„Apokalyptická ryba“, predzvesť prírodných katastrof, sa vyplavila v Kalifornii
„Apokalyptická ryba“, známa aj ako ryba súdneho dňa, resp. Regalecus glesne, sa vyplavila na pláži Grandview v Kalifornii. Je to znepokojujúci objav, pretože podľa starovekých legiend by jej výskyt mohol byť znamením blížiacej sa prírodnej katastrofy.
Na svoje počudovanie našla 6. novembra istá americká chodkyňa na pláži Granview Beach v Kalifornii vyplavenú rybu Regalecus glesne. V posledných mesiacoch boli objavené ďalšie dve v La Jolla a Huntington Beach, uvádza denník Los Angeles Times.
Regalecus glesne môže dorásť do dĺžky viac ako 7,5 metra. „Zvláštne na nich je, že keď sú mŕtve alebo sa blíži ich smrť a pozriete sa na ich kožu, vyzerá ako zrkadlo,“ povedal docent biologických vied na Cal State Fullerton. Zviera má tiež jasne červenú chrbtovú plutvu.
Ryba zahalená rúškom tajomstva
Výnimočná frekvencia vyplavenie tohto hlbokomorského tvora vyvoláva otázky. Od roku 1901 sa na kalifornských plážach našlo len 21 týchto rýb. Objav troch exemplárov za tri mesiace je preto takmer nepravdepodobný. Pre tých, ktorí sa odvolávajú na staré legendy a znamenia prírody, ich výskyt zjavne nie je dôvodom na oslavu.
V starých japonských správach sa opisuje, že tento druh sa systematicky pozoruje pred prírodnými katastrofami, napríklad zemetraseniami, a preto sa mu prisudzuje prezývka „ryba apokalypsy“. V Japonsku sa v rokoch pred cunami v roku 2011 vynoril tucet týchto rýb, uvádza Ouest-France. Japonský výraz pre túto rybu, ryugu no tsukai, znamená „posol z paláca kráľa drakov“.
Na Taiwane je známa ako „ryba zemetrasenia“, pretože niekoľkokrát sa s ňou rybári stretli krátko po zemetrasení s epicentrom v mori. Obľúbený výklad hovorí, že ryba vypláva na hladinu vyrušená otrasmi.
Pozorovať rybu Regalecus glesne je naozaj nezvyčajné, pretože žijú v hĺbke 100 až 1 000 metrov, v takzvanej súmračnej zóne oceánu. Výskumníci sa preto snažia zistiť, prečo sa zdá, že práve teraz vychádza na hladinu toľko rýb tohto druhu.
„Mohlo by to súvisieť so zmenami podmienok v oceáne a nárastom počtu Regalecus glesne pri našich pobrežiach,“ hovorí Ben Frable, riaditeľ Zbierky morských stavovcov Scripps Oceanography.
Strach z „Veľkého“ zemetrasenia
Podľa Rachel Grantovej, profesorky biológie živočíchov na Anglia Ruskin University v Cambridge, je „teoreticky možné“, že úhyn týchto rýb je signálom budúcich zemetrasení.
Podľa vedkyne „pri zemetrasení môže dôjsť k nárastu tlaku v horninách, ktorý môže viesť k elektrostatickým nábojom, čo spôsobí uvoľnenie elektricky nabitých iónov do vody“, tvrdila v rozhovore pre EuroNews v roku 2017.
„To môže viesť k tvorbe peroxidu vodíka, čo je toxická zlúčenina. Nabité ióny môžu tiež zoxidovať organické látky, čo by mohlo ryby buď usmrtiť, alebo ich prinútiť opustiť hlbiny oceánu a vyplávať na hladinu.“
Pre tento región to nie je upokojujúca informácia. „Veľké“ zemetrasenie je hrozbou apokalyptického mega zemetrasenia, ktorého sa v Spojených štátoch obávajú už mnoho rokov. Podľa viacerých seizmológov k nemu pravdepodobne dôjde do roku 2030.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK