Piatok 20. septembra, 2024
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) (vľavo) a námestník Slovenskej informačnej služby Pavol Gašpar (Foto: TASR - Jaroslav Novák)

Vláda chce nového riaditeľa SIS – Pavla Gašpara, syna Tibora Gašpara

Štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Pavol Gašpar by sa mal stať novým riaditeľom Slovenskej informačnej služby (SIS). Vláda na stredajšom rokovaní vyslovila súhlas s jeho menovaním.

Vyštudovaný právnik Pavol Gašpar pôsobil v minulosti v polícii i justičných orgánoch, viedol tiež advokátsku prax. V súčasnosti je štátnym tajomníkom Ministerstva spravodlivosti SR.

V súvislosti s postom šéfa SIS sa spomínal otec Pavla Gašpara, poslanec Národnej rady SR za Smer-SD a bývalý prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.

V súčasnosti je vedením SIS poverený Tomáš Rulíšek.

Vyjadrenia opozície

Michal Šimečka (PS): Nominácia Pavla Gašpara za riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) je signálom, že služba končí ako inštitúcia, ktorá má chrániť naše bezpečnostné záujmy, pracovať v prospech občanov, a stáva sa z nej nástroj pomsty premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Ide podľa neho o nomináciu na úrovni Ivana Lexu z čias vlády Vladimíra Mečiara.

„Vláda tam vymenovala človeka, ktorý má väzby na nitrianskych oligarchov a na celý klan okolo Smeru. Je zjavne motivovaný pomstou, sám to povedal na tej slávnej chate, že 110 percent si necháva na pomstu. Zároveň je to človek, ktorý nemá žiadnu odbornú spôsobilosť viesť spravodajskú službu, žiadnu skúsenosť so spravodajskou činnosťou,“ uviedol Šimečka a pripomenul, že Gašpar bol obvinený.

SIS pod prípadným vedením Gašpara v očiach občanov aj zahraničných partnerov stratí dôveryhodnosť, bude izolovaná, čo podľa šéfa PS poškodí bezpečnostné záujmy Slovenska. Šimečka si myslí, že to ukazuje, o čo ide Ficovi. „Nejde mu o ľudí, o krajinu, ide mu iba o svoju osobnú pomstu a touto nomináciou to znovu len potvrdil,“ povedal.

Milan Majerský (KDH): Nominácia súčasného štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti Pavla Gašpara za šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) je ďalšou z pochybných nominácií súčasnej vlády. Uviedol to predseda KDH Milan Majerský v reakcii na návrh vlády.

„Z jeho životopisu nevieme povedať, či má vôbec nejaké skúsenosti so spravodajskými službami. Pochybujeme, že bude akceptovaný medzinárodnou spravodajskou komunitou, v ktorej má SIS už dnes veľmi pokrivený kredit,“ poznamenal líder KDH.

Mária Kolíková (SaS): Pavol Gašpar nemôže byť na čele Slovenskej informačnej služby (SIS). Tvrdí to predsedníčka parlamentného výboru na kontrolu SIS Mária Kolíková. Myslí si, že Gašpar nespĺňa odborné kritériá, navyše, je pomstychtivým človekom a vo funkcii bude len predĺženou rukou premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Šéfa SIS vymenúva prezidentka Zuzana Čaputová. Podľa Kolíkovej sú dôvody na jeho nevymenovanie „jednoznačné“.

„Toto menovanie jednoznačne ukazuje, že táto vláda aj premiér Fico absolútne rezignovali na čo i len zdanie, že im nejde o pomstu. Predsa vybrať si za šéfa SIS syna obžalovaného poslanca, ktorý pomstu vyhlásil na poľovníckej chate, je samo o sebe diskvalifikujúce,“ povedala Kolíková novinárom. „Takáto osoba nemôže byť na čele SIS, ktorá má v rukách všetky nástroje pre ochranu a bezpečnosť na SR. Nemôže tam byť pomstychtivý človek,“ dodala.

Poslankyňa upozornila aj na konflikt záujmov poslanca Národnej rady (NR) SR Tibora Gašpara (Smer-SD), ktorý je otcom Pavla Gašpara. „Je tu samotný konflikt záujmov jeho otca, ktorý ho má kontrolovať ako člen výboru na kontrolu SIS. Neviem, ako bude otec kontrolovať svojho syna. Dalo by sa to vyriešiť odvolaním a zvolením nového člena, ale už to samo ukazuje, že niečo tu asi nie je v poriadku,“ povedala. Slovensko podľa nej začína byť izolované v spolupráci medzi tajnými službami. „A môžeme očakávať, že toto bude toho bodka,“ uzavrela.

Hnutie Slovensko apeluje na prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby nevymenovala za šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavla Gašpara. Poslanec Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel (klub Slovensko, KÚ, Za ľudí) je presvedčený, že prezidentka má právo nevymenovať P. Gašpara. V súvislosti s nomináciou hovorí o hazarde s povesťou našich bezpečnostných zložiek.

G. Grendel pripomenul situáciu z 90. rokov, kedy prezident Michal Kováč odmietol vymenovať za riaditeľa SIS Ivana Lexu. „Tiež nebol Lexa trestne stíhaný, nebol ani obžalovaný, len existovali určité morálne hranice, ktoré vyhodnotil prezident ako také, ktoré boli touto nomináciou prekročené,“ uviedol G. Grendel.

Líder hnutia Igor Matovič pochybuje o Gašparovej kvalifikácii na takúto pozíciu. Na stredajšej tlačovej konferencii argumentoval aj výrokmi z kauzy poľovníckej chaty.

Poslankyňa z klubu Slovensko, KÚ, Za ľudí Veronika Remišová dodala, že nominácia P. Gašpara je ďalším dôkazom, že štát „unáša organizovaná zločinecká skupina“. Upozornila rovnako na riziko ohrozenia medzinárodnej reputácie SIS a zneužívania tajnej služby. Apeluje na opozíciu aj prezidentku, aby sa dohodli na spoločnom postupe.

Vyjadrenia koalície

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) hodnotí Gašpara ako odborníka a pracovitého človeka. „Je to správny človek na správnom mieste,“ ohodnotil jeho nomináciu. Argumentuje nielen Gašparovým právnickým vzdelaním a manažérskymi zručnosťami, ale aj tým, že nemá žiadne väzby na vnútornú štruktúru SIS. Za problém nepovažuje ani to, že členom parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS je Gašparov otec, poslanec Tibor Gašpar (Smer-SD). Nevidí v tom konflikt záujmov. „Nebude (Tibor Gašpar) kontrolovať svojho syna, ale celú inštitúciu, navyše, nekontroluje sám, ale kontroluje celý výbor,“ zdôvodnil Susko.

I ministri vnútra a dopravy Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) a Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) vidia za Gašparom svedomitého a kvalifikovaného človeka. Odkazujú tiež na koaličnú dohodu a právo Smeru-SD navrhnúť kandidáta. Šutaj Eštok zdôraznil, že všetci koaliční partneri s touto nomináciou súhlasili.

Koaliční poslanci Národnej rady (NR) SR Dušan Jarjabek (Smer-SD), Ján Blcháč a Samuel Migaľ (obaja Hlas-SD) nevidia problém v nominácii aktuálneho štátneho tajomníka rezortu spravodlivosti Pavla Gašpara na riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS). Vyplýva to z ich stredajších vyjadrení.

„To je tematika, ktorá sa riešila na vláde, ja ju nemám prečo neakceptovať,“ skonštatoval Jarjabek s tým, že nominácia ho neprekvapila.

Pre Migaľa bol návrh na vymenovanie Gašpara mladšieho novinkou. „Musím zistiť, aké sú dôvody. Pokiaľ je to nominácia nášho koaličného partnera, ja asi namietať nebudem. Som presvedčený o tom, že šéf spravodajskej služby by mal byť človek, ktorý je blízky premiérovi,“ uviedol s tým, že v minulom volebnom období to tak nebolo.

Blcháč považuje nomináciu na riaditeľa SIS za vec vlády. „Šéf SIS je pravá ruka premiéra,“ podotkol.

Podpredseda vlády SR a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) je tiež presvedčený, že prezidentka SR Zuzana Čaputová nemá žiadny opodstatnený dôvod odmietnuť Gašparovo menovanie. Poukazuje pritom na jeho skúsenosti, právnické vzdelanie i čistý register trestov. „Je to dobrá nominácia,“ uviedol Taraba.

Prečítajte si aj