Európsky parlament vyzýva Čínu k okamžitému ukončeniu prenasledovania Falun Gongu
Zločiny proti ľudským právam sú v komunistickej Číne na dennom poriadku. EÚ vyslala dôrazný signál. Európsky parlament včera prijal rezolúciu proti prenasledovaniu Falun Gongu v Číne – a nezabúda ani na prenasledovaných drobných farmárov.
Vo štvrtok 18. januára popoludní hlasoval Európsky parlament v Štrasburgu o uznesení 2024/2504(RSP). Týka sa prenasledovania Falun Gongu v Číne, ktoré trvá už viac než 24 rokov – a taktiež konkrétneho prípadu pána Ding Yuandeho, pestovateľa čaju z dediny vo východnej Číne.
Návrh uznesenia Európskeho parlamentu bol prijatý výraznou väčšinou hlasov. Výsledné uznesenie bude teraz posunuté príslušným orgánom Európskej komisie. Rezolúcia je namierená proti prenasledovaniu Falun Gongu a ďalších náboženských skupín v Číne komunistickou stranou, aj keď sloboda vyznania je v komunistickom štáte oficiálne chránená a zaručená zákonom.
Rezolúcia vyzýva Čínu, aby ukončila potláčanie náboženskej slobody a totálnu kontrolu nad ľuďmi. Konkrétne sa zaoberá tiež prípadom praktizujúceho Falun Gongu Dinga Yuandeho. Čínska vláda by ho mala okamžite bezpodmienečne prepustiť z väzenia.
Rezolúcia tiež vyzýva Európsku komisiu a vlády členských štátov, aby začali konať, podporili medzinárodné vyšetrovanie prenasledovania Falun Gongu, odsúdili zneužívanie transplantácií orgánov v Číne a uvalili sankcie na všetkých páchateľov a organizácie, ktoré sa na prenasledovaní Falun Gongu podieľali.
Ha venido a verme al despacho en Estrasburgo Lebin Ding, un joven chino que mantiene una incansable lucha por sacar a su padre de una cárcel china por el mero hecho de ser miembro de la comunidad Falung Gong, y vivir según sus principios de "Verdad, Compasión y Tolerancia".
— Hermann Tertsch (@hermanntertsch) January 17, 2024
Los… pic.twitter.com/AxocouD8k0
Rozprava v Európskom parlamente s jasnými posolstvami
V predvečer prijatia uznesenia poslanci v Európskom parlamente prejednávali návrh predložený piatimi politickými skupinami. Rozpravu zahájil nemecký poslanec za CDU Michael Gahler, člen frakcie Európskej ľudovej strany (kresťanských demokratov): „V Číne vládne diktatúra jednej strany,“ zdôraznil dlhoročný europoslanec – a pretože sa komunistická strana chce udržať pri moci, musí v krajine potláčať rôzne skupiny, napríklad praktizujúcich Falun Gongu.
„Táto prax nikomu neškodí a nie je hrozbou pre štát. Ale strana sa zrejme od roku 1999 domnieva, že je hrozbou pre jej ideológiu,“ dodal Gahler.
Konkrétne ide tiež o prípad Ding Yuandeho, ktorý bol nedávno odsúdený na tri roky väzenia. „Jediné obvinenie, ktoré je proti nemu vznesené, je, že praktizuje Falun Gong.“
Portugalská europoslankyňa Isabel Santosová z frakcie Socialistov a demokratov v Európskom parlamente hovorila o „represívnej mašinérii čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga, ktorá má za cieľ kontrolovať všetko a všetkých“ vrátane náboženských praxí. To všetko sa snaží potlačiť ako „hrozbu pre čínsku ideológiu“. Santosová v prípade Ding Yuandeho EÚ varovala, aby sa „mlčaním nestala spoluvinníkom“.
„Nezapredávajte naše hodnoty“
Markéta Gregorová z českej Strany zelených pripomenula, že obchodné vzťahy nie sú dôvodom k „zatváraniu očí pred nelegálnymi odbermi orgánov a masovými koncentračnými tábormi v 21. storočí“. Európska únia „celé desaťročie neurobila nič“, iba vysielala ekonomické delegácie. Čína preto vyhlásila, že zločiny proti ľudským právam sú jej „vnútorné záležitosti“ a nebude tolerovať žiadne vmiešavanie sa do nich. Dnes Čína posiela do Ruska vojenský materiál a pokračuje v páchaní zločinov v oblasti ľudských práv. Europoslankyňa apelovala: „Nemali by sme sa zapliesť do zapredania našich hodnôt.“
Vlna vykonštruovaných súdnych procesov v Číne – Európsky parlament prijal rezolúciu o prenasledovaní Falun Gongu
Stredoveké metódy a orwellovská technológia
Nezaradený taliansky europoslanec Fabio Massimo Castaldo označil prenasledovanie veriacich zo strany pekinského režimu za „akýsi stredoveký model“, v ktorom sa na sledovanie ľudí používa stále viac „futuristických technológií ako podľa Georga Orwella“. „Zmizli státisíce ľudí. To je skutočne hrozné,“ povedal poslanec. Musíme to odsúdiť, požadovať medzinárodné vyšetrovanie a hnať na zodpovednosť tých, ktorí sú za nelegálny obchod s orgánmi zodpovední. „Pokiaľ budeme mlčať, staneme sa spoluvinníkmi.“
Nemecký europoslanec Engin Eroglu (Slobodní), člen skupiny Obnovme Európu, hovoril o svojich obavách z ďalších krokov komunistického režimu v Pekingu. Čína má doma „značné problémy“, povedal Eroglu. Sľuby o prosperite sa začínajú rozpadať a „veľmi sa obávam, že keď bude vnútorné upratovanie dokončené, Čína, rovnako ako každá iná autokracia, vyrazí aj smerom von a bude ohrozovať ďalšie krajiny“, uviedol poslanec. „Musíme vyzvať všetky členské štáty, aby sa prebudili a konali.“
The @Europarl_EN has adopted an urgency, calling for the immediate & unconditional release of Mr Ding Yuande. I had the honour to be the @RenewEurope shadow. #Beijing's oppression of unwanted communities is unacceptable & we must keep raising our voices!@ding_lebin pic.twitter.com/tjOtJUh8zX
— Engin Eroglu (@EnginEroglu_FW) January 18, 2024
Slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann z frakcie Európskej ľudovej strany priblížila čínske metódy mučenia praktizujúcich Falun Gongu: „Musia nosiť zvieracie kazajky, používajú sa elektrické obušky, pália im nohy, nedostávajú jedlo, niekoľko žien bolo zneužitých.“ Nemalo by sa zabúdať ani na „odporné prípady nútených odberov orgánov“, uviedla.
As @Europarl_EN debates resolution on the persecution of the Falun Gong practitioners, it was an honour to meet @ding_lebin whose parents are among those persecuted for their faith.
— Miriam M. Lexmann (@MiriamMLex) January 18, 2024
Their suffering & persecution is emblematic of the CCP’s tyranny. #StopThePersecution pic.twitter.com/SVDtkTbtx0
Poľská poslankyňa za PiS Anna Fotyga zo Skupiny európskych konzervatívcov a reformistov zhrnula, že prípad Ding Yuandeho je dôkazom potlačovania náboženskej slobody v Číne, a pripomenula, že syn pána Dinga v súčasnej dobe protestuje pred budovou parlamentu. Odporučila ho podporiť.
Komisia EÚ: Rokujeme s Čínou o ľudských právach
Po poslancoch Európskeho parlamentu vystúpil komisár EÚ Nicolas Schmit – zastupujúci Josepa Borella, podpredsedu Európskej komisie a Vysokého predstaviteľa Európskej únie. Táto rozprava ukázala, ako je Európsky parlament znepokojený porušovaním ľudských práv v Číne. Komisár Schmit vysvetlil, že Komisia EÚ sa vždy stavala za ľudské práva voči čínskemu vedeniu a bude v tom pokračovať.
Čína je partnerom, ale tiež konkurentom a súperom. Musíme byť odolnejší, realizovať politiku znižovania rizika a zároveň reagovať na spoločné záujmy a globálne výzvy, povedal komisár Schmit.
Systematické prenasledovanie s cieľom „vyhubiť Falun Gong“
Tomu predchádzal spoločný návrh rezolúcie takmer všetkých parlamentných skupín proti „systematickému prenasledovaniu“ zo strany Čínskej komunistickej strany (ČKS) od roku 1999 s cieľom „vyhubiť náboženské hnutie Falun Gong“.
Poslanci taktiež poukázali na pokračujúce zhoršovanie náboženskej slobody v celej Číne, napriek tomu, že je občanom komunistického štátu zaručená ústavou.
Zmienili tisíce zdokumentovaných úmrtí, väznení, „správy o mučení, psychickom týraní a odoberaní orgánov“. To všetko s cieľom prinútiť prenasledovaných ľudí, aby sa v dôsledku represií „vzdali svojej viery“.
Kritika sledovania pomocou technológií
Kritizovali tiež „cenzúru a sledovanie pomocou technológií“, ktoré sú ústredným prvkom týchto represií.
Poslanci vyzvali pekinský režim, aby „ukončil domáce a nadnárodné sledovanie a kontrolu, ako aj potláčanie náboženskej slobody“. Čína by mala plniť svoje záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva a vlastnej ústavy a rešpektovať a chrániť ľudské práva.
Konkrétny prípad ako príležitosť
Návrh sa tiež odvolával na konkrétny prípad čínskeho pestovateľa čaju pána Ding Yuandeho, ktorý bol v máji 2023 bez súdneho príkazu zatknutý pri práci na svojom poli a 15. decembra bol odsúdený na 3 roky väzenia s pokutou 15 000 čínskych jüanov (takmer 2 000 eur) bez toho, aby mu bolo umožnené stretnúť sa s rodinou. Jeho syn Ding Lebin, ktorý už 11 rokov žije v Nemecku, apeloval na nemeckú vládu a inštitúcie EÚ, aby sa v Číne postavili za prepustenie jeho otca.
V rezolúcii parlamentné skupiny požadujú, aby čínska vláda okamžite ukončila „prenasledovanie praktizujúcich Falun Dafa (Falun Gong je známy tiež ako Falun Dafa) a ďalších menšin, vrátane Ujgurov a Tibeťanov“, a taktiež „okamžité a bezpodmienečné prepustenie pána Dinga a všetkých praktizujúcich Falun Gongu“.
EÚ a jej členské štáty by mali konečne konať
Poslanci EÚ požadovali, aby členské štáty EÚ pozastavili platnosť všetkých zmlúv s Čínou týkajúcich sa vydávania osôb. Ďalej vyzvali Európsku komisiu a vlády členských štátov EÚ, aby podporili medzinárodné vyšetrovanie prenasledovania praktizujúcich Falun Gongu a aby vo všetkých politických a ľudskoprávnych dialógoch s čínskymi úradmi nastolili otázku „prenasledovania náboženských menšín“.
EÚ a členské štáty boli vyzvané, aby „verejne odsúdili zneužívanie transplantácií orgánov v Číne“. Zároveň by mali byť na národnej úrovni i na úrovni EÚ uvalené sankcie na všetkých páchateľov a organizácie, ktoré sa podieľali na prenasledovaní Falun Gongu.
Navrhované opatrenia pozostávali z „odmietnutia víz, zmrazenia majetku, vyhostenia z územia EÚ“. Taktiež bolo navrhnuté trestné stíhanie, napríklad na základe extrateritoriálnej jurisdikcie a podania medzinárodných trestných oznámení.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK