Utorok 7. januára, 2025
Sýkorka veľká a sýkorka belasá na kŕmidle (Foto: I.Zverko)

Ako sa starať o vtáctvo v zime?

Zima je už konečne v plnom prúde. No pre vtáctvo je toto obdobie tvrdou skúškou prežitia. Potrava je v tomto zimnom období menej dostupná. Niektoré druhy vtákov odlietajú do teplých krajín, ale sú aj také, ktoré na našich územiach zostávajú a musia zimu prežiť, napriek nedostatku ich potravy – hmyzu. Preto záleží aj na nás, aby sme sa postarali o tieto operence v nehostinnom zimnom období.

Kedy vtáctvo začať kŕmiť?

S prikrmovaním by sa malo začínať na jeseň a končiť s príchodom jari. Zimné kŕmenie by malo prebiehať v čase, keď je vonku už snehová pokrývka, keďže v tomto období si vtáci nemôžu už nájsť potravu. 

V poslednom období bolo zverejnených veľa odborných publikácií poukazujúcich na význam prikrmovania nielen v zimnom období (kedy prikrmujeme najmä malú lokálnu populáciu stálych vtákov, ako sú sýkorky, brhlíky a podobne), ale aj prikrmovania pri nástupe jarnej migrácie vtáctva,  čo je približne od februára do apríla.

V tomto migrujúcom období sa u nás zastavuje vtáctvo, ktoré sa presúva na svoje hniezdiská na sever, a keďže je semien a plodov po zime nedostatok, kŕmidlá môžu byť práve v tomto období plné vtáctva rozličných druhov. 

Dôležité je teda prikrmovanie vtáctva ešte aj na jar, kedy potrebujú dostatok energie na znášanie vajíčok. 

Potrava do kŕmidiel by sa mala sypať vždy po zotmení alebo večer. Je to kvôli tomu, aby si vtáky mohli nájsť potravu hneď zrána a na mieste, kde sú na to naučené. Na toto miesto sa vracajú viackrát za deň, aby preskúmali, či tam nie je ďalšia dávka jedla.

Aké krmivo dávať v zimnom období?

Pre vtáctvo v zimnom období sú najvhodnejšou potravou semená. Presnejšie – rôzne druhy slnečnicových semien, pretože majú dostatok tukov, ktorým sa chráni vtáctvo pred zimou a mrazom. Vhodným krmivom môžu byť aj orechy, proso alebo pšenica. Veľa tukov obsahuje aj slanina alebo loj, ktoré môžete zavesiť na konáriky stromov. Pozor však na soľ, tá je pre vtákov nebezpečná, preto ak je slanina zasolená, pred zavesením na strom ju umyte vlažnou vodou. 

Aké kŕmidlá zvoliť? 

Najobľúbenejšie je vykladanie kŕmidiel pred domy, na ploty, balkóny a terasy. Najčastejšie sa na výrobu kŕmidla používa ako materiál drevo. Dostupné sú aj rôzne drevené kŕmidlá v obchodoch, ale mnohí milovníci vtáctva uprednostnia výrobu vlastného kŕmidla. 

Pri výrobe treba dbať na to, aby kŕmidlo bolo dostatočne veľké a dostupné aj pre väčšie druhy vtákov, ako sú sojky alebo glezgy. Strieška kŕmidla by mala zakryť krmivo, aby nemoklo, nezvlhlo a nezanieslo sa snehom. Okraje kŕmidla môžeme vybaviť nízkym mantinelom, aby krmivo nesfúkol vietor alebo aby ho vtáci nezhodili pri prilietavaní.

Prečo vtáky potrebujú stály prísun potravy v zimnom období?

Napríklad sýkorka dosahuje telesnú teplotu počas zimy okolo 5 až 10 stupňov a potrebný príjem potravy je v zime odhadovaný na každú hodinu. Najmenšie voľne žijúce vtáky v Európe, ako napríklad Králiček zlatohlavý alebo Oriešok hnedý, musia jesť každých 15 minút. 

V zime je teda naše operené vtáctvo vystavené veľkému riziku, a preto je dôležité starať sa oň. Ak si spravíme chvíľku a dáme niekde na balkón, záhradu alebo dvor misku s potravou, kŕmidlo, alebo zavesíme na strom slaninku, prípadne lojovú guličku, vtáky nám za to budú veľmi vďačné.

Prečítajte si aj