Streda 22. januára, 2025
Levi Browde, výkonný riaditeľ Informačného centra Falun Dafa, a Chen Ying, viceprezidentka a dirigentka Shen Yun Performing Arts, dávajú rozhovor pre NTD Television, sesterské médium Epoch Times, v New Yorku 27. novembra 2024 (Otabius Williams/ The Epoch Times)
»

Súbor Shen Yun sa zrodil, aby oživil tradičnú kultúru a upozornil na prenasledovanie v Číne

V rukách väzenských dozorcov sa posteľ stala mučiacim zariadením. Dozorcovia jej 29-ročného brata zviazali, prelepili mu ústa páskou, aby nemohol kričať, potom ho prinútili zohnúť sa dopredu a strčili ho pod 45 centimetrov vysokú posteľ. Jeden z mučiteľov sa potom postavil na posteľ, aby tlačil na jeho chrbát.

Mučenie, ktoré mu mohlo zlomiť chrbticu, bolo len jedným z nespočetných prípadov týrania, ktoré čínske úrady používajú na ľudí, ako sú oni: stúpencov duchovnej praxe Falun Gong, ktorá popri meditačných cvičeniach vyznáva princípy pravdivosti, súcitu a znášanlivosti.

Počet čínskych praktizujúcich Falun Gongu sa v roku 1999 podľa niektorých odhadov pohyboval medzi 70 a 100 miliónmi. Ateistická Čínska komunistická strana (ČKS), ktorá považovala popularitu Falun Gongu za hrozbu, začala v tom roku kampaň na likvidáciu tohto duchovného hnutia. Tí, ktorí sa odmietli zrieknuť svojej viery, čelili krutostiam vrátane otrockej práce, vpichovania psychiatrických liekov a núteného odoberania orgánov na predaj.

„Je to jednoducho nevýslovné, aké zločiny spáchali,“ hovorí Chen pre Epoch Times. Jej brata odvliekli uprostred noci z ich pekinského domu a umiestnili ho na 18 mesiacov do pracovného tábora. Podľa Chen mal šťastie, že prežil. Iný praktizujúci Falun Gongu, ktorého poznala, skončil po rovnakom mučení natrvalo ochrnutý.

Zatiaľ čo jej brat bol na pokraji smrti a bojoval o život, zošediveli mu vlasy a vystresovaná Chen žijúca v Spojených štátoch zavolala do miestnych médií, aby upozornila na jeho situáciu. Srdce ju bolelo pri pomyslení, že takéto mučenie je v Číne bežné. „Pre nás je to veľmi reálne,“ hovorí.

Príbehy, ako sú tieto, sa v komunistami kontrolovanom mediálnom prostredí nedostanú do novín ani na obrazovku. Pokiaľ sa niečo také nestane niekomu z ich blízkych, ľudia, či už žijú v Číne alebo v zahraničí, nemajú ani potuchy o tom, že sa to deje.

Po tom, čo jej brat v roku 2003 utiekol z Číny, Chen, dcéra dvoch elitných hudobníkov pôsobiacich 30 rokov v Čínskom národnom orchestri, cítila, že nemôže len tak stáť a prizerať sa, ako sa podobné zverstvá páchajú aj na iných ľuďoch.

V New Yorku v roku 2006 sa Chen a jej rodičia pripojili k skupine podobne zmýšľajúcich umelcov, ktorí túžili pozdvihnúť umelecký prejav spôsobom, ktorý bol v komunistickej Číne nemožný. A tak sa zrodil umelecký súbor Shen Yun Performing Arts.

Kultúrna renesancia

Podľa Leviho Browda, výkonného riaditeľa Informačného centra Falun Dafa, počiatky Shen Yun prebiehali paralelne so spontánnym disidentským hnutím v Číne. Veľká kultúrna revolúcia spustená ČKS v 60. rokoch 20. storočia zničila počas desiatich rokov svojho trvania vzácne čínske kultúrne pamiatky a mnoho starobylých chrámov. V 90. rokoch 20. storočia sa ľudia obracali k čchi-kungu, tradičnej čínskej praxi spájajúcej meditáciu a pomalé cvičenia pre duchovné naplnenie a zlepšenie zdravia.

Keď bol Falun Gong v roku 1992 predstavený, jeho popularita bola závratná, pretože praktizujúci sa rýchlo podelili o duševné a zdravotné prínosy so svojimi rodinami a priateľmi. Len za 7 rokov sa v Číne venoval tejto praxi odhadom približne každý trinásty človek. „Bolo to oživenie tradičnej čínskej spirituality, ktorá nebola desaťročia za komunistického režimu povolená,“ vysvetľuje Browde a nazýva to „renesanciou“.

Od začiatku prenasledovania v roku 1999 tlačili ľudia z Falun Gongu v celej Číne doma brožúry, aby odhalili, čo režim robí so stúpencami tejto praxe. Inú možnosť ani tvárou v tvár zdrvujúcej ohováračskej propagande nemali. Pod rúškom noci potom praktizujúci rozdávali brožúrky a letáčiky v štvrtiach v svojom okolí.

Dvaja policajti v civile zatýkajú 31. decembra 2000 praktizujúceho Falun Gongu na Námestí nebeského pokoja v Pekingu. Na začiatku prenasledovania prichádzali do hlavného mesta každý deň protestovať tisíce stúpencov (Minghui.org)

Počas tohto procesu si komunita spoločne uvedomovala, že je tu väčší problém ako samotné prenasledovanie. „Máme celú spoločnosť, ktorá nepozná svoju vlastnú históriu,“ vraví Browde, ktorého nezisková organizácia natočila o hnutí krátky dokumentárny film. Toto poznanie ich viedlo k tomu, aby sa ponorili hlbšie, aby „hovorili o skutočnej histórii čínskeho režimu“ a o srdci čínskej kultúry.

„Istým spôsobom im to uvoľnilo myseľ, nielenže si vypočuli o ťažkostiach, ktorým čelí Falun Gong, ale pozreli sa okolo seba a povedali si: Je toto Čína? Čo sa z nás stalo? Nastalo veľké prebudenie,“ opisuje Browde. Shen Yun podľa neho stelesňuje podobný zámer. Okrem toho, že súbor upozorňuje na tragédie odohrávajúce sa v Číne, vyberá každý prvok predstavenia s veľkou starostlivosťou.

Tanečné pohyby, hudba, kostýmy a príbehy sú vytvorené s cieľom odfiltrovať akýkoľvek komunistický vplyv a prezentovať 5000 rokov čínskych kultúrnych tradícií. „Myslím, že videli, že v kultúre ČKS strany a v spôsobe, akým manipuluje a ovláda veci dokonca aj mimo Číny, je niečo veľmi temné a ťažké,“ podotýka Browde.

Naproti tomu staroveká čínska kultúra „má v sebe univerzálne drahokamy,“ vraví a dodáva: „Má univerzálne princípy. Má spôsoby, ako znovu prepojiť ľudí s ich vlastnou ľudskosťou, dobrou časťou ich ľudskosti, znovu ich prepojiť s nebesami a tak nejak ich pozdvihnúť.“

Bezprecedentná kampaň proti Falun Gongu

Čínsky režim neskrýva svoje nepriateľstvo voči Shen Yunu a už roky vedie kampaň s cieľom vyvíjať nátlak na miesta, kde sa konajú predstavenia, aby ich zrušili. Požadoval, aby vládni úradníci stiahli svoju podporu súboru a nezúčastňovali sa na predstaveniach. Súbor pravidelne nachádzal pneumatiky na svojom zájazdovom autobuse prerezané tak, aby počas jazdy praskli.

V poslednej dobe sabotážna kampaň nabrala ďalší zlovestný smer. Denník Epoch Times v decembri roku 2024 informoval o tajnom stretnutí v roku 2022, na ktorom vodca režimu Si Ťin-pching zaviedol stratégiu zameranú na šírenie dezinformácií prostredníctvom sociálnych médií a kanálov bez zjavných väzieb na režim. Nová stratégia tiež zahŕňala snahy presvedčiť americké vládne agentúry, aby zakročili proti Falun Gongu.

Svedectvá whistleblowerov z posledných mesiacov, ako aj súdne záznamy ukazujú, že pekinskí úradníci pokyny zhora do bodky dodržiavali. Na najmenej troch politických stretnutiach od mája 2024 vrátane jedného, čo sa konalo po prezidentských voľbách v USA, najvyšší čínski politickí predstavitelia a predstavitelia orgánov činných v trestnom konaní opakovane zdôrazňovali svoju snahu zdiskreditovať komunitu Falun Gong a znepriateliť ju so západnými politikmi, ktorí ju podporujú.

„Snažte sa čo najviac sabotovať vzťahy medzi Falun Gongom a americkou vládou,“ uvádza najnovšia uniknutá inštrukcia zo stretnutia, ktoré sa konalo po prezidentských voľbách.

Ilustrácia zobrazuje praktizujúceho Falun Gongu, ako je mučený pod posteľou. Predtým, ako jedinca strčia pod posteľ, mučitelia ho ohnú na polovicu a pevne ho zviažu okolo krku a končatín. Jeden alebo viac väzenských dozorcov sa potom postaví na posteľ a tlačia na chrbát praktizujúceho. Toto mučenie má často za následok vážne zranenia (Minghui.org)

Zdá sa, že režim čoraz viac uprednostňuje skrytejšie taktiky, ako je šírenie dezinformácií tajnými kanálmi. Úsilie v tejto oblasti sa objavilo v dokumentoch najmenej dvoch aktívnych federálnych žalôb proti čínskym agentom.

V apríli 2023 čínsky agent Chen Jun, žijúci v Los Angeles, zdieľal s iným mužom, ktorý je momentálne vyšetrovaný za pokus o ovplyvňovanie politiky USA v prospech čínskeho režimu, článok očierňujúci Falun Gong. Vyhlásil, že má „veľký projekt“, ktorý musí čoskoro nahlásiť čínskym úradom, vyplýva zo súdnych spisov.

Chen odcestoval do štátu New York, aby tam sledoval miestnych praktizujúcich Falun Gongu a zbieral informácie pre environmentálnu žalobu s cieľom „zabrániť rastu komunity Falun Gongu“ v regióne, ako sa uvádza v súdnych spisoch. Tento muž bol nedávno odsúdený za pokus o podplatenie úradníka daňového úradu, aby začal vyšetrovanie proti spoločnosti Shen Yun a zbavil ju štatútu neziskovej organizácie.

Na ďalších stretnutiach vysokopostavených čínskych predstaviteľov vyjadrili účastníci plnú podporu čínsko-americkému YouTuberovi so sídlom v Spojených štátoch, ktorý zverejnil výhražné komentáre na adresu personálu Shen Yun a poskytol západným médiám ako The New York Times materiály na vytvorenie tendenčných útočných článkov proti súboru. Čínske štátne médiá a predstavitelia režimu niektoré z týchto článkov následne použili na zosilnenie propagandy.

„Sme uprostred veľmi odhodlanej, bezprecedentnej kampane proti Falun Gongu priamo tu v Amerike,“ poznamenáva Browde s tým, že aktivity čínskych agentov a uniknuté inštrukcie od predstaviteľov režimu „sa dokonale zhodujú“.

Spraviť svet lepším

Čínsky vodca Si Ťin-pching na tajnom stretnutí v roku 2022 uviedol Falun Gong ako hlasného kritika čínskeho režimu po celom svete. Posadnutosť čínskeho režimu Shen Yunom má však podľa Browda konkrétnejší dôvod. „Musíte sa na Shen Yun pozrieť z pohľadu ČKS. Ide o komunistický totalitný režim, ktorý sa dostal k moci na základe veľkej lži,“ vraví. Touto lžou je podľa neho tvrdenie, že ČKS sa rovná Číne.

Strana sa prezentuje ako „skutočný pastier čínskeho ľudu“ a trvá na tom, že „bez nej by neexistovala žiadna moderná Čína“. Shen Yun dáva na druhej strane jasne najavo, „aká krásna, duchovná a bohatá bola Čína pred komunizmom“, opisuje Browde.

„V mysli strany z toho vyplýva, ako by Čína vyzerala po páde komunizmu, a preto to vidí ako existenčnú hrozbu,“ myslí si a dodáva, že on sám je hrdý na to, že poslal svojich dvoch synov študovať na Fei Tian College a Fei Tian Academy of the Arts, školu, ktorá vyučuje tanečníkov a hudobníkov Shen Yunu.

„Strednú školu som ukončil ako premiant, ale obaja moji chlapci mali lepšie výsledky ako ja a pritom celú tú dobu tancovali, cvičili a robili všetky tie ostatné veci, a aj tak ma predbehli,“ pochvaľuje si Browde.

Obaja teraz cestujú so Shen Yunom ako študenti na praxi, vďaka čomu môžu získať školské kredity a zároveň získať skúsenosti zo živých vystúpení. S ôsmimi súbormi, ktoré cestujú po svete súčasne, vidí Shen Yun naživo každý rok viac ako milión ľudí.

Chen, viceprezidentka Shun Yunu, hovorí, že jej víziou je „zdieľať so svetom niečo plné nádeje a inšpirácie, a aký úžasný môže byť svet bez komunizmu… Chceme urobiť z tohto sveta lepšie miesto,“ uzatvára.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj