Piatok 20. septembra, 2024
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas Hodiny otázok na 9. schôdzi Národnej rady SR v Bratislave 8. februára 2024. (FOTO TASR - Jaroslav Novák)

Skracovanie premlčacích dôb za znásilnenie považuje opozícia za neprijateľné

Opozičné PS, SaS a KDH kritizujú pozmeňujúci návrh k novele Trestného zákona, ktorým sa majú znížiť premlčacie doby v prípade znásilnenia a sexuálneho zneužívania maloletých na polovicu. Poslankyňa Národnej rady SR Zuzana Števulová (PS) poukázala na to, že koalícií až tak záleží na ich beztrestnosti, že neváhajú zmariť akúkoľvek nádej na spravodlivosť pre obete sexuálnych trestných činov.

Poslankyňa Národnej rady SR Zuzana Števulová (PS) počas dnešného hlasovania. (Zdroj: Zuzana Števulová / FB)

„Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) minimálne od včera vie o ubližujúcej zmene Trestného zákona, ktorá drasticky skráti premlčaciu lehotu pre trestný čin znásilnenia z 20 na 10 rokov,“ uviedla Z. Števulová. Priblížila, že ministra osobne vyzvala, aby zariadil nápravu. Jej apely podľa nej odignoroval.

Aj poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) na štvrtkovej tlačovej besede uviedla, že považuje znižovanie premlčacích dôb v prípade znásilnenia a sexuálneho zneužívania maloletých za neprijateľné. Argumentovala, že premlčacie doby sú preto tak dlhé, aby obete mali nádej, že sa tieto skutky vyšetria. Zdôraznila, že koalícia tvrdila, že premlčacie doby sa majú znižovať iba pri ekonomických trestných činoch.

Zníženie premlčacích dôb kritizovala na štvrtkovej tlačovej besede aj poslankyňa Martina Holečková (KDH). „Je to výsmech všetkým obetiam, ktoré zažili sexuálne násilie,“ uviedla. Dodala, že naďalej budú prichádzať s návrhmi, ktoré budú zlepšovať postavenie obetí akéhokoľvek násilia.

M. Žilinka odmieta, že by mlčal pri novele Trestného zákona

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta, že by mlčal pri novele Trestného zákona i to, že by sa zúčastnil nejakých tajných stretnutí. Uviedol to počas Hodiny otázok v pléne Národnej rady (NR) SR. Skonštatoval, že svoje pripomienky tlmočil predsedovi Národnej rady (NR) SR Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD). Do akej miery sa zapracovali v pozmeňujúcich návrhoch podľa vlastných slov nevie, pretože nepozná pozmeňujúce návrhy.

„Nie som ticho, nezúčastňujem sa však marketingových aktivít,“ vyhlásil Žilinka a ohradil sa voči zaťahovaniu Generálnej prokuratúry (GP) SR a prokurátorov do politického boja. Tvrdí, že na odbornej úrovni komunikoval so šéfom parlamentu, listom mu tlmočil svoje pripomienky k novele a následne sa s ním aj stretol za účasti ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD).

Priblížil, že jeho pripomienky sa týkali viacerých častí. A to korupčnej trestnej činnosti a súladu ustanovení s medzinárodnými záväzkami, ďalej garantovania práva na zákonného sudcu v trestných veciach. Reagoval nimi podľa vlastných slov aj na nález Ústavného súdu SR k podmienkam ukladania trestu prepadnutia majetku. Ďalšia časť sa mala týkať príslušnosti súdov pri poškodzovaní finančných záujmov Európskej únie a tiež prehliadky a kontroly pozemkov.

Poslankyňa Zuzana Mesterová (PS) sa v rámci doplňujúcej otázky generálneho prokurátora pýtala aj na názor ku skráteniu premlčacej lehoty i pri znásilneniach. M. Žilinka reagoval, že aj zmeny premlčacích lehôt vyjadrujú predstavu navrhovateľa o smerovaní trestnej politiky a je to legitímne právo navrhovateľa tak, ako je legitímne právo opozície zmeny kritizovať a podať pozmeňujúce návrhy. „To nie je kompetencia generálneho prokurátora,“ dodal.

Prečítajte si aj