Pondelok 25. novembra, 2024
Predseda Čínskej komunistickej strany a čínsky prezident Xi Jinping (vľavo) sa rozpráva so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom po príchode na uvítací ceremoniál v Pekingu 6. apríla 2023. (LUDOVIC MARIN/AFP via Getty Images)
»

Čínska propaganda sa snaží podkopať európsku jednotu, varujú odborníci

WASHINGTON – Podľa svedectva, ktoré získal americký vládny úrad, sa čínske komunistické vedenie snaží rozbiť európsku jednotu a zasiať nedôveru v medzinárodné organizácie. Podľa Andrewa Smalla, vedúceho pracovníka think tanku Nemecký Marshallov fond, Čína v súčasnosti považuje politicky roztrieštenú Európu za jeden zo svojich hlavných záujmov.

„Myslím si, že to bol jeden z veľkých posunov na čínskej strane [v posledných rokoch],“ povedal Small počas stretnutia Komisie pre ekonomickú a bezpečnostnú revíziu vzťahov medzi USA a Čínou (USCC). „Prevládlo presvedčenie, že je lepšie jednať s jednotlivými európskymi členskými štátmi na individuálnej báze a Európu si akoby rozdeliť.“

Small uviedol, že Čínska komunistická strana (ČKS) považuje európsku jednotu za hrozbu pre svoje záujmy. Vodca ČKS Xi Jinping je odhodlaný izolovať európske krajiny a povzbudiť ich, aby sa odtrhli od spolupráce so Spojenými štátmi namierenej voči Pekingu.

Európa je z Číny rozčarovaná

Európske národy rýchlo zanevreli na ČKS kvôli jej pokračujúcej podpore Putina a jeho vojne na Ukrajine. Zatiaľ čo sa mnoho európskych národov obáva zapojiť do súperenia medzi USA a Čínou, Small uviedol, že ich nádeje na silnú spoluprácu s Čínou sa po marcovej návšteve Xi Jinpinga v Moskve rozplynuli. 

Čínsky vodca si tam s ruským prezidentom sľúbili, že sa spoja, aby zmenili usporiadanie medzinárodného systému. Má ísť o zmenu, ktorá „tu nebola za posledných 100 rokov“, ako povedal Xi Jinping. 

„Zasadnutie Európskej rady, ktoré nasledovalo po ceste Xi Jinpinga do Moskvy, sa vyznačovalo skutočným znepokojením európskych lídrov nad tým, aká je vlastne trajektória čínsko-ruských vzťahov,“ poznamenal Small a dodal, že Xi Jinping vyslal svojou návštevou jasný signál – vzťahy s Ruskom sú pri napĺňaní jeho vojenských, politických a ideologických cieľov dôležitejšie ako väzby s Európskou úniou.

Toto priznanie dodalo krajinám EÚ určité odhodlanie postaviť sa režimu, pričom mnohé z nich teraz považujú Čínu za nevítaného narušiteľa európskej bezpečnosti. „Poškodenie vzťahov bolo skutočne značné, ale myslím si, že došlo najmä k prehodnoteniu myslenia v Európe a úroveň chápania Číny ako pôvodcu bezpečnostných hrozieb v Európe je už iná,“ povedal Small.

Iná rétorika

Čínsky režim s týmto vedomím prispôsobuje svoju medzinárodnú propagandu tak, aby vyvolal nepokoje v EÚ – hovorí Ivana Karásková z európskeho think-tanku Mercatorov inštitút pre čínske štúdiá.

Čínska propaganda v Európe sa podľa nej počas posledných rokov vyvinula z niekedy až smiešnej PR kampane na niečo hrozivejšie. Zatiaľ čo predchádzajúce propagandistické snahy v zahraničí sa zameriavali na vykresľovanie Číny ako veľkého národa a Xi Jinpinga ako skvelého vodcu, nové propagandistické snahy sa snažia podkopať medzinárodný poriadok.

V celej EÚ sa podľa nej nové propagandistické kanály Čínskej komunistickej strany zameriavajú na okrajové politické skupiny a kandidátov krajnej ľavice a pravice. Nabádajú ich k nedôvere voči vlastným vládam a odmietaniu medzinárodných inštitúcií.

„Toto je zmena. Naratív je iný. Naratív je: nedôverujte svojej vláde. Nedôverujte NATO [ani] EÚ. Nedôverujte členstvu v medzinárodných organizáciách,“ hovorí Karásková. 

EÚ hľadá vlastnú cestu

Bez ohľadu na snahy Pekingu podkopať legitimitu únie, európske krajiny naďalej váhajú, či sa pridať k Spojeným štátom a otvorene odsúdiť čínsky režim. Zatiaľ čo Spojené štáty plne prijali koncept strategického súperenia s komunistickou Čínou, EÚ hľadá vlastnú cestu, ako s režimom jednať. Takú, ktorá ju podľa možnosti udrží mimo zorného poľa Číny aj Spojených štátov.

Podľa Noaha Barkina, hlavného poradcu výskumnej spoločnosti Rhodium Group,  prevláda v Európe napriek tomu presvedčenie, že neobmedzená hospodárska spolupráca s Čínou sa „vyčerpala“.

Po ruskej invázii na Ukrajinu a pokračujúcej podpore vojny zo strany Číny sa európski lídri namiesto toho snažia o „diverzifikáciu, odolnosť a znižovanie rizík“, povedal a dodal: „Európa už viac ako pol desaťročia rekalibruje svoje vzťahy s Čínou. Tento vzťah však vstúpil do novej fázy po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022.“ 

Komisár USCC Aaron Friedberg v tejto súvislosti uviedol, že hoci Európa naďalej priznáva čínsku hrozbu, je otvorenou otázkou, do akej miery sa štáty EÚ spoja so Spojenými štátmi v širšom strategickom súperení s Čínou.

„Uvidíme, či sa názory a politika USA a Európy budú naďalej viac zbližovať,“ povedal Friedberg a podotkol, že „stále existujú výrazné rozdiely v názoroch na rozsah a naliehavosť hrozby, ktorú Čína predstavuje, a to naprieč Európou, ako aj medzi Európou a Spojenými štátmi navzájom.“

Z anglického originálu na The Epoch Times preložili Ondřej Horecký a LS. Článok bol redakčne skrátený.

Prečítajte si aj