Nedeľa 27. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Americký kongresman Chris Smith počas tlačovej konferencie o Hongkongu v House Triangle na Capitol Hill vo Washingtone 19. novembra 2024. (foto: Madalina Vasiliu/The Epoch Times)
» , ,

Americkí zákonodarcovia varujú pred čínskym „superveľvyslanectvom“ v Londýne

Dvaja poprední členovia Snemovne reprezentantov vyjadrili znepokojenie nad plánom Číny postaviť nové rozsiahle veľvyslanectvo v Londýne v liste z 26. februára adresovanom britskému veľvyslancovi v USA Petrovi Mandelsonovi.

Republikán Chris Smith, dlhoročný člen Výboru pre zahraničné veci Snemovne reprezentantov, a John Moolenaar, šéf výboru Snemovne reprezentantov pre Čínu, uviedli, že povoliť Číne vybudovať „superveľvyslanectvo“ na pozemku bývalej Kráľovskej mincovne v Londýne, by bolo „kontraproduktívnou a nežiaducou odmenou“.

Obaja zákonodarcovia požiadali P. Mandelsona, aby ich obavy tlmočil britskému premiérovi Keirovi Starmerov pred jeho stretnutím s prezidentom Donaldom Trumpom vo Washingtone 27. februára.

Čínsky režim prvýkrát oznámil plány na výstavbu veľvyslanectva s rozlohou takmer 65 032 m² na mieste Kráľovskej mincovne, historickej lokalite neďaleko pevnosti, paláca Tower v Londýne, v roku 2018. Tieto plány nabrali reálne kontúry v januári, keď britskí ministri zahraničných vecí a vnútra naznačili, že návrh výstavby podporia.

Ak by bolo dokončené, nové čínske veľvyslanectvo by bolo desaťkrát väčšie než súčasné čínske veľvyslanectvo na Portland Place v Londýne a takmer dvakrát väčšie než čínske veľvyslanectvo vo Washingtone. Stalo by sa zároveň najväčšou čínskou diplomatickou misiou v Európe.

Plány Pekingu vyvolali odpor v britskom parlamente. Konzervatívny poslanec Iain Duncan Smith vo svojom príspevku na sociálnej sieti X z 17. februára uviedol, že by to bol „najväčší akt ‘poklonkovania’ v britskej histórii“ a „nočná mora“, ak by Čína svoje plány uskutočnila.

Smith a Moolenaar v liste napísali, že poskytnutie „takéhoto významného diplomatického priestoru vo Veľkej Británii iba posmelí snahy čínskeho režimu o zastrašovanie a obťažovanie občanov Spojeného kráľovstva, disidentov a odborníkov po celej Európe, ktorí jeho politiku odmietajú alebo kritizujú“.

„Nadnárodné represívne operácie Číny sú v Spojenom kráľovstve a v celej Európe dobre zdokumentované,“ napísali.

V októbri 2022 bol hongkonský prodemokratický aktivista Bob Chan vtiahnutý z protestu pred čínskym generálnym konzulátom v Manchestri na pozemok veľvyslanectva, kde ho zamestnanci zbili. V rozhovore pre Epoch Times v marci 2023 Chan vyjadril rozhorčenie nad správaním čínskych diplomatov, no cítil že „nemá silu prinútiť ich niesť zodpovednosť“.

Americkí zákonodarcovia poukázali aj na prípad cezhraničnej represie režimu v San Franciscu v novembri 2023, keď organizácie napojené na čínske konzuláty pomohli zmobilizovať ľudí, aby obťažovali pokojných prodemokratických aktivistov počas návštevy lídra ČKS Si Ťin-pchinga na samite Ázijsko-tichomorskej ekonomickej spolupráce.

Počas incidentu utrpelo viacero prodemokratických aktivistov zranenia v dôsledku násilia zo strany prokomunistických podporovateľov, čo viedlo dve organizácie na ochranu práv k výzve Ministerstvu spravodlivosti USA, aby preskúmalo aktivity tzv. jednotného frontu ČKS v Spojených štátoch. „Jednotný front“ je mnohostranná stratégia na presadzovanie agendy režimu v zahraničí.

Zákonodarcovia pripomenuli Mandelsonovi, že britská vláda „si je pravdepodobne dobre vedomá systematického úsilia Čínskej komunistickej strany získavať spoločenské a obchodné elity na presadzovanie svojich politických a ekonomických cieľov prostredníctvom škodlivých vplyvových operácií“.

Americké a britské úrady v posledných rokoch odhalili viaceré prípady čínskych špiónov. V septembri 2024 bol bývalý dôstojník CIA odsúdený na 10 rokov väzenia po tom, čo ho uznali vinným z poskytovania utajovaných informácií o národnej obrane USA Číne.

Vo Veľkej Británii boli v apríli minulého roka obvinení z čínskej špionáže výskumný pracovník parlamentu, ako aj jeden ďalší muž.

Porušovanie ľudských práv v Číne a Hongkongu zo strany ČKS je ďalším dôvodom, prečo by britská vláda mala zvážiť zamietnutie výstavby obrovského veľvyslanectva, uviedli Smith a Moolenaar vo svojom liste.

Zákonodarcovia poukázali na britského občana a bývalého mediálneho magnáta Jimmyho Laia, ktorý je od decembra 2020 väznený v Hongkongu.

„Vieme, že premiér Starmer vyjadril obavy nad zadržiavaním Jimmyho Laia a sľúbil, že jeho prepustenie bude pre britskú vládu ,prioritou‘. Vyzývame ho, aby využil stretnutie s prezidentom Trumpom na koordináciu úsilia o dosiahnutie Laiovho bezpodmienečného prepustenia,“ napísali zákonodarcovia.

Ch. Smith a J. Moolenaar uviedli, že by „radi prediskutovali“ svoje výhrady priamo s Mandelsonom.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj