Sobota 12. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Trochu viac snahy vám pomôže vyniknúť v dave (Biba Kayewichová pre American Essence)

Ako zvládnuť umenie prvého dojmu podľa odborníčky na etiketu

5 tipov, ako urobiť skvelý prvý dojem podľa odborníčky na etiketu Bethany Friskeovej.

Už ste niekedy odchádzali zo stretnutia s niekým novým a cítili ste sa osviežení a povzbudení? Ak áno, poznáte silu dobrého prvého dojmu.

„Máme len niekoľko sekúnd na to, aby sme urobili prvý dojem,“ hovorí lektorka etikety Bethany Friskeová. Ako tieto okamihy využijete, rozhodne o tom, či bude dojem pozitívny alebo negatívny. Friskeová sa delí o svoje odborné tipy, ako oživiť vaše interakcie a zanechať nezabudnuteľný dojem.

Pamätajte, že „šaty robia človeka“

Friskeová spomína, ako ju okamžite zaujala žena, ktorú uvidela v miestnosti plnej 400 ľudí, a túžila sa s ňou spriateliť. Ako dôvod uvádza jej skromné a dobre upravené oblečenie – a tiež radostný výraz v tvári. Nosenie čistého, vyžehleného a vhodného oblečenia (napríklad žiadne džínsy na pohrebe alebo svadbe) nám môže dodať podobnú príťažlivosť.

Sledujte čas

(Malvestida/ Unsplash)

Hovorí sa, že „prísť presne načas, znamená prísť neskoro“. To platí pre akcie, ako sú konferencie, vystúpenia alebo bohoslužby, ale pri súkromnej večeri je situácia iná, hovorí Friskeová. „Ak prídete o 15 minút skôr, počkajte v aute, kým nenastane správny čas.“ Prečo? „Pretože hostiteľ vie za päť minút, keď tam ešte nikto nie je, zvládnuť množstvo vecí.“ Brať ohľad na jeho potreby pomôže vytvoriť skvelý prvý dojem.

Pozor na slabé miesta

Všetci chceme urobiť dobrý dojem, ale všetci máme slabé miesta. Friskeová vymenúva žuvačky, dotýkanie sa vlasov a tváre, čistenie zubov prstom alebo praskanie prstovových kĺbov ako niekoľko bežných zvykov, ktoré nevedomky robíme a ktoré odrádzajú ostatných. Varuje tiež pred nadávkami a zlými rečovými návykmi. Dávať si pozor na tieto návyky a vyhýbať sa im pomáha vytvárať uhladený dojem.

Buďte prítomní a aktívni

Tí, ktorí sa aktívne zapájajú do konverzácie, zanechávajú najvýraznejší dojem. „Uveďte svoje meno čo najskôr,“ radí Friskeová, aj keď už ste sa s niekým stretli predtým. „A pridajte malú pomôcku, ktorá mu pomôže zapamätať si ho,“ napríklad rým alebo slovnú asociáciu. Pokiaľ ide o telefón, nemal by vám slúžiť ako úniková cesta do ústrania. Ak musíte prijať hovor, ospravedlňte sa a opustite miestnosť.

Buďte zdvorilým spoločníkom v konverzácii

(Priscilla du Preez/ Unsplash)

Účasť na spoločenskej udalosti môže byť pre introverta náročná. „Nezaťažujte sa snahou stretnúť sa s každým,“ dodáva Friskeová. „Dajte si určitý limit.“ Stanovením počtu ľudí, s ktorými sa chcete zoznámiť, vám poskytne jasný cieľ. Na druhej strane radí extrovertom, aby sa vyvarovali ovládnutiu konverzácie a príliš hlasného, búrlivého prejavu. Skvelí spoločníci v rozhovore kladú zaujímavé otázky, pozorne počúvajú, nadväzujú na predchádzajúce témy a neobmedzujú sa na jednoslovné odpovede.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj