Streda 30. októbra, 2024
Prezident Joe Biden reční v Sále indiánskych zmlúv v Bielom dome 3. apríla 2024 (Jim Watson/ AFP via Getty Images)

Bidenova administratíva oznámila nové sankcie zamerané na iránsky priemysel dronov po útoku na Izrael

„Dnes privedieme Irán k zodpovednosti – uvalíme naň nové sankcie a kontroly vývozu.

Administratíva prezidenta Joea Bidena oznámila 18. apríla nové kolo sankcií, ktorých cieľom je potrestať kľúčové postavy iránskeho programu bezpilotných lietadiel po tom, ako boli tieto zbraňové systémy 13. apríla použité na útok na Izrael.

„Pred necelým týždňom Irán podnikol jeden z najväčších raketových útokov a útokov bezpilotnými lietadlami, aké svet kedy videl, proti Izraelu,“ povedal prezident Biden 18. apríla. 

„Spojené štáty spolu s našimi spojencami a partnermi bránili Izrael. Pomohli sme tento útok prekaziť. A dnes voláme Irán k zodpovednosti – ukladáme mu nové sankcie a kontroly vývozu.“

Iránska vláda spustila raketovú a dronovú paľbu proti Izraelu v reakcii na letecký útok z 1. apríla, ktorého cieľom bolo iránske veľvyslanectvo v sýrskom Damasku. Iránska vláda dospela k záveru, že za útok, pri ktorom zahynuli iránski vojenskí dôstojníci, sú zodpovedné izraelské sily.

„Sankcie sa zameriavajú na vedúcich predstaviteľov a subjekty spojené s Islamskými revolučnými gardami, iránskym ministerstvom obrany a iránskym vládnym raketovým a dronovým programom, ktoré umožnili tento drzý útok,“ povedal prezident Biden v súvislosti s iránskou raketovou a dronovou paľbou.

Ďalší hospodársky tlak

Okrem opatrení zameraných konkrétne na iránsky priemysel vojenských dronov Bidenova administratíva uvalila sankcie aj na členov iránskeho oceliarskeho a automobilového priemyslu.

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa sa v januári 2020 zamerala na iránsku spoločnosť Khuzestan Steel Co.

Najnovšie kolo sankcií Bidenovej administratívy je teraz zamerané na obchodné pobočky spoločnosti Khuzestan Steel.

Ministerstvo financií uviedlo, že jedna z novo sankcionovaných spoločností, spoločnosť PSI DMCC so sídlom v Dubaji, obstarávala v mene spoločnosti Khuzestan Steel časti výroby ocele od zahraničných dodávateľov a umožňovala iránskej firme vývoz ocele.

Kara Industrial Trading GmbH, európska spoločnosť, ktorá čelí novým sankciám, údajne nakúpila od spoločnosti Khuzestan Steel oceľ v hodnote desiatok miliónov dolárov a poskytla suroviny pre pokračovanie výroby ocele iránskou spoločnosťou.

Sankcie boli uvalené aj na spoločnosť Good Run Limited, ktorá predala spoločnosti Khuzestan Steel komponenty potrebné na výrobu ocele.

Nové sankcie sa zameriavajú aj na spoločnosť Magellanic Phoenix Marine and Trading Limited so sídlom v Hongkongu a HSF Dis Ticaret Limited Sirketi so sídlom v Turecku za nákup oceľových výrobkov spoločnosti Khuzestan Steel.

Súčasťou nových sankcií sú aj spoločnosti Bahman Diesel Co, Iran Docharkh Co a Iran Chassis Manufacturing Co. Ministerstvo financií ich označilo za dcérske spoločnosti skupiny Bahman Group, iránskej automobilovej spoločnosti, na ktorú Spojené štáty predtým uvalili sankcie. Ministerstvo financií uviedlo, že tieto tri dcérske spoločnosti Bahman Group majú väzby na IRGC a iránsky program dronov a rakiet.

Prezident Biden uviedol, že on a ďalší členovia skupiny G7 – Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Spojené kráľovstvo a Európska únia – sú odhodlaní vyvinúť spoločné úsilie na zvýšenie hospodárskeho tlaku na Irán po útoku na Izrael z 13. apríla.

„Naši spojenci a partneri vydali alebo vydajú ďalšie sankcie a opatrenia na obmedzenie destabilizujúcich vojenských programov Iránu,“ povedal 18. apríla prezident Biden.

Sankcie zamerané na iránskych výrobcov dronov

V súvislosti s vyhlásením prezidenta Bidena ministerstvo financií oznámilo sankcie voči 16 iránskym osobám a dvom subjektom zapojeným do iránskych programov dronov.

Medzi tými, na ktorých USA uvalili nové sankcie, je šesť osôb, ktoré sa podieľajú na testovaní a dodávkach útočných dronov na celom Blízkom východe v mene iránskych Islamských revolučných gárd (IRGC-QF). Sú to Abbas Sartaji, Mehdi Ghaffari Naghneh, Hasan Arambunezhad, Hadi Jamshidi Zavaraki, Reza Nahar Dani a Abolfazl Ramazanzadeh Moshkani.

Sankcionovaní sú aj Ali Reza Nurian Ramsheh a Mohsen Sayyadi Turanlu, ktorí sú spolu s Arambunezhadom vedúcimi pracovníkmi iránskej spoločnosti Kimia Part Sivan Company, iránskeho vývojára dronov, na ktorého Bidenova administratíva predtým uvalila sankcie v októbri 2021. Ministerstvo financií vymenovalo ďalších štyroch zamestnancov spoločnosti Kimia, na ktorých sa majú vzťahovať sankcie: Mohammad Sadegh Fatehi, Hamid Hajji Ebrahimi Forushani, Ali Asghar Al-Taf a Esma’il Azizkhani.

Ministerstvo financií tiež oznámilo sankcie voči Mohammadovi Sadeghovi Abutalebimu a Ali Asgharovi Abutalebimu, ktorí sú vedúcimi predstaviteľmi spoločnosti Mado.

Mado Company je iránska firma, ktorá vyrába iránske vojenské bezpilotné lietadlá Shahed-131 a Shahed-136. Tieto dve varianty dronov sú zvyčajne vyzbrojené výbušninami a používajú sa ako jednosmerné útočné drony. Bidenova administratíva v októbri 2021 označila spoločnosť Mado Company aj za subjekt, na ktorý sa vzťahujú sankcie.

Spoločnosť Aseman Pishraneh Co. Ltd. je ďalšou novo sankcionovanou iránskou firmou. Podľa ministerstva financií je táto firma dodávateľom, ktorý vykonáva servis motorov pre rôzne iránske vojenské drony vrátane modelov dronov Shahed-129 a Mohajer-6.

Ali Habibi Najafi, výkonný riaditeľ spoločnosti Aseman Pishraneh Co. Ltd., bol 18. apríla tiež označený za osobu, na ktorú sa vzťahujú nové sankcie USA.

Ministerstvo financií 18. apríla označilo druhú iránsku spoločnosť, na ktorú sa vzťahujú sankcie: Fateh Aseman Sharjf Co. Podľa ministerstva financií táto spoločnosť úzko spolupracuje s IRGC-QF.

Ministerstvo financií uviedlo, že novým sankciám bude čeliť aj generálny riaditeľ spoločnosti Majid Dehghan.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj