
A. Danko žiada zrušenie transakčnej dane. Hrozí ďalšia koaličná kríza?
Zavedenie dane z finančných transakcií vyvoláva ostré politické spory a napätie aj vo vnútri vládnej koalície. Hoci nová daň mala priniesť stovky miliónov do štátnej pokladnice, stala sa najviac kritizovaným opatrením konsolidačného balíčka. Po vlne nespokojnosti podnikateľov a neúspešnom opozičnom pokuse o jej zrušenie prichádza s vlastným návrhom aj šéf SNS A. Danko. Ten však čelí kritike nielen od opozície, ale aj od vlastných koaličných partnerov – a otázka, či vláda túto skúšku ustojí, zostáva otvorená.
Daň sa pokúsilo zrušiť najskôr PS
Od 1. apríla sociálne siete zaplavujú príspevky nespokojných podnikateľov, ktorí musia platiť 0,4 % z každej debetnej transakcie a 0,8 % z každého výberu hotovosti. Daň z finančných transakcií (DFT) predstavuje doteraz najnepopulárnejšie opatrenie kabinetu Roberta Fica (Smer-SD). Je súčasťou druhého konsolidačného balíčka, ktorý má štátny rozpočet posilniť o 700 miliónov eur. Najnovšie sa zdá, že by mohla zapríčiniť ďalšiu vládnu krízu.
Najsilnejšia opozičná strana Progresívne Slovensko (PS) do parlamentu predložila pozmeňovací návrh s cieľom zrušiť transakčnú daň s účinnosťou od 1. mája. Líder PS vyzval aj poslancov koalície, aby návrh podporili.
„Pevne verím a chcem k tomuto vyzvať aj všetkých koaličných poslancov, v prvom rade pána Andreja Danka (SNS), aby spolu s nami zrušili túto hlúpu a škodlivú transakčnú daň. Ak sa to nepodarí, ak sa táto daň nezruší za tejto Ficovej vlády, tak sľubujem ako predseda PS, že ak dostaneme vládnu zodpovednosť, ak po voľbách budeme mať väčšinu v Národnej rade (NR) spolu s našimi partnermi, tak jedna z prvých vecí, ktorú urobíme na prvej schôdzi NR SR je, že túto transakčnú daň zrušíme,“ vyhlásil ešte v marci Michal Šimečka.
Poslanci o zrušení DFT napokon nehlasovali
Návrh na zrušenie dane predložil v piatok (11. 4.) Michal Truban (PS) a taktiež Július Jakab (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) ako súčasť k novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samosprávy. Poslanci na pôde NR SR však napokon o opozičných návrhoch nehlasovali, pretože nemali priamo súvisieť s predloženým zákonom.
Poslanec Truban tvrdí, že koalícia alibisticky odmietla ich návrh, hoci sa jasne týkal rozpočtov samospráv, ktoré transakčnú daň priamo zasiahne. Kritizuje vládu, že jednou rukou samosprávy zachraňuje, no druhou ich zaťažuje.
„Aj v rozprave aj priamo v texte môjho pozmeňovacieho návrhu je jasne odôvodnené, že sa priamo týka rozpočtov samospráv. Každý dopravný podnik, bytový podnik, teplárenský podnik, regionálna správa ciest alebo komunálny podnik budú platiť transakčnú daň,” poznamenal. Dodal, že celkovo má pocit, že parlament funguje čoraz menej férovo a pravidlá sa uplatňujú rozdielne pre koalíciu a opozíciu, čo považuje za vážny problém.
Národniari prichádzajú s vlastným návrhom na zrušenie DFT
Podpredseda NR SR a líder SNS Andrej Danko prišiel s vlastným návrhom na zrušenie transakčnej dane. Podľa jeho slov národniari chcú pomáhať malým podnikateľom a živnostníkom, ktorých transakčná daň najviac zasiahla, no zdôraznil, že ich prioritou je udržanie vlády.
„Najprv sa pokúsim dohodnúť v kuchyni a keď nie, tak to proste napálim do parlamentu a je mi úplne jedno, kto ako bude hlasovať,” vyhlásil Danko v diskusnej relácii TA3. Spomenul, že uvíta každý hlas, lebo táto daň musí do konca roka skončiť. Skôr to podľa neho nie je možné, aby sa nenarušilo fungovanie štátu.
Predseda SNS má v pláne DFT zrušiť postupne. Ako prvý krok navrhuje zrušenie tejto dane pre živnostníkov k 30. júnu 2025, a to buď na najbližšej schôdzi NR SR, alebo v máji. Ďalej sa plánuje usilovať o zrušenie dane z finančných transakcií pre firmy s obratom do 100 000 eur, a to od konca júla.
„Čo sa týka väčších spoločností, chceme dať priestor ministerstvu financií vychytať chyby,“ doplnil Danko.
Gašpar: Danko sa vzďaluje od spolupráce v koalícii
Podľa podpredsedu parlamentu Tibora Gašpara (Smer-SD) sa Danko vzďaľuje od spolupráce v koalícii a orientuje sa na politické dobrodružstvo s opozíciou a Progresívnym Slovenskom.
„Najnovšie navrhuje zrušenie transakčnej dane, ktorá mala výrazne pomôcť štátnemu rozpočtu. Namiesto riešení prináša len chaos a konflikty – zrejme v snahe zakryť vlastný prepad v preferenciách,“ uviedol bývalý šéf Policajného zboru vo videu na Facebooku. Gašpar vyzval šéfa národniarov, aby sa konečne začal správať ako zodpovedný koaličný partner.
Keď Danko oznámil svoj zámer zrušiť transakčnú daň pre živnostníkov, tvrdil, že ministerstvo financií naň reagovalo pozitívne, pričom štátny tajomník Radovan Majerský tento krok podporil. Diskusie mali podľa neho pokračovať aj v súvislosti s malými podnikmi. Ministerstvo však túto informáciu následne poprelo.
„O žiadnej dohode ani súhlase so zrušením dane pre živnostníkov a malé firmy nemáme informácie. Minister financií je momentálne na pracovnej ceste v Číne a témou sa bude zaoberať po návrate,“ uviedol rezort pre Hospodárske noviny.
Tomáš navrhuje spojiť hlasovanie o zrušení DFT s dôverou vláde
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) v diskusnej relácii na Exprese pripomenul, že Danko a poslanecký klub SNS pôvodne podporili konsolidačný balíček vrátane transakčnej dane. Minister Tomáš doplnil, že priamo v tíme, ktorý konsolidačný balíček pripravoval, bol aj zástupca národniarov.
Podľa ministra, ak to predseda SNS so zrušením DFT myslí vážne, mal by to povedať na koaličnej rade a zároveň navrhnúť, ako nahradiť výpadok 600 miliónov eur v rozpočte. Tomáš zároveň poznamenal, že spájanie sa s opozíciou by bolo porušením koaličnej dohody, ktorá zakazuje spoločné hlasovanie s opozíciou pri zákonoch či odvolávaní členov vlády.
„Pokiaľ by ktokoľvek z koalície chcel prísť so zákonom, o ktorom chce hlasovať s opozíciou alebo ktorý chce presadiť s opozíciou, tak by pán premiér mal spojiť hlasovanie s dôverou vláde, pretože by tá konzekvencia bola okamžite jasná,” vyhlásil minister Tomáš.
Vynútene, málo a neskoro
Vynútene, málo a neskoro. Takto komentuje Dankov návrh PS. Poslanec Truban na margo aktivity šéfa SNS uviedol, že keby PS nevyvíjalo sústavný tlak, Danko by dnes transakčnú daň neobmedzoval a koaliční poslanci by sa od nej nezačali dištancovať. Tvrdí, že PS k tomu koaličných predstaviteľov dotlačilo pripomínaním ich zodpovednosti za túto škodlivú daň.
„Jeho návrh je ale polovičatý a bojazlivý. Ešte aj účinnosť odkladá zbytočne až na leto,” zhodnotil Truban, ktorý navrhoval zrušiť transakčnú daň komplet pre všetkých k 1. máju.
„Ficovu hlúpu transakčnú daň musíme komplet zrušiť, pretože škodí slovenským firmám v extrémne nevhodnej chvíli. Máme tu bezprecedentnú obchodnú vojnu a my potrebujeme robiť všetko preto, aby sme našu ekonomiku dokázali diverzifikovať a podporiť domáce malé a stredné firmy,” uzavrel na sociálnej sieti.
„V koalícii sú ľudia, ktorí sú proti tejto dani. Dnes to stojí a padá len na Robertovi Ficovi,“ uzavrel tému predseda koaličnej SNS Danko.