Sobota 23. novembra, 2024
Oleksandr Syrskyj (vľavo) s Valerijom Zalužným počas bitky o Kyjev, 2022. (Foto: Commander in Chief of the Armed Forces of Ukraine, CC BY 4.0)

Mäsiar či snežný leopard – aj takéto prezývky má nový ukrajinský vrchný veliteľ

Nový vrchný veliteľ ukrajinskej armády Olexsandr Syrskyj chce investovať viac energie do využívania bezpilotných zbraňových systémov a elektronického boja. Prezident Zelenskyj vyzval na „realistickú stratégiu do roku 2024“.

Boj o východné územia Ukrajiny s hlavným ukrajinským veliteľom Valerijom Zalužným (50) sa za posledné dva roky zmenil na vyčerpávajúcu zákopovú vojnu so státisícami obetí. Pod vedením generálplukovníka Olexandra Syrského (58) sa má všetko zlepšiť.

Podľa spravodajskej televízie NTV chce Syrskyj „rozšíriť používanie bezpilotných zbraňových systémov a elektronického boja“. Nový vrchný veliteľ to oznámil na svojom telegramovom kanáli. Ide o „základný pilier pre dosiahnutie víťazstva v oslobodzovacích bojoch.“

Celkovo podľa Syrského citovaného portálom „NTV“ musia byť „metódy a prostriedky vojenskej stratégie“ menené a neustále zdokonaľované. To zahŕňa aj „presné“ zásobovanie „oddielov na fronte zahraničnými vojenskými dodávkami“. Najdôležitejší je však „život a zdravie vojakov“. Preto je dôležité dosiahnuť rovnováhu, v ktorej môžu „jednotky rotovať medzi bojovými operáciami a obdobiami odpočinku a výcviku.“

Ako informoval nemecký spravodajský portál Tagesschau, Syrského predchodca Zalužný už 8. februára po „dôležitej a vážnej diskusii“ s hlavou štátu Zelenským vyhlásil, že „taktika a stratégia na fronte“ sa pod vedením Syrského zmení.

„Nastal čas na obnovu“

Samotný Zelenskyj prostredníctvom svojich kanálov na sociálnych sieťach potvrdil, že so Zalužným diskutoval o plánoch na obnovu, a to aj z hľadiska personálneho obsadenia. „Čas na obnovu je teraz,“ povedal prezident. Hoci vojaci pod vedením Zalužného dokázali, „že sú schopní znovu získať kontrolu nad oblohou“, „pozemné ciele za posledný rok“ neboli dosiahnuté. V skutočnosti „veľká ofenzíva“ na znovudobytie Ruskom okupovaných území neviedla k želanému úspechu.

Teraz je podľa Zelenského potrebná „realistická stratégia na rok 2024“ a nové „prístupy k mobilizácii a náboru vojakov“, cituje ukrajinského prezidenta Tagesschau. Napriek tomu poďakoval Zalužnému za jeho prácu. Zelenskyj medzitým na sociálnej sieti X zverejnil fotografie z nedávneho vyznamenania Zalužného a ďalších vojakov – „hrdinov Ukrajiny.“

Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov vyjadril na Facebooku presvedčenie, že v boji proti ruským ozbrojeným silám sú „potrebné nové prístupy, nové stratégie“. Umerov uviedol, že „bitky v rokoch 2022, 2023 a 2024“ sú „odlišnými skutočnosťami.“

Spor medzi Zelenským a Zalužným

Podľa informácií „Tagesschau“ sa medzi Zelenským a Zalužným v poslednom čase vyskytli názorové rozdiely týkajúce sa povahy a rozsahu úspešnej stratégie. Potom, čo Zalužný v článku pre britský časopis „The Economist“ hovoril o „patovej situácii“ na fronte a vyzýval na „veľké dodávky zbraní a technologický skok“ s cieľom vrátiť sa do „ofenzívy“, mu prezident verejne oponoval. Obaja sa tiež nezhodli „v otázke ďalšej mobilizácie vojakov“. Podľa novín Münchener Merkur Zalužný vyzval na zvýšenie počtu vojakov a „nepriamo obvinil Zelenského, že je ,neschopný‘ urobiť tento krok“ ako uviedli noviny s odvolaním sa na CNN.

Zelenskyj sa preto už koncom januára 2024 pokúsil so svojím vrchným veliteľom rozlúčiť. Ten však odmietol odstúpiť. Kvôli „tlaku zo strany USA a Veľkej Británie, ako aj vysokopostavených vojenských predstaviteľov“ bol Zelenskyj spočiatku nútený upustiť od svojich plánov na personálnu výmenu, píše „Tagesschau“ s odvolaním sa na „The New York Times.“ 

Zdá sa, že Zelenského hviezda upadá

Podľa korešpondenta ARD Vasilija Goloda, Zelenskému nejde len o vojenský úspech, ale aj o vlastnú povesť medzi občanmi. Zatiaľ čo jeho preferencie v prieskumoch verejnej mienky v poslednom čase klesli, Zalužný sa naopak medzi ľuďmi naďalej teší „veľmi, veľmi vysokej dôvere“.

Na druhej strane nový veliteľ Syrskyj má medzi ľuďmi a vojakmi „kontroverznú“ reputáciu. Avšak v spojení s prezidentom je len „krátko a bez problémov“. „To znamená, že Zelenskyj týmto rozhodnutím takmer stopercentne viaže svoju politickú budúcnosť s výsledkami na fronte, na vojenské úspechy,“ povedal Golod. Prezident však „do istej miery“ ohrozuje aj „národnú jednotu Ukrajiny“: populárna dvojica Zelenskyj a Zalužný, ktorá predtým vzbudzovala vysokú mieru dôvery, už neexistuje.

Moskva nie je prekvapená

Podľa televízie NTV hovorca Kremľa Dmitrij Peskov reagoval na výmenu ukrajinského vojenského veliteľa pokojne. „Neveríme, že ide o faktor, ktorý zmení priebeh špeciálnej vojenskej operácie,“ povedal Peskov počas „svojej každodennej tlačovej konferencie“ 9. februára.

V zhode s hlavou štátu Vladimírom Putinom ubezpečil, že Rusko má v úmysle pokračovať v ofenzíve „až kým nedosiahne svoje ciele“.

Syrskyj: „Snežný leopard“ alebo „generál potravy pre delá“?

Podľa televízie „NTV“ zohrali odborné znalosti Olexandra Syrského ako dôstojníka významnú úlohu pri oceňovanej obrane hlavného mesta Kyjev na jar 2022 a pri opätovnom dobytí Charkovskej oblasti pri ruských hraniciach v lete 2022. Zhoršenie reputácie mu priniesla bitka o už zničené mesto Bachmut na začiatku roka 2023. Na oboch stranách padli tisíce vojakov. Aj vďaka tomu si Syrskyj vyslúžil „imidž ,generála posielajúceho svojich vojakov na smrť (ako potravu pre ruské delá)‘“. Redaktions Netzwerk Deutschland píše: „Niektorí nazývajú Syrského mäsiar‘, iní generál 200‘ v narážke na sovietske kódové slovo ,Cargo 200‘, ktoré znamená transport padlých vojakov.“

Generálplukovník Syrskyj je tiež známy tým, že svojim vojakom poskytuje „maximálnu slobodu rozhodovania v taktických otázkach“ a často je sám prítomný na fronte. Narodil sa v Rusku a svoje vedomosti získal v 80. rokoch na Armádnej univerzite v Moskve. Po škole žil na Ukrajine, ktorá bola v tom čase ešte súčasťou Sovietskeho zväzu.

V roku 2010 Syrskyj velil ukrajinským jednotkám, ktoré bojovali proti proruským „separatistom“ v Doneckej a Luhanskej oblasti. Takto získal aj svoje bojové meno ,Snežný leopard‘. V roku 2019 bol povýšený na veliteľa ukrajinských pozemných síl. Po odrazení ruských útokov na Kyjev bol v apríli 2022 – teda takmer dva roky pred Zalužným – vymenovaný za ,Hrdinu Ukrajiny‘.

Prezident Vladimir Zelenskyj nahradil Zalužného Syrským 8. februára 2024. Podľa „Tagesschau“ Zalužný prevzal funkciu veliteľa armády iba pár mesiacov pred ruskou inváziou. Aj po jeho výmene mu Zelenskyj ponúkol, aby ďalej zotrval v armádnom vedení.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj