Austrálsky zajatec zadržaný ruskou armádou – podľa experta bol motivovaný altruizmom, nie peniazmi
Podľa slov bývalého vojaka Glenna Kolomeitza, Oscar Jenkins nie je žoldnier, ale človek, ktorého motiváciou je pomôcť Ukrajine brániť sa proti Rusku.
Glenn Kolomeitz, veterán, ktorý sa zúčastnil konfliktov vo Východnom Timore a v Afganistane, tvrdí, že Austrálčan Oscar Jenkins – o ktorom sa teraz vie, že je nažive, hoci pôvodné správy naznačovali, že bol popravený ruskou milíciou – rozhodne nie je žoldnierom v tom zmysle, ako sa tento pojem bežne chápe.
Kolomeitz, bývalý dôstojník vojenskej polície s doktorátom z medzinárodného trestného práva, navštívil Ukrajinu ako člen mobilného justičného tímu, ktorý zhromažďuje dôkazy pre ukrajinského generálneho prokurátora v čase ruskej invázie.
Pôsobil aj ako operačný dôstojník austrálskych vzdušných síl v oblasti zameriavania cieľov, ako armádny právny dôstojník a veliteľ vyšetrovania, a tiež ako vojenský prokurátor. Okrem toho je bývalým generálnym riaditeľom organizácie New South Wales Returned Services League (RSL).
Počas svojho pôsobenia na Ukrajine žil a pracoval spolu s legionármi, ktorí boli bývalými príslušníkmi armády z rôznych krajín. „Počas môjho pôsobenia na Ukrajine som v légiách stretol asi dvadsať až tridsať Austrálčanov, pričom všetci boli bývalí príslušníci austrálskych obranných síl,“ povedal pre Epoch Times.
„Jeden z týchto Austrálčanov bojoval v bitke pri Hostomeli (prvý veľký konflikt v rusko-ukrajinskej vojne).“
„Stretol som sa s bývalými austrálskymi a americkými vojakmi, ktorí pôsobia na Ukrajine odkedy Rusko obsadilo Krym. Všetci títo vojaci dostali ukrajinské vojenské preukazy, uniformy a zbrane, a na určitej úrovni boli pod ukrajinským velením.“
Online prihláška na účasť vo vojne
S Oscarom Jenkinsom, jedným z mnohých cudzincov, ktorí sa rozhodli vstúpiť do Medzinárodnej légie na obranu Ukrajiny, sa však nestretol. Do légie je totiž možné dostať sa jednoducho vyplnením formulára na webovej stránke organizácie.
Aj keď kritériá vstupu sa od začiatku konfliktu výrazne sprísnili, tvrdí Kolomeitz. „Ide o pomerne štruktúrovaný proces, ktorý zahŕňa náborovú previerku a školenie „ab initio“ (od začiatku).“
„Už nie je možné len tak sa prihlásiť a bojovať s ukrajinskou jednotkou,“ hovorí Kolomeitz. „Oscar vstúpil do légie pomerne nedávno, takže musel prejsť štruktúrovaným procesom vrátane výcviku ab initio.“
„Je ťažké odhadnúť motívy niekoho, kto predtým zrejme neprešiel žiadnou vojenskou službou,“ povedal Kolomeitz. „Oveľa ľahšie sa dajú rozoznať motívy bývalých vojakov, ktorých motívom rozhodne nie je to, že by to robili pre peniaze.“
Príslušníci légie sú platení rovnako ako radoví ukrajinskí vojaci tej istej hodnosti, čiže na úrovni vojaka. „Ich motiváciou nie je túžba po osobnom zisku,“ hovorí.
„Hoci sa niektorí legionári môžu stať veliteľmi tímov, nemajú hodnosť ako takú a sú buď pod priamym velením ukrajinských nadriadených, alebo v niektorých špecializovaných úlohách s nimi pracuje ukrajinský styčný dôstojník (zvyčajne ekvivalent seržanta).“
„Motiváciou ich konania bol nepochybne altruizmus – chceli pomôcť Ukrajine v jej existenčnom boji, ale myslím si, že ich motivovala najmä túžba pokračovať vo výkone svojho povolania – v zbrojárskom fachu. Pravdepodobne sa však pod povrchom skrýva aj prvok dobrodružného ducha.“
Motívy niekoho, ako je Jenkins – civilistu, ktorý nikdy neslúžil v ozbrojených silách inej krajiny – sú menej jasné, ale Kolomeitz predpokladá, že ide o rovnaké motívy. „Viem o jednom mladom austrálskom civilistovi, ktorý vstúpil do légie,“ hovorí. „Nepoznal som ho osobne, ale od jeho rodiny som sa dozvedel, že sa mu nepodarilo vstúpiť do ADF (Austrálske obranné sily), a tak sa rozhodol vstúpiť do légie. Nie je bezdôvodné domnievať sa, že Oscarovou motiváciou bola práve táto kombinácia altruizmu a dobrodružnej povahy.“
Ako zdôrazňuje Kolomeitz, príslušníci ukrajinskej medzinárodnej légie nie sú žoldnieri. „Ak ich zajmú ruské sily, sú vojnovými zajatcami a majú nárok na ochranu vyplývajúcu z medzinárodného práva.“
Vykonávanie služby žoldniera je v rozpore s podmienkami Dohovoru OSN o žoldnieroch z roku 1989, hoci Austrália nie je jeho zmluvnou stranou. Kolomeitz poukazuje na to, že správy o tom, že Jenkinsa zabili, neboli jeho oddielom nikdy potvrdené.
„Zatiaľ čo je všeobecne známe, že ruské jednotky zabíjali ukrajinských vojnových zajatcov, neexistujú žiadne prípady, že by ruské jednotky zabili legionárov, a to kvôli ich prínosu, ktorý predstavujú pre ruské vojnové ťaženie v rámci informačných operácií a pákových aktivít – ako súčasť hybridného modelu vedenia vojny.“
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK