoveďou, ktorej sme sa dočkali, boli ďalšie a ďalšie provokatívne akcie vrátane odpálenia rakiet,“ povedal Blinken.

V najbližších dňoch navštívi aj Francúzsko a Taliansko.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj