Piatok 22. novembra, 2024
Ilustračná fotografia (yanalya / Freepik)

Táto malá zmena v jedálničku vám môže pomôcť k rýchlej úľave od migrény

Dianna Teasdaleová, odborníčka na holistickú výživu z Michiganu, trápenia súvisiace s migrénou dobre pozná. Migrénou trpí už takmer desať rokov a prešla celou škálou konvenčných liečebných postupov – od úpravy stravy až po alternatívne terapie – ale nič jej bolesť nezmiernilo.

Až kým nenašla video o liečivých účinkoch soli. Skeptická D. Teasdaleová si nasypala trochu soli do vody a na jej počudovanie jej migréna ustúpila po necelých 30 minútach, čo bola rýchlejšia úľava, než jej kedy priniesli akékoľvek lieky.

Historické údaje potvrdzujú, že vysoká spotreba soli súvisí s rôznymi zdravotnými problémami vrátane migrény. Výskum v časopise BMJ Open z roku 2014 spájal stravu s vysokým obsahom sodíka so zvýšeným rizikom bolestí hlavy. Štúdia z roku 2020 zdôraznila, že u žien striktne dodržiavajúcich diétu s nízkym obsahom soli došlo až k 46 % zníženiu výskytu závažných migrén.

Čoraz viac odborníkov na zdravie však ponúka iný názor. Najnovší výskum naznačuje, že kľúčom k liečbe migrény by mohli byť zmeny v stravovaní, najmä zvýšený príjem soli. Tieto protichodné štúdie vyvolali diskusiu a zvedavosť v lekárskych kruhoch a medzi ľuďmi trpiacimi migrénou.

Záhada migrény

Migréna je viac ako len zosilnená bolesť hlavy. Toto mnohostranné neurologické ochorenie zostáva lekárskou záhadou. Podľa WHO patrí migréna medzi 10 najzávažnejších ochorení na svete. V skutočnosti je toto ochorenie také časté, že pre ľudí, ktorí trpia migrénou, existuje dokonca aj názov: migrenik.

Migréna, ktorá sa zvyčajne prejavuje silnými bolesťami hlavy, sa často prejavuje aj inak, napríklad citlivosťou na svetlo a zvuk, nevoľnosťou, mozgovou hmlou a závratmi. Ako potvrdzujú lekári aj osoby trpiace migrénou, spúšťače týchto príznakov sú rovnako rozmanité ako ich príznaky – od stravovacích faktorov až po únavu a úzkosť – a ich hlavná príčina je stále nejasná.

Bohužiaľ, problémy sa nekončia fyzickými príznakmi. Chronickí pacienti trpiaci migrénou, ktorých je na svete až 148 miliónov, sa denne vyrovnávajú s nepredvídateľnosťou svojho stavu. To môže obmedzovať ich účasť v spoločnosti, pracovné a každodenné aktivity. Každodenný život sa stáva krehkou rovnováhou medzi vyhýbaním sa potenciálnym spúšťačom a zvládaním neočakávaných záchvatov.

„Nikdy nezabudnem na deň, keď som vzlykajúc zastavila na kraji cesty kilometer od svojho domu, zavolala kamarátke a požiadala ju, aby mi vyzdvihla deti. Nevedela som ani vysvetliť prečo, ale ona mi s radosťou pomohla. V ten deň som tak veľmi plakala, keď som si uvedomila, ako veľmi mi migréna ničí život,“ povedala D. Teasdaleová.

V boji proti migréne sprevádzajú cestu k úľave pokusy, omyly a často aj značné finančné investície. Niektorí nachádzajú chvíľkovú úľavu vo farmaceutických riešeniach, od bežných liekov proti bolesti cez špecializované lieky až po botoxové injekcie. Iní, ako D. Teasdaleová, sa prikláňajú k alternatívnym metódam liečby a skúmajú možnosti od chiropraktických sedení cez akupunktúru až po esenciálne oleje. S rastúcim počtom hľadaných a podávaných liekov však rastie aj ekonomická záťaž. Podľa štúdie z roku 2020 v časopise The American Journal of Managed Care kumulatívne náklady na liečbu a stratu produktivity len v Spojených štátoch amerických presahujú 20 miliárd dolárov ročne.

Vplyv soli na migrénu 

Angela A. Stantonová, odborníčka na migrénu a výživu, viedla šesťmesačnú štúdiu, ktorej sa zúčastnilo 650 migrenikov z výskumnej skupiny na Facebooku. Výsledky boli prekvapujúce: Zdá sa, že strava s vysokým obsahom sacharidov a nízkym obsahom soli a vody zvyšuje frekvenciu migrény.

A. Stantonová zistila, že znížením príjmu sacharidov a zvýšením príjmu soli môžu účastníci predísť zmenám elektrolytov vyvolaných glukózou, ktoré často vedú k migréne. Pôsobivé je, že každý účastník, ktorý prijal tieto zmeny v stravovaní, mohli prestať užívať lieky proti migréne a už ju viac nemali.

Výsledky boli zhodné so skúsenosťou D. Teasdaleovej. Po konzumácii soli vo vode jej príznaky migrény ustúpili.

„Bola som prekvapená, keď bolesť začala ustupovať. O hodinu neskôr úplne zmizla,“ povedala pre The Epoch Times. „Napriek mojej počiatočnej skepse z predchádzajúcich neúspešných liekov som sa teraz cítila inak. Netrpezlivo som čakala na ďalšiu migrénu, aby som liek opäť vyskúšala – a opäť fungoval bezchybne.“

D. Teasdaleová nie je vo svojich skúsenostiach výnimkou. A. Stantonová si získala značný počet priaznivcov, na jej súkromnej stránke na Facebooku je viac ako 15 000 členov. Na nej ponúka podrobný protokol založený na jej výskume a skúsenostiach, ktorý pomáha jednotlivcom bojovať proti migréne pomocou jej špecifických stravovacích pokynov a odporúčaní pre pitný režim.

Významným zistením výskumu pani Stantonovej bolo, že osoby trpiace migrénou vylučujú v moči o 50 % viac sodíka ako osoby, ktoré migrénou netrpia.

„Mozog človeka trpiaceho migrénou má inú anatómiu mozgu s väčším počtom spojení medzi senzorickými neurónmi,“ povedala. „Ich zmyslové neuróny sú aktívnejšie, viac komunikujú, a preto spotrebujú viac sodíka.“

Ale prečo je to dôležité? Všetko závisí od úlohy sodíka v činnosti mozgu.

“ Zistila som, že pridanie soli do vody – nie do jedla – veľmi pomohlo,“ povedala A. Stantonová.

Ďalej sa venovala možným príčinám vylučovania sodíka.

„Keď sa do buniek dostane glukóza, nasleduje odtok sodíka z bunky,“ povedala. „Diéta so zníženým obsahom sacharidov teda môže znížiť straty sodíka, čím sa môže vysvetliť nadbytok sodíka v moči pri konzumácii sacharidov.“

Zistenia A. Stantonovej sú v súlade s inými výskumami na túto tému. V štúdii z roku 2016 uverejnenej v časopise Headache sa robil podobný výskum použitím údajov z Národného prieskumu zdravia a výživy z rokov 1999 – 2004.

Analýzou údajov od 8 819 dospelých výskumníci zistili, že ľudia, ktorí mali v minulosti silné bolesti hlavy alebo migrény, konzumovali menej sodíka. Údaje naznačujú, že so zvyšujúcim sa príjmom sodíka sa znižovala pravdepodobnosť migrény.

Skúmanie súvislosti medzi sodíkom a krvným tlakom

A. Stantonová hovorí, že hoci tradičné názory varujú pred vysokým príjmom soli, jej drastické zníženie by mohlo neúmyselne spustiť systém renín-angiotenzín-aldosterón v tele, čo by spôsobilo pokles objemu krvi a zvýšenie krvného tlaku. Na druhej strane sa predpokladalo, že zvýšený príjem soli by mohol zvýšiť objem krvi a potenciálne znížiť krvný tlak u osôb so zdravými tepnami, čo naznačuje, že plošné odporúčania na zníženie príjmu soli by mohli byť pre mnohých kontraproduktívne.

A. Stantonová nie je sama, kto spochybňuje tradičné názory na príjem soli. James DiNicolantonio, doktor farmácie a kardiovaskulárny vedec, vyjadril podobné názory v nedávnom rozhovore pre The Epoch Times.

„Neobviňujte soľ z toho, čo spôsobila spracovaná strava (rafinovaný cukor),“ povedal.

J. DiNicolantonio naznačil, že skutočným vinníkom zadržiavania soli a vody v tele a následného vysokého krvného tlaku je zlý metabolizmus spôsobený stravou s vysokým obsahom rafinovaných sacharidov a cukru spolu s nedostatkom pohybu. Poukázal tiež na to, že ľudia citliví na soľ majú často nedostatok draslíka aj horčíka. Náprava týchto nedostatkov môže normalizovať krvný tlak aj pri pravidelnej konzumácii soli.

V spoločnosti, ktorá často rýchlo siaha po liekoch, sa používanie niečoho takého jednoduchého a prirodzeného, ako je soľ, zdá byť revolučné. Na otázku o zavedení soli ako bežného riešenia bola A. Stantonová pragmatická a zdôraznila všeobecné mylné predstavy.

„Problém so soľou spočíva v tom, že sa považuje za ‚zlo‘, ktoré zvyšuje krvný tlak, hoci dôkazy hovoria o opaku,“ povedala.

Záver je však jasný. Pre ľudí trpiacich migrénou, ktorí sú ochotní to vyskúšať, môže byť zníženie obsahu sacharidov a zvýšenie obsahu soli cestou k úľave.

Pán DiNicolantonio uviedol: „Aj keď už nechodím k pacientom, mnohí ľudia mi hovoria, že sa im migréna výrazne zlepšila, keď začali viac soliť. Je to prvý alebo druhý prínos, ktorý mi oznámia.“

Aká soľ je najlepšia?

Mnohí odborníci obhajujú výhody soli, najmä pre ľudí trpiacich migrénou, ale názory na to, ktorý druh soli je najlepší, sa líšia. A.Stantonová uprednostňuje čistenú soľ, ako je nakladacia alebo konzervárenská soľ. 

Pán DiNicolantonio sa naopak domnieva, že nedostatok sodíka možno riešiť akoukoľvek soľou, ale ak je v hre aj nedostatok horčíka alebo jódu, môžu byť prospešné špecifické soli. Iní odborníci odporúčajú himalájsku soľ.

Ako úprimne povedala A.Stantonová: „Len to skúste. Keď sa to raz vyskúša a funguje to, určite to bude fungovať. Keď ich to zaujíma, môžem im vysvetliť, že sodík je potrebný na výrobu elektriny v mozgu a že migreničky ho potrebujú viac.“

Pochopenie zložitej dynamiky migrény je pre mnohých stále nepochopiteľné, ale zrejme máme možné riešenie na dosah ruky – alebo na našom jedálenskom stole. D. Teasdaleová okrem iného zistila, že niekedy sú najlepšie lieky tie najjednoduchšie.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj