Nedeľa 24. novembra, 2024
Vyvýšené pestovateľské priestory majú oproti záhradám v zemi mnoho výhod. Ilustračné foto (Image by freepik)

Ako založiť záhradu na vyvýšenom záhone? Vyhnite sa siedmim najčastejším chybám

Pre stavbu vyvýšeného záhradného záhonu je rozhodujúce nájsť správne miesto.

Plánovanie záhrady s vyvýšeným záhonom sa vždy začína s množstvom očakávaní. Tieto vyvýšené pestovateľské priestory ponúkajú oproti záhradám v zemi niekoľko výhod, napríklad ľahšiu dostupnosť, väčšiu kontrolu nad zložením pôdy, lepšie odvodnenie a vyššiu teplotu pôdy, ktorá umožňuje skoršiu výsadbu a rýchlejší rast.

Preto budete s chuťou plánovať vyvýšenú záhradu plnú čerstvej zeleniny, ktorú budú vaše deti jesť priamo z kríka, a krásnych kvetov, ktoré si môžete natrhať do vázy. Vo svojom nadšení sa však ľahko dopustíte niekoľkých bežných chýb, a tie môžu vaše úsilie prekaziť. Tu sa dozviete, čoho sa vyvarovať, aby sa vám v záhrade darilo lepšie.

Ilustračné foto (zľava: Piranha, Vaivirga, Ann Smith/ Getty Images)

Pri rozhodovaní o budovaní vyvýšených záhonov vám môže pomôcť zoznam druhov rastlín, ktorým sa v týchto záhonoch darí najlepšie. Medzi záhradkármi je obľúbené pestovanie uhoriek, paradajok, mrkvy, cibule, fazule a ďalších druhov zeleniny. Vyvýšený záhon je skvelý aj na pestovanie jahôd alebo byliniek v paletách.

1. Výber nesprávneho miesta

Vyvýšený záhon by mal mať aspoň šesť hodín priameho slnečného svetla denne. Ak si miesto vyberáte skoro na jar, zvážte, ako budú vyzerať okolité stromy v lete a kam bude dopadať ich tieň. Vyberte miesto na relatívne rovnom teréne, ale vyhnite sa plochám, ako je napríklad úpätie kopca, kde sa zhromažďuje dažďová voda. Umiestnenie vyvýšených záhonov pri plote alebo stene znamená neľahký prístup k niektorej zo strán.

2. Opomenutie vodného zdroja

Zadná časť záhrady môže byť pre zvýšenie záhonu logickou voľbou, ale nie vtedy, ak sa oň musíte starať s vedrami vody. Uistite sa, že je dostatočne blízko k vonkajšiemu vývodu vody, na ktorý dosiahne záhradná hadica. Okrem toho môžete zvážiť inštaláciu systému kvapkovej závlahy, aby bol záhon trvalo zavlažovaný s minimálnym plytvaním.

3. Príliš veľké lôžko

Vytvorenie veľkého záhonu je síce lákavé, ale pri plánovaní výsadby záhrady s vyvýšenými záhonmi treba pamätať na logistiku. Váš záhon by mal byť optimálne široký, aby ste sa mohli dostať do jeho polovice a mohli v ňom sadiť, plieť, polievať a zberať úrodu. Šírka tri až päť metrov, čo je veľkosť väčšiny vopred pripravených sád, je pre väčšinu záujemcov ideálna. Vyvarujte sa toho, aby bol príliš dlhý; nechcete predsa zažiť frustráciu z obchádzania pozemku v obrovských kruhoch. Ak máte dostatok miesta a chuti, možno bude lepšie vytvoriť viac menších vyvýšených záhonov.

4. Stavba z nesprávnych materiálov

Ak plánujete stavbu vyvýšeného záhonu svojpomocou, odolné a tlakovo impregnované rezivo sa môže zdať solídnym materiálom, ale mnoho záhradkárov sa mu radšej vyhýba kvôli riziku vylúhovania škodlivých chemikálií do pôdy (to isté platí aj pre staré pneumatiky). Na druhej strane sa tiež radšej vyhnite použitiu dreva náchylného na hnilobu alebo už vykazuje známky opotrebovania (napríklad z paliet), inak sa môže stať, že o rok budete musieť stavbu obnovovať. Preto sa radšej rozhodnite pre céder, dub, sekvoje, kamene a tehly, ktoré sú výbornou voľbou s dlhou životnosťou a bez použitia chemických látok.

5. Nepoužívajte najlepšiu pôdu

Na vrecku je uvedené záhradná zemina, takže musí byť vhodná pre každý typ záhrady, však? Ale nie tak rýchlo. Záhradná zemina je určená na miešanie s existujúcou ornicou, aby sa zlepšila jej štruktúra a zloženie živín. Pri použití na vyvýšených záhonoch sa môže zhutniť a zabrániť odtoku vody. Uistite sa, že používate vrecovanú zeminu určenú špeciálne pre vyvýšené záhony, ktorej výhodou je aj to, že je sterilizovaná, aby sa zničili všetky prípadné semená burín, hmyzu alebo chorôb.

6. Výber nadrozmerných rastlín

Pri výsadbe vo vyvýšenom záhone zvážte rozsah a veľkosť dospelých rastlín, aby ste zaistili dostatok priestoru pre určitú rozmanitosť. Napríklad jedna rastlina cukety zaberá plochu 45x45cm. Ak máte málo miesta, vysádzajte menšie druhy zeleniny, zvoľte zakrslé (trpasličie) odrody a uplatňujte postupnú výsadbu.

7. Vynechanie mulčovania

Aj keď je vaša záhrada nad terénom, stále je náchylná na výskyt buriny. Nezabudnite pridať vrstvu mulča, ktorá pomôže udržať burinu na uzde. Mulč tiež pomôže udržať vlhkosť okolo koreňov rastlín, takže nebudete musieť tak často polievať. Okrem toho budú vaše plodiny čistejšie, pretože mulč zabraňuje tomu, aby sa pri daždi zemina dostala na rastliny.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj