Nedeľa 24. novembra, 2024
Lionel Messi pred začiatkom zápasu v Hong Kongu 4. februára 2024. (Hui Tat/Epoch Times)
»

Neposlušná futbalová hviezda L. Messi: ako rozzúril Peking?

Číňania milujú medzinárodné futbalové hviezdy, avšak Lionel Messi sa pre čínsky komunistický režim stal mimoriadne neobľúbeným. Peking teraz začal podnikať kroky aj proti jeho čínskym zmluvným partnerom. Akcie poskytovateľa logistických služieb J&T Express sa okamžite prepadli.

Neúčasťou Lionela Messiho na ihrisku počas priateľského zápasu v Hong Kongu medzi Interom Miami a miestnym klubom 4. februára neboli sklamaní len mnohí jeho fanúšikovia.

V skutočnosti to nahnevalo aj Čínsku komunistickú stranu (ČKS). Krátko po incidente boli bez udania dôvodu zrušené dva naplánované priateľské zápasy argentínskej futbalovej reprezentácie.

Futbalovú hviezdu odvtedy veľmi v Číne nechcú vidieť. Čínsky futbalový zväz dokonca prestal spolupracovať s Argentínskym futbalovým zväzom.

Nič na tom nezmenilo ani Messiho vyhlásenie na Weibo, aj keď verejnosť uistil, že je iba zranený a jeho neúčasť na zápase nemá žiadne politické dôvody.

Cenzúrne opatrenia

Čínske štátne médiá po incidente zakázali účasť profesionálneho futbalistu vo svojich reláciách – ako by nikdy neexistoval – či už v reklamách alebo klipoch z predchádzajúcich zápasov, a dokonca začali vyvíjať tlak na jeho čínskych zmluvných partnerov.

Čínska ústredná štátna televízia CCTV nahradila úvodnú znelku svojho športového kanálu, na ktorej Messi dvíha trofej pre majstrov sveta, zábermi na bývalého kapitána nemeckého tímu Philippa Lahma z roku 2014.

V tom roku Nemecko porazilo vo finále majstrovstiev sveta vo futbale práve Argentínu vedenú Messim. Niektorí čínski diváci si všimli, že program „World Football“ vyradil počas bežných prenosov shoty Messiho najlepších gólov.

Čo sa stalo

Svetová futbalová hviezda bola v nedeľu 4. februára pri výhre Interu Miami 4:1 počas zápasu odohranom v čínskej zvláštnej administratívnej oblasti iba na lavičke náhradníkov, aj keď bolo zmluvne dohodnuté, že za normálnych okolností odohrá minimálne 45 minút.

Mnoho futbalových fanúšikov přišlo na hongkongský štadión iba kvôli Messimu. Štadión s kapacitou zhruba 38 000 miest bol úplne vypredaný. Ceny vstupeniek vzrástli na 615 dolárov. Mnoho fanúšikov bolo po zápase sklamaných, pískali a požadovali vrátiť vstupné.

Čo ale Peking už naozaj rozhnevalo, bola situácia, keď po zápase Messi prešiel okolo tímu súpera a vyhol sa podaniu si ruky s Johnom Leem – novým predsedom hongkongskej vlády. Toto gesto vyvolalo vlnu nevôle medzi priaznivcami režimu na sociálnych sieťach.

7. februára odcestoval tím Inter Miami do Tokia na poslednú časť svojho ázijského turné. V zápase proti japonskému klubu Vissel Kobe hral Messi len asi 30 minút. V Číne však neodohral ani to.

Reakcie vysokých fukncionárov

Kenneth Fok, propekingský poslanec hongkongského parlamentu, požadoval od Interu Miami a futbalistu ospravedlnenie. V dlhom príspevku na čínskej silno cenzurovanej platforme Weibo povedal, že Messiho vystúpenie v Japonsku je ako „nasypať soľ do rán fanúšikom v Hongkongu“.

Jeho kolegyňa Regina Ip, ktorá má tiež blízko k Pekingu, si na X (predtým Twitter) posťažovala, že Messimu „by nikdy nemalo byť dovolené vrátiť sa do Hongkongu“. Obvinila ho a jeho futbalový klub z toho, že „úmyselne a zámerne Hongkong zanedbali“.

Čínske štátne noviny Global Times krátko po zápase informovali, že išlo o spiknutie cudzích mocností, aby poškodili povesť Hongkongu. Podľa novín existuje teória, že Messiho neúčasť na ihrisku mala politické motívy, keďže Hongkong sa týmto podujatím snažil podporiť ekonomiku.

Bývalý hongkongský minister financií John Tsang na Facebooku 11. februára špekuloval, že incident s Messim by mohol prerásť na politickú úroveň a poškodiť medzinárodnú reputáciu Hongkongu.

Incident s Messim ovplyvňuje kapitálové trhy

Medzinárodné značky, s ktorými má Messi v Číne zmluvu, sa tiež stali pre komunistický režim tŕňom v oku. Futbalová hviezda je od novembra 2022 medzinárodným ambasádorom značky pre medzinárodného poskytovateľa logistických služieb J&T Express.

Predstavitelia komunistickej strany na internetových burzových fórach požadovali, aby čínske spoločnosti nahradili Messiho niekým iným. V dôsledku toho sa cena akcií J&T Express 16. februára na hongkongskej burze (HKEX) prepadla o takmer 26 %.

Messi v Číne spolupracuje s niekoľkými čínskymi značkami. Na sociálnych sieťach sa tiež hojne diskutuje o jeho nedávnej zmluve zo začiatku roka so značkou vína Chishui River.

Po hongkongskom incidente se priaznivci režimu obrátili na oficiálny Weibo účet Chishui River a žiadali, aby spoločnosť s Messim zmluvu ukončila. Spoločnosť síce vyjadrila svoje „zdesenie“ z inkriminovanej záležitosti, ale o zmluve s najlepším futbalistom mlčí.

Obvyklá taktika režimu

Novozélandský novinár a komentátor Ye Zhiqiu považuje konanie Čínskej komunistickej strany za bežnú hru. ČKS často využívá na svoju propagandu celebrity, aby pre Číňanov vytvorila ilúziu prosperity, povedal pre Epoch Times 18. februára. Pokiaľ však tento plán nevyjde, režim sa rozhnevá.

Obvinenie predstaviteľov režimu, že Messi nerešpektuje Hongkong a Čínu, považuje za „najväčšiu iróniu“. Všetci vysoko postavení úradníci v Číne a Hongkongu sú volení výhradne ČKS a nie ľuďmi. A nikto z nich nerešpektuje práva a slobody občanov.

„Okrem toho sa ČKS rozhodla udalosť spolitizovať, aby podnietila ultranacionalistické nálady [proti Messimu], čo nie je voči nemu veľmi pekné,“ pokračoval politický analytik.

Takéto činy ČKS vedú iba k tomu, že sa medzinárodné značky a spoločnosti stále viac z Číny sťahujú a prestávajú tam investovať. V konečnom dôsledku tým trpia obyčajní Číňania. „Tieto taktiky ČKS sa im vždy vypomstia a v konečnom dôsledku vedú k tomu, že čínsky ľud trpí ešte viac,“ povedal Ye.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj