Švédsko prekonalo poslednú prekážku na ceste do NATO
Maďarsko ukončilo svoje vyčkávanie po podpísaní obrannej dohody so škandinávskou krajinou, ktorá sa stane 32. členom aliancie.
Maďarsko bolo jedinou zostávajúcou krajinou spomedzi 31 členských štátov NATO, ktorá doteraz neratifikovala vstup Švédska.
Maďarský parlament 26. februára schválil vstup Švédska do NATO pomerom hlasov 188:6, čím sa ukončilo takmer dvojročné úsilie o vstup severskej krajiny do aliancie.
„Dnešok je historickým dňom. Parlamenty všetkých členských štátov NATO teraz hlasovali za vstup Švédska do NATO. Švédsko je pripravené prevziať zodpovednosť za euroatlantickú bezpečnosť,“ napísal 26. februára švédsky premiér Ulf Kristersson v príspevku na sociálnej sieti X.
Očakáva sa, že koncom tohto týždňa sa v sídle aliancie v Bruseli uskutoční slávnostné vztýčenie vlajky, aby sa formálne potvrdilo prijatie Švédska do NATO. Dokumenty musia byť uložené na ministerstve zahraničných vecí USA, ktoré je depozitárom NATO.
Maďarský premiér Viktor Orbán schválenie odkladal s odvolaním sa na kritiku švédskych politikov voči Maďarsku. Obvinil ich z toho, že zhoršili vzťahy a vyvolali váhanie členov jeho strany ohľadom vstupu Švédska do NATO.
Európska únia už roky obviňuje Orbánovu vládu z obmedzovania slobody médií a práv jednotlivcov v prospech vlády.
„Nie je správne, aby (Švédsko a Fínsko) od nás žiadali, aby sme ich prijali na palubu, zatiaľ čo oni šíria očividné lži o Maďarsku, o právnom štáte v Maďarsku, o demokracii, o živote tu,“ povedal Orbán minulý rok.
„Môže niekto chcieť byť naším spojencom vo vojenskom systéme, keď bezostyšne šíria lži o Maďarsku?“
Maďarský premiér nakoniec súhlasil so vstupom Švédska do NATO po podpísaní dohody o obrane.
„Švédsko a Maďarsko dnes uzavreli dôležitú dohodu o kúpe štyroch nových stíhačiek Gripen – švédskej pýchy a jedného z najlepších systémov na svete,“ napísal švédsky premiér 23. februára v príspevku na X.
Po uzavretí dohody Orbán povedal: „Byť členom NATO spolu s inou krajinou znamená, že sme pripravení jeden za druhého zomrieť,“ uviedla agentúra Associated Press.
„Dohoda o obranných a vojenských kapacitách pomáha obnoviť dôveru medzi oboma krajinami.“
Maďarský premiér má úzke vzťahy s Ruskom.
Švédsko a Fínsko požiadali o vstup do NATO v máji 2022 po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu. Fínsko formálne vstúpilo do aliancie v apríli 2023.
Švédsko a NATO
Švédsko dlhodobo zastáva politiku nezapájania sa do vojenských aliancií a už viac ako 200 rokov sa drží mimo nich. Ruská invázia na Ukrajinu však postoj krajiny zmenila.
Verejná mienka, ktorá bola výrazne proti plnému členstvu v NATO, sa po začatí vojny zmenila a viaceré prieskumy verejnej mienky ukázali nárast podpory vstupu do aliancie.
Turecko tiež pôvodne odmietlo ratifikovať začlenenie Švédska do NATO.
Turecko predložilo Švédsku súbor požiadaviek vrátane požiadavky na tvrdší postoj voči skupinám, ktoré sú považované za pôsobiace proti tureckým záujmom. Švédsko súhlasilo s niektokými z týchto požiadaviek. V januári turecká vláda schválila členstvo Švédska v NATO.
Po vstupe Švédska do NATO budú teraz krajiny NATO obklopovať Baltské more, ktoré je námorným prístupovým bodom Ruska do jeho dvoch regiónov – Kaliningradu a Petrohradu.
Rusko vyslalo v súvislosti so vstupom Švédska a Fínska do NATO zmiešané signály. V roku 2022 ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že Moskva „nemá problém“ so vstupom oboch krajín do aliancie.
V marci 2023 však ruský veľvyslanec v Štokholme vyhlásil, že vstup severských krajín do vojenskej aliancie z nich urobí „legitímny cieľ ruských odvetných opatrení vrátane opatrení vojenského charakteru“.
V decembri 2023 Putin tiež varoval, že vstup Fínska do NATO by mohol spôsobiť problémy medzi Moskvou a Helsinkami.
K rozšíreniu NATO o Švédsko dochádza v čase, keď je aliancia vystavená ostrej kritike zo strany bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Mnohým členským štátom vyčítal, že neplnia očakávané ciele v oblasti výdavkov na obranu.
Začiatkom tohto mesiaca prezident Trump povedal, že ak bude neskôr v tomto roku zvolený, štáty NATO, ktoré si nebudú plniť svoje finančné záväzky voči vojenskej aliancii, nedostanú pomoc od Spojených štátov ani v prípade útoku zo strany Ruska.
Podľa správy NATO za rok 2023 iba 7 z 31 spojencov splnilo v roku 2022 cieľ 2 % HDP na obranu.
V príspevku na sociálnej sieti Truth 13. februára bývalý prezident zintenzívnil svoju kritiku vojenskej aliancie a vyzval organizáciu, aby „vyrovnala“ svoje financovanie. Uviedol, že NATO bolo silnejšie, keď bol vo funkcii, keďže presadzoval, aby členské krajiny poskytovali viac finančných prostriedkov namiesto spoliehania sa na Spojené štáty.
Začlenenie Švédska do NATO posilní obranu aliancie v regióne proti ruskej agresii. Krajina sa zaviazala zvýšiť výdavky na obranu a splniť cieľ NATO vo výške 2 % HDP.
Aj keď Švédsko nebolo súčasťou NATO, švédske sily sa v priebehu rokov zúčastnili na viacerých spoločných cvičeniach s alianciou.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK