Piatok 22. novembra, 2024
Americké torpédoborce USS Lassen (L) a USS Chung-Hoon (R). (John J. Mike/U.S. Navy/Getty Images)
» ,

Bývalý námorný dôstojník: Čína sa snaží vytlačiť USA z regiónu a pripravuje blokádu Taiwanu

Podľa Granta Newshama, plukovníka americkej námornej pechoty vo výslužbe a autora knihy When China Attacks (Keď Čína útočí), sa čínsky režim snaží vytlačiť Spojené štáty a ich spojencov z regiónu a pripravuje blokádu Taiwanu.

Americké veliteľstvo pre Indopacifik nedávno obvinilo námorníctvo čínskej Ľudovej oslobodeneckej armády z nebezpečných námorných manévrov, ktorých sa dopustilo 3. júna, keď v Taiwanskom prielive skrížilo cestu americkému torpédoborcu USS Chung-Hoon. V čase incidentu uskutočňoval Chung-Hoon „rutinný prechod z juhu na sever cez Taiwanský prieliv“ spolu s kanadskou fregatou HMCS Montréal.

Čínska vojnová loď predbehla Chung-Hoon a skrížila jej cestu pred provou vo vzdialenosti 150 metrov, čím prinútila americké plavidlo znížiť rýchlosť, aby sa vyhlo zrážke, uvideol Pentagon.

„Najbližší bod priblíženia [čínskeho plavidla] LY 132 bol 150 metrov a jeho konanie porušilo námorné pravidlá lodnej dopravy pre bezpečnú plavbu v medzinárodných vodách,“ uviedlo veliteľstvo USA pre Indopacifik.

Čína tým „naozaj už po niekoľkýkrát vyslala veľmi jasný signál, že Juhočínske more, Taiwanský prieliv a okolité vody považuje za čínske územie,“ uviedol Newsham v relácii televízie NTD China in Focus (Čína v centre pozornosti) a dodal: „A postupne zaberajú kontrolu nad týmito vodami a robia to kúsok po kúsku.“

Pri ďalšom incidente z minulého mesiaca čínska stíhačka riskantne skrížila dráhu amerického lietadla, čím riskovala životy svojej posádky a vystupňovala napätie medzi oboma národmi. Pilot stíhačky J-16 „vykonal 26. mája zbytočne agresívny manéver“ proti americkému prieskumnému lietadlu RC-135, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom 30. mája predstaviteľmi americkej armády.

Veliteľstvo pre Indopacifik zverejnilo videozáznam incidentu, na ktorom čínsky pilot agresívne preletel pred americkým lietadlom a prinútil ho preletieť turbulenciou menšieho lietadla.

„Čína sleduje svoje ciele, chce si zaistiť absolútnu kontrolu nad týmito vodami nachádzajúcimi sa tak trochu v čínskom susedstve, snažiac sa o udržanie Američanov aj všetkých ostatných mimo,“ povedal Newsham, ktorý je tiež prispievateľom pre Epoch Times.

„Čína skutočne určuje pravidlá pre toto územie a robí všetko, čo môže, aby sprísnila kontrolu. A ak sa na to pozriete za posledné roky, uvidíte, že schopnosť Číny presadzovať svoje postupne silnie. A jedného dňa jednoducho povedia: ‚Nechoďte sem‘.”

Newham dodáva, že ide o postupný proces, ktorý sa práve odohráva a ktorého sme svedkami. „Takto to robí Čína. Nárokuje si niečo, čo chce, a potom tak trochu pritlačí – a potom to absolútne ovládne.“

Bod, z ktorého niet úniku

Vzhľadom na to, že sa Spojené štáty po februárovom incidente s čínskym špionážnym balónom neustále snažia obnoviť normálnu komunikáciu s Čínskou komunistickou stranou (ČKS), Newsham uviedol, že americká administratíva si nie je vedomá hry, ktorú Čína hrá.

„Zdá sa, že Američania si neuvedomujú, že práve toto sú čínske ciele – nechcú tomu uveriť. Ich myšlienka znie: „No, ak budeme pokračovať, Číňania pochopia, že to myslíme vážne. A ak s nimi budeme hovoriť, pochopia, že to, čo robia, je zlé. Takto sa táto hra nehrá. Takto sa civilizované národy nesprávajú“,“ vysvetlil bývalý vojenský dôstojník.

„Zdá sa, že tu chýba pochopenie toho, že Číňania majú úplne odlišný pohľad na to, ako funguje medzinárodné právo, medzinárodné zvyklosti a prax. A vidia to úplne inak ako my, a to si treba pripustiť. Takže, ak sa snažíte nájsť nejaký spôsob, ako to riešiť, nepôjde to tým, že sa budete snažiť presvedčiť Číňanov o správnosti spôsobu, akým to robíme my, Západ a civilizované národy. Oni to tak nevidia.“

Newsham zdôraznil nedávnu poznámku čínskeho štátneho radcu a ministra obrany generála Li Šang-fua, ktorý povedal, že čínska armáda „bez váhania“ zaútočí na každý národ, ktorý sa odváži oddeliť ju od Taiwanu. Komentár odznel v prejave na tému „Nová čínska bezpečnostná iniciatíva“ na víkendovom dialógu Shangri-La v Singapure.

„Musíte chytať Číňanov za slovo a počúvať, čo povedal minister obrany, on nehovoril bez prípravy. Bolo to veľmi jasné a pevné vyhlásenie, že Čína je ochotná použiť silu. Preto by ste to mali brať vážne,“ domnieva sa Newsham a dodáva: „Myslím, že ciele Číny sú veľmi jasné, a ak proti nim nikto nevystúpi a neprestaneme napomáhať tomu, čo Čína robí, potom si myslím, že sme v bode, z ktorého niet návratu. Môže sa stať, že nebudeme mať prostriedky alebo schopnosti [fyzické] či psychické, aby sme sa postavili na odpor. Myslím, že k tomu smerujeme.“

Na tejto správe sa podieľali Melanie Sunová, Andrew Thornebrooke a Katabella Robertsová.


Preklad a redakčná úprava pôvodnej správy: Ondřej Horecký a L. S.

Prečítajte si aj