Štvrtok 3. apríla, 2025
Psyllium - vláknina zo semien skorocelu indického (Plantago ovata). Ilustračná fotografia (imv, innazagor/ Getty Images, Epoch Times)

Ako môže psyllium pomôcť s cholesterolom, krvným cukrom a váhou

Ak začnete pozvoľna a pijete dostatok vody, môže pridanie vlákniny z psyllia do vášho jedálnička pomôcť vášmu telu fungovať plynulejšie. Psyllium je vo vode rozpustná vláknina získaná zo semien rastliny s názvom skorocel indický.

Amy Bragagniniová, registrovaná dietologička, povedala pre The Epoch Times, že jej blízka priateľka sa borila s vysokou hladinou cholesterolu. Lekár priateľke odporučil zmenu stravovacích návykov, a tak sa obrátila na Amy, ktorá jej poradila, aby jedla viac ovocia a zeleniny a menej pridaného cukru. Okrem toho jej ale odporučila aj mleté psyllium – niečo, čo jej priateľka predtým nepoznala.

„Povedala som jej, aby začala pomaly a postupne prešla na dávku asi 5 gramov dvakrát denne,“ uviedla Bragagniniová. O niekoľko mesiacov neskôr jej priateľka nadšene zavolala. Lekár jej opäť skontroloval hladinu cholesterolu – a nielenže jej klesol celkový cholesterol, ale výrazne sa znížil aj LDL cholesterol.

Psyllium môže pomôcť znížiť nielen hladinu LDL cholesterolu, ale aj celkového cholesterolu. Ako to funguje? A čo ďalšie môže táto vláknina urobiť pre vaše zdravie?

Vláknina v akcii

„Rozpustná vláknina je jedným z kľúčových prvkov v mojej nutričnej výbave, pretože prináša rad zdravotných výhod,“ uviedla pre Epoch Times registrovaná dietologička Chantelle van der Merweová.

Vláknina obsiahnutá v psylliu pomáha regulovať hladinu cukru v krvi tým, že spomaľuje vstrebávanie glukózy a bráni prudkým výkyvom. Môže tiež podporovať chudnutie tým, že vyvoláva pocit sýtosti a potláča chuť do jedla. Zároveň prospieva črevnému mikrobiómu – pôsobí ako prebiotikum a vyživuje prospešné črevné baktérie.

Vláknina zo psyllia sa dostane až do hrubého čreva, kde ju rozkladajú črevné baktérie. Pri tomto procese vznikajú mastné kyseliny s krátkym reťazcom (SCFA), ktoré môžu znižovať hladinu cholesterolu tým, že ovplyvňujú jeho metabolizmus a blokujú enzým HMG-CoA, podieľajúci sa na jeho tvorbe.

Okrem toho psyllium pôsobí ako prebiotikum – podporuje rast zdraviu prospešných črevných baktérií, ktoré počas fermentácie produkujú tieto SCFA. Malá štúdia zistila, že užívanie 21 gramov psyllia denne počas jedného týždňa viedlo k nárastu prospešných baktérií, najmä u ľudí trpiacich zápchou. Jedna čajová lyžička psyllia obsahuje približne 3 gramy vlákniny.

Van der Merweová vysvetlila, že psyllium pôsobí ako objemové preháňadlo – absorbuje vodu v čreve a uľahčuje tak pravidelné a hladšie vyprázdňovanie, čím pomáha zmierňovať zápchu.

Metaanalýza z roku 2023 ukázala, že užívanie 10,8 gramov psyllia denne pred jedlom viedlo u ľudí s nadváhou a obezitou počas necelých piatich mesiacov k úbytku 2,1 kilogramu a zmenšeniu obvodu pása o 2,2 centimetra. Tento úbytok hmotnosti pravdepodobne súvisí s lepšou kontrolou hladiny cukru v krvi, znížením inzulínovej rezistencie a nižším príjmom kalórií v dôsledku väčšieho pocitu sýtosti.

Vďaka dlhodobejšiemu pocitu nasýtenia sa zníži chuť na časté maškrtenie aj túžba po sladkostiach a rafinovaných sacharidoch – a práve to môže byť pre ľudí snažiacich sa schudnúť veľmi užitočné, uviedla van der Merweová.

Dodala, že vďaka psylliu pomohla niektorým ľuďom znížiť dlhodobú hladinu cukru v krvi (HbA1c) zo 7,3 % na 5,2 % (norma je pod 5,7 %) len za tri mesiace a zároveň dosiahnuť udržateľný váhový úbytok 2 – 3 kg mesačne.

Praktické tipy

Najbežnejšia dávka psyllia, u ktorej sa preukázali terapeutické účinky pri tráviacich problémoch, je 10-15 gramov denne, rozdelená do dávok 4-5 gramov pred jedlom. V záujme celkového zdravia a uspokojenia dennej potreby vlákniny by ženy mali prijať 25 gramov vlákniny denne a muži 35 gramov – ideálne z rôznorodých potravinových zdrojov. Psyllium môže byť užitočným doplnkom, pretože jedna polievková lyžica (15 gramov) obsahuje približne 6 gramov vlákniny, hovorí van der Merweová.

„Mnoho mojich pacientov sa ma pýta, či by mali začať užívať psyllium. Keď sa potom pozriem na ich jedálny lístok, často zistím, že prijímajú veľmi málo vlákniny,“ hovorí Amy Bragagniniová.

Ak ste na tom podobne a chcete psyllium vyskúšať, odporúča začať pozvoľna – asi jednu čajovú lyžičku denne rozmiešanú v 240 ml vody – a postupne množstvo zvyšovať. Takto si telo ľahšie zvykne a zníži sa riziko vedľajších účinkov, ako sú nadúvanie, plynatosť alebo kŕče vznikajúce pri náhlom zvýšení príjmu vlákniny.

Dôležité je tiež nezabúdať na dostatočný príjem tekutín, pretože práve voda je kľúčová pre správny účinok psyllia. V črevách totiž absorbuje vodu a vytvára gélovitú hmotu, ktorá uľahčuje pohyb odpadových látok. Ak však nepijete dostatok vody, psyllium môže naopak zápchu zhoršiť.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj