Streda 30. októbra, 2024
3D model ponorky firmy OceanGate „Titan“ (By Madelgarius - Own work, CC BY-SA 4.0)
»

Americké námorníctvo zaznamenalo implóziu nezvestnej ponorky pátrajúcej po Titanicu už v nedeľu

Podľa predstaviteľa americkej pobrežnej stráže (USCG) bola implózia ponorky smerujúcej k Titanicu zistená americkým námorníctvom už v nedeľu 18. júna, teda niekoľko dní predtým, ako bola táto informácia zverejnená. K zverejneniu došlo po rozsiahlej pátracej operácii, ktorá upútala pozornosť celého sveta.

Päť mužov, ktorí sa pokúšali preskúmať vrak Titanicu v Atlantickom oceáne na palube Titanu, tragicky zahynulo pri pravdepodobne „katastrofickej implózii“.

USCG prekvapivo potvrdila, že americké námorníctvo zistilo implóziu krátko po tom, ako Titan v nedeľu zmizol. Námorníctvo okamžite poskytlo túto informáciu pátracím a záchranným jednotkám, hoci jej závažnosť nebolo možné definitívne potvrdiť. Ako prvý o tom informoval denník Wall Street Journal s odvolaním sa na nemenované zdroje.

„Americké námorníctvo vykonalo analýzu akustických údajov a identifikovalo anomáliu zodpovedajúcu implózii alebo výbuchu vo všeobecnej blízkosti miesta, kde ponorka Titan operovala v čase straty komunikácie,“ uviedla vo vyhlásení hovorkyňa USCG, poddôstojníčka Briana Carterová.

„Hoci táto informácia nebola definitívna, bola okamžite odovzdaná veliteľovi zásahu, aby pomohol pri pátracej a záchrannej misii.“

Kontradmirál pobrežnej stráže John W. Mauger počas štvrtkového tlačového brífingu prezradil, že približne 500 metrov od prednej časti vraku Titanicu bolo objavené pole trosiek, ktoré pravdepodobne patrilo nezvestnému plavidlu. Poznamenal, že toto pole trosiek svedčí o „katastrofickej implózii“ a poukazuje na „katastrofickú stratu tlaku v tlakovej komore“ vo vnútri ponorky.

Mauger vyjadril sústrasť rodinám postihnutým touto tragickou udalosťou.

„Po tomto zistení sme okamžite informovali rodiny,“ povedal. „V mene pobrežnej stráže Spojených štátov a celého zjednoteného velenia vyjadrujem rodinám hlbokú sústrasť. Viem si predstaviť, aké to pre nich bolo. A dúfam, že tento nález im poskytne útechu v tomto ťažkom období.“

Ľudia si prezerajú panoramatickú prezentáciu vraku Titanicu od umelca Yadegara Asisiho 27. januára 2017 v nemeckom Lipsku. Záber na vrak simuluje pohľad v hĺbke 3 800 metrov pod hladinou mora. (Jens Schlueter/Getty Images)

Spoločnosť OceanGate vyjadrila poďakovanie za úsilie všetkých podieľajúcich sa na viacdňovom pátraní, do ktorého sa zapojilo niekoľko organizácií a krajín, „ktoré poskytli rozsiahle zdroje a veľmi tvrdo pracovali na tejto misii“. Spoločnosť uviedla, že oceňuje „ich odhodlanie nájsť piatich prieskumníkov a dni a noci ich neúnavnej práce na pomoc posádke a dotknutým rodinám“.

Záchranné úsilie zahŕňalo sústredenú mobilizáciu lodí, lietadiel a sofistikovaného vybavenia, hoci operácia čelila výzvam v dôsledku meniacich sa poveternostných podmienok, morských prúdov a stavu mora.

Prelom nastal v stredu, keď americká pobrežná stráž oznámila úspešné nasadenie podvodného robota pomocou kanadského plavidla, ktoré účinne dosiahlo na dno oceánu. Francúzsky výskumný ústav navyše uviedol, že do operácie bol zapojený aj hlbinný robot s kamerami, svetlami a ramenami.

Na tejto správe sa podieľal Jack Phillips.


Z pôvodnej správy preložili MiC a LS. Správa bola redakčne mierne skrátená.

Prečítajte si aj