Nedeľa 29. decembra, 2024
Zrútené lietadlo pri meste Aktau v Kazachstane, 25. decembra 2024. (Foto: ISSA TAZHENBAYEV/AFP via Getty Images)

Biely dom: „Prvé náznaky“ ukazujú, že leteckú haváriu v Azerbajdžane spôsobili ruské systémy protivzdušnej obrany

„Ponúkli sme našu pomoc pri vyšetrovaní, ak by ju potrebovali,“ povedal poradca Bieleho domu pre komunikáciu v oblasti národnej bezpečnosti John Kirby.

Rada Bieleho domu pre národnú bezpečnosť oznámila, že existujú prvé náznaky, že haváriu letu 8243 spoločnosti Azerbaijan Airlines z 25. decembra spôsobili ruské systémy protivzdušnej obrany.

„Zaznamenali sme … niekoľko prvých náznakov, ktoré by určite naznačovali možnosť, že lietadlo bolo zostrelené ruskými systémami protivzdušnej obrany,“ povedal 27. decembra novinárom Kirby. „Momentálne prebieha vyšetrovanie. Kazachstan a Azerbajdžan ho vedú spoločne. Ponúkli sme im našu pomoc pri tomto vyšetrovaní, ak ju budú potrebovať, ak ju budú chcieť, ale budeme … rešpektovať ich proces.“

Toto stanovisko nadväzuje na vyhlásenie azerbajdžanského ministra dopravy Rašada Nabijeva z 27. decembra, ktorý oznámil, že predbežné vyšetrovanie určilo, že lietadlo pred haváriou zaznamenalo „vonkajší náraz“. Nabiyev presne nešpecifikoval podozrivú zbraň alebo odkiaľ pochádza.

„Predbežné závery expertov poukazujú na vonkajší náraz,“ povedal Nabiyev pre azerbajdžanské médiá. „Typ zbrane použitej pri náraze sa určí počas vyšetrovania.“

Let č. 8243 lietadla strednej triedy brazílskej výroby Embraer 190 smeroval na Prvý sviatok vianočný z azerbajdžanského Baku do ruského Grozného. Stroj musel núdzovo pristáť neďaleko mesta Aktau v Kazachstane. Pri nehode zahynulo 38 zo 67 cestujúcich na palube.

Ukrajinský predstaviteľ obrany Andrij Kovalenko zo zostrelenia lietadla okamžite obvinil Rusko po tom, ako neuzavrelo svoj vzdušný priestor okolo Grozného. Oblasť v tom čase čelila útoku ukrajinských dronov.

„Rusko malo uzavrieť vzdušný priestor nad Grozným, ale neurobilo tak,“ napísal Kovalenko 25. decembra na X. Poukázal na poškodenie lietadla šrapnelmi. „Lietadlo poškodili Rusi a poslali ho do Kazachstanu namiesto toho, aby urýchlene pristálo v Groznom a zachránili sa ľudské životy.“

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vystúpil 26. decembra v ruských štátnych médiách a žiadal, aby sa vyšetrovanie havárie uskutočnilo skôr, než sa urobia akékoľvek závery. „Bolo by nesprávne vytvárať akékoľvek hypotézy predtým, ako vyšetrovacia komisia predloží svoje závery,“ povedal. „Samozrejme, že by sa to nemalo robiť. Nikto by to nemal robiť.“

Nezávislý ruský vojenský expert Yan Matveyev naznačil, že poškodenia zobrazené na záberoch z havárie zodpovedajú šrapnelom z malej rakety zem-vzduch. „Vyzerá to tak, že chvostová časť lietadla bola poškodená úlomkami rakety,“ uviedol.

Dmitrij Jadrov, šéf ruského Federálneho úradu pre leteckú dopravu (Rosaviacija), 27. decembra uviedol, že keď sa lietadlo spoločnosti Azerbaijan Airlines pripravovalo na pristátie v hustej hmle, v oblasti Grozného prebiehal útok ukrajinských dronov.

Úrady boli podľa neho útokom dronov nútené uzavrieť leteckú dopravu v oblasti. Uviedol tiež, že kapitán lietadla uskutočnil dva neúspešné pokusy o pristátie a rozhodol sa letieť cez Kaspické more do Aktau napriek tomu, že mu boli ponúknuté dve alternatívne letiská.

Tvrdenia, že lietadlo bolo zasiahnuté protilietadlovou alebo protidronovou paľbou, Jadrov nekomentoval.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj