Streda 22. januára, 2025
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na tlačovej konferencii v Ženeve, 10. decembra 2024. (foto: FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images)

Aká bude cena WHO v prípade odchodu USA?

Donald Trump chce odísť zo Svetovej zdravotníckej organizácie v deň svojho nástupu do funkcie. Európska únia sa bude snažiť zabezpečiť financovanie. Vzhľadom na rozpočtové obmedzenia EÚ je to výzva. Jej vlastný program v oblasti zdravia bol v roku 2024 výrazne finančne obmedzený.

Je dobre známe, že novozvolený prezident USA Donald Trump nie je priateľom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Svoje členstvo zrušil už v júli 2020 počas svojho prvého funkčného obdobia. V apríli toho istého roku USA za jeho prezidentovania zastavili platby tejto medzinárodnej organizácii. Pre WHO to bola veľká komplikácia – Američania sú totiž tradične ďaleko najväčším prispievateľom.

Colné tarify sú v Bruseli témou, zdravie zrejme nie

Trump tento krok odôvodnil okrem iného tým, že WHO sa nedokázala vysporiadať s pandémiou koronavírusu. Vtedajší zvolený prezident obvinil organizáciu, že sa v počiatočnej fáze naivne spoliehala na informácie od čínskeho komunistického režimu. V boji proti pandémii to stálo drahocenný čas. Zároveň sa na politiku boja proti pandémii v USA zniesla nekvalifikovaná kritika.

Jeho nástupca Joe Biden tento krok zrušil. V liste generálnemu tajomníkovi OSN Antoniovi Guterresovi napísal, že WHO zohrala „kľúčovú úlohu“ v boji proti koronavírusu a iným hrozbám pre svetové zdravie. USA sa budú v plnej miere podieľať na boji proti takýmto hrozbám a prevezmú pri tom vedúcu úlohu na celom svete.

Vo videozázname zverejnenom pred necelým rokom Trump oznámil – za predpokladu víťazstva v prezidentských voľbách – že sa z WHO opäť stiahne.

Dvadsiateho januára sa 78-ročný Trump stane po druhýkrát prezidentom Spojených štátov amerických. Európa sa snaží vyrovnať s následkami, ktoré z toho vyplývajú. Zatiaľ čo úradníci v Bruseli pracujú na opatreniach proti zvýšeniu ciel, ktoré ohlásil Trump, a sami sa zameriavajú na vyššie dane, zdá sa, že sektor zdravotníctva je momentálne v úzadí.

WHO prichádza o množstvo peňazí a odborných znalostí

Podľa portálu Euractiv má Komisia EÚ záujem „nájsť čo najviac vzájomne výhodných spôsobov spolupráce s novou administratívou na oboch stranách Atlantiku“. O téme zdravotníctva sa však zatiaľ nediskutovalo. Správa cituje Evu Hrnčířovú, hovorkyňu Komisie EÚ pre otázky zdravia, ktorá uviedla, že silná WHO je v záujme všetkých a že „účinná a zodpovedná WHO je podporovaná“.

V prípade vystúpenia USA by Komisia EÚ „urobila všetko pre to, aby zabezpečila financovanie WHO v rámci svojich rozpočtových obmedzení“. Obmedzenia v rozpočte EÚ sú však obrovské. Brusel napríklad minulý rok znížil program EU4Health o takmer 1 miliardu eur.

Program EU4Health bol spustený v roku 2021 v reakcii na pandémiu COVID-19 a jeho cieľom je posilniť krízovú pripravenosť EÚ. Trvá do roku 2027 a pôvodne mal rozpočet v celkovej výške 5,3 miliardy eur. Po strednodobom preskúmaní programu bol viacročný finančný rámec revidovaný smerom nadol na 4,4 miliardy eur. Cieľom opatrení programu je posilniť systémy zdravotnej starostlivosti, zvýšiť ich odolnosť a dostupnosť, aby boli schopné čeliť dlhodobým zdravotným rizikám, uvádza sa v opise.

Miliarda, ktorá tam teraz chýba, je takmer rovnaká suma, ktorá by chýbala, keby sa USA obrátili chrbtom k WHO. Američania sú totiž v súčasnosti najväčším prispievateľom s približne 958 miliónmi dolárov zo súčasného rozpočtu WHO vo výške 6,83 miliardy dolárov. Na druhom a treťom mieste nasledujú Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov (necelých 700 miliónov dolárov) a Gaviho vakcínová aliancia (necelých 501 miliónov dolárov). Komisia EÚ platí 415 miliónov (štvrté miesto), za ňou nasleduje Nemecko (necelých 325 miliónov dolárov).

WHO by stratila veľa peňazí a odborných znalostí, ak by USA vystúpili. Ovplyvnilo by to najmä spoluprácu s americkými zdravotníckymi inštitútmi a centrami pre kontrolu a prevenciu chorôb. Tieto oblasti chce Robert F. Kennedy ako nový minister zdravotníctva a sociálnych služieb od základov reštrukturalizovať.

Diplomati už sotva veria v pandemickú zmluvu

Ďalším aspektom je pandemická zmluva, ktorú sa minulý rok nepodarilo dokončiť. Hoci šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je teraz sebavedomý a verí, že zmluva medzi 194 členskými štátmi bude dokončená, diplomati sa domnievajú, že je to nepravdepodobné vzhľadom na ohlásené odstúpenie USA.

Na tlačovej konferencii v Ženeve Tedros povedal: „Sú (krajiny) odhodlané dokončiť dohodu včas pred Svetovým zdravotníckym zhromaždením v máji budúceho roka. Som naďalej presvedčený, že tak urobia,“ cituje ho portál U.S. News.

Jaume Vidal, hlavný politický poradca neziskovej organizácie Health Action International, je menej optimistický. Podľa Euractiv nie je prekvapujúce, že o pandemickej zmluve sa bude musieť ďalej rokovať. Vidal poukázal na pretrvávajúce ťažkosti, ktorým čelia členské štáty pri hľadaní konsenzu, ktorý by bol pre všetkých životaschopný.

Ťažkosti pri hľadaní spoločnej cesty však dokumentuje aj vyjadrenie vyjednávača z jednej z krajín EÚ, ktoré cituje portál Euronews: „Čím dlhšie sa tým budeme zaoberať, tým je menej pravdepodobné, že sa to podarí a že ešte bude niečo, za čo sa oplatí bojovať a čo stojí za to podpísať,“ hovorí a dodáva: „Politická dynamika, aby sa táto zmluva uzavrela, od začiatku klesá.“

Vidal tiež vidí budúcnosť zmluvy ako „pochmúrnu“, keďže do ďalšieho Svetového zdravotníckeho zhromaždenia v máji 2025 sú naplánované len dva formálne termíny rokovaní.

Niektoré členské štáty sú nespokojné s tým, že sa v prípade pandémie musia vzdať svojej suverenity a podriadiť sa pokynom WHO. Patria medzi ne USA a Spojené kráľovstvo. Briti odmietajú akceptovať, že by sa potom mali zaviazať, že rozdajú pätinu svojich vakcín.

Vo Švajčiarsku varuje pred pandemickou zmluvou a zdravotnými predpismi bývalý spolkový radca Švajčiarskej ľudovej strany (SVP) Ueli Maurer, ktorý považuje tieto dve zmluvy za „nebezpečné“. Slovensko dohodu odmieta, zatiaľ čo Holandsko sa vyslovilo za odloženie podpisu.

Nemecko je naopak za. Spolkový minister zdravotníctva Karl Lauterbach (SPD), ktorý je vždy za dohodu, sa domnieva, že by sa mohla uzavrieť do mája 2025. Lauterbach dospel k tomuto záveru počas Svetového samitu o zdraví (WHS) v Berlíne v októbri 2024.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj