Sobota 19. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Podiel vojenskej časti estónskeho národného rozvojového plánu predstavuje viac ako 8 miliárd eur (Estonian Defence Forces)
» ,

Ako je na tom armáda malej pobaltskej krajiny, ktorá pumpuje do obrany až 3,4 % HDP?

Seriál o vojenských systémoch krajín Európskej únie

Estónska republika, štát s iba 1,3 miliónmi obyvateľov susediaci s Ruskom, berie svoju obranu vážne. Dlhodobo plní svoj dvojpercentný záväzok voči NATO a v posledných rokoch ho ešte zvýšila. Taktiež zohráva veľmi dôležitú globálnu úlohu v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

„Zvyšujeme vojnovú štruktúru obranných síl zo súčasných 24 200 vojakov na 26 700 vojakov. Tá bude doplnená o dodatočnú zálohu v počte 4 000 príslušníkov Ligy obrany,“ uvádza v Národnom pláne rozvoja obrany estónske ministerstvo obrany. Pre porovnanie, česká armáda mala k minulému roku necelých 28 000 vojakov a slovenská približne 18 000.

„Aktívnym prispievaním k obrane krajiny vysielame signál, že Estónsko je obranyschopné a bude sa brániť v každom prípade,“ dodáva ministerstvo a prehlasuje, že plán rozvoja predstavuje pre obranu krajiny „skok vpred v nasledujúcich 10 rokoch“.

Podľa odhadov NATO na rok 2024 Estónsko vynaložilo na obranu 1,3 miliardy eur, čo by malo zodpovedať približne 3,43 % estónskeho HDP.

Pozemné sily (Maavägi)

Estónske obranné sily (Estonian Defence Forces)

Estónska divízia

Hlavnou jednotkou armády je Estónska divízia pozostávajúca z dvoch pechotných brigád, v rámci ktorých pôsobí rad delostreleckých, obrnených a mechanizovaných práporov, ako aj ženijný a protivzdušný prápor.

Ďalšie jednotky divízie tvoria veliteľstvo a s ním spojený komunikačný prápor. Ďalej potom prápor pre operácie v kybernetickom priestore, logistický prápor a prieskumno-spravodajský prápor.

Súčasťou estónskych pozemných síl je aj veliteľstvo kybernetických síl, veliteľstvo logistiky, vojenská polícia a špeciálne sily ESTSOF.

Celkovo disponujú pozemné sily viac ako 6 500 vozidlami. Ich zvláštnosťou však je, že vo výzbroji nemajú hlavné bojové tanky, ale len ľahšiu techniku, ako sú bojové vozidlá pechoty CV90 a fínske obrnené transportéry Sisu XA-180/188.

Delostrelectvo používa samohybné 155 mm húfnice K9, ale aj vlečené 122 mm húfnice D-30. Medzi ľahkými protitankovými zbraňami nechýbajú Javeliny a na CV90 inštalovateľné Spike-LR.

Protivzdušný prápor je vyzbrojený prenosnými francúzskymi raketami Mistrals, poľskými raketami Piorun a 23 mm protilietadlovými kanónmi. V budúcnosti bude prápor obsluhovať aj moderný nemecký protivzdušný systém IRIS-T SLM.

Znak špeciálnych jednotiek používa striebornú farbu ako symbol múdrosti a vernosti, čierna farba je tradičnou farbou špeciálnych jednotiek a symbolizuje „pôsobenie v nebezpečných a krízových situáciách vyplývajúcich z temných stránok života“. Kosoštvorec otvárajúci sa na jednej strane a meč na druhej strane symbolizujú špeciálne sily a „ich pripravenosť prijímať úlohy týkajúce sa obrany štátu“. Vizuálne symbol odkazuje na písmeno „E“ a jeho prostredníctvom na názov jednotky ESTSOF a Estónska. Symbol sa tiež pomyselne a vizuálne podobá na strednú časť Kríža slobody.

Video: Ako vyzerá deň členov špeciálnej jednotky

Letectvo (Õhuvägi)

(Estonian Defence Forces)

Letecká základňa, 1. divízia

Hlavnou úlohou estónskeho letectva je monitorovanie a ochrana vzdušného priestoru a poskytovanie podpory spojeneckým silám v prípade ich príletu. Estónsko nemá dostatočné zdroje na rozvoj vlastného bojového letectva, a preto sa sústreďuje na podporu leteckých síl v rámci NATO.

Prevádzkuje leteckú základňu Ämari, kde sídli podporná skupina letectva, ktorá zaisťuje všetku logistickú a komunikačnú podporu, a výcvikové stredisko vzdušných síl. Sídli tu aj divízia protivzdušnej obrany – veliteľstvo a dve raketové batérie používajúce poľské 23 mm protilietadlové kanóny ZU-23-2.

Letecká základňa Ämari (Estonian Defence Forces)

Leteckú základňu Ämari vyuužívajú spojenecké stíhačky od F35 Lightening II až po Typhoon. Estónci majú na základni len ľahké vrtuľníky, transportné lietadlá a radary.

Celé radarové pokrytie vzdušného priestoru zabezpečujú tri stanovištia v rôznych častiach Estónska a v prípade potreby mobilné senzorové systémy. Spoločne dnes monitorujú 100 % územia krajiny.

Námorníctvo (Merevägi)

Estónske námorné sily (Estonian Defence Forces)

Námorná základňa, 4 eskadry

Estónske námorníctvo je relatívne malá, ale dobre organizovaná zložka estónskych obranných síl.

Jedným z hlavných záujmov estónskeho námorníctva je obrana Čudského jazera (Peipus), stredom ktorého vedie hranica medzi Estónskom a Ruskom. Jazero je najväčšou časťou troch spojených jazier s celkovou rozlohou 3 555 km². V severojužnom smere je dlhé 143 km a od estónskeho brehu po Rusko má v najširších miestach 50 km. Priemerná hĺbka jazera je len 8 m (maximálna hĺbka 15 m).

Ťažiskom pôsobenia námorníctva je však Baltské more, na ktorého pobreží má Estónsko rozsiahlu sieť 45 prístavov. Hlavnou námornou základňou estónskeho vojenského námorníctva je prístav Miinisadam v hlavnom meste Tallinn. Prístav zaisťuje kompletné zázemie pre lode estónskeho námorníctva a vojnové lode spojencov.

V prístave operuje Mínová a Hliadková divízia, ako aj Podporná divízia. Nachádza sa tu aj Námorná škola na výcvik personálu. Kotvia tu estónske mínolovky triedy Sandown, hliadkové člny a podporné plavidlá.

Na rozvoj spôsobilostí námorných síl je určený plánovaný nákup protilodných striel a mín. Za spolufinancovania NATO sa má vybudovať námorný komunikačný komplex NATO BRASS, ktorý umožní lepšiu komunikáciu medzi loďami a pobrežím.

K tomu majú poslúžiť „mobilné radary na námorný dohľad a vytvorenie kapacity na výmenu námorných snímok medzi pobaltskými krajinami“.

Záložná armáda

Jednotky estónskej záložnej armády (Estonian Defence Forces)

Okrem záložníkov má estónska obrana aj ďalšie možnosti, ako sú tzv. dobrovoľníci prispievajúci k obrane alebo rezervisti.

Záložná armáda je „pre štát s obmedzenými zdrojmi najvhodnejšou formou obrany“, uvádza ministerstvo obrany. „Je dôležité, aby záložná armáda bola schopná rýchlo dosiahnuť obrannú pripravenosť. V novom pláne rozvoja zvyšujeme počet bojovníkov a vytvárame doplnkovú zálohu. Posilňujeme aj teritoriálnu obranu zapojením ďalších dobrovoľníkov Ligy obrany do vojenskej obrany.“

Výučba obrany štátu je voliteľným predmetom na 77 % estónskych stredných škôl a odborných učilíšť. Má u mladých ľudí „rozvíjať občianske povedomie, pripravenosť brániť Estónsko v prípade potreby a porozumieť zásadám, ktorými sa riadi estónska obrana štátu“, uvádza estónske ministerstvo obrany.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj