Vyjadrenia politikov k štvrtkovému vystúpeniu prezidentky v parlamente
Premiér Robert Fico (Smer-SD)
Vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej v Národnej rade SR bolo čisto politické, opozičné i farizejské. Premiér Robert Fico (Smer-SD) to uviedol v reakcii na prezidentkin prejav v parlamente k téme zmien v Trestnom zákone.
Z. Čaputovú obvinil tiež z toho, že vystúpila ako hovorkyňa opozície, zasiahla podľa neho aj do prezidentskej kampane v prospech Ivana Korčoka. Nerozumie, prečo prezidentka nevystupovala zásadovo v predchádzajúcom vládnom období, keď podľa neho boli hrubo porušované ľudské práva a kriminalizovaná opozícia. Rozporoval argumenty, ktoré vo svojom stanovisku k návrhom zmien v Trestnom zákone uviedla vo vystúpení.
Zdôraznil, že postoj vlády a rozhodnutie presadiť zmeny sa nemení. „Urobíme všetko pre to, aby boli návrhy zmien predložené v parlamente schválené,“ zdôraznil R. Fico. Vláda podľa jeho slov stojí za rozhodnutím zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, „lebo je principiálne správne“.
Predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD)
Peter Pellegrini vníma vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej v pléne NR SR ako prejav jej politického názoru.
„Predseda parlamentu bude naďalej rokovať s generálnym prokurátorom, ministrom spravodlivosti a ďalšími odborníkmi, aby výsledkom bola čo najlepšia možná podoba novely trestných kódexov,“ uviedol v reakcii, ktorú TASR zaslal odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.
Predseda KDH Milan Majerský
Prezidentka Zuzana Čaputová jasne a zrozumiteľne pomenovala problémy, ktoré vyplývajú z predloženej novely Trestného zákona. Po prejave hlavy štátu v Národnej rade (NR) SR to povedal predseda KDH Milan Majerský. Hnutie sa s výhradami prezidentky stotožňuje.
„Táto hanebná novela Trestného zákona radikálne mení trestnú politiku, znižuje tresty, ruší Úrad špeciálnej prokuratúry a znižuje premlčacie lehoty. Veľkým problémom je tiež to, že ju vláda predložila bez odbornej diskusie, s chybami a pomáha ňou svojim kamarátom a tým, ktorí chcú páchať trestnú činnosť,“ uviedol v reakcii M. Majerský.
Šéf KDH si tiež myslí, že vláde nejde o pomoc ľuďom, ale ide iba o mocenské rozhodnutie premiéra Roberta Fica (Smer-SD). „Takáto novela by mala prejsť riadnym legislatívnym procesom a medzirezortným pripomienkovým konaním, teda tak, ako svoju novelu predstavoval náš expert Viliam Karas, keď bol minister spravodlivosti,“ uzavrel.
Predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka
Prezidentka SR Zuzana Čaputová precíznou argumentáciou potvrdila pripomienky Progresívneho Slovenska (PS) k návrhu novely Trestného zákona. Poukázal na to predseda hnutia Michal Šimečka v reakcii na jej vystúpenie v pléne Národnej rady (NR) SR.
„Prezidentka Čaputová predniesla v parlamente silný a veľmi kritický prejav. Precíznou argumentáciou potvrdila naše vážne pripomienky ku škandalóznemu spôsobu, akým Ficova koalícia pretláča svoj promafiánsky balíček, aj k jeho škodlivému obsahu,“ skonštatoval.
Hlava štátu podľa M. Šimečku tiež ukázala, prečo je dôležité, aby bola v prezidentskom paláci silná a autonómna osobnosť. „Je to dôležitý odkaz pre prezidentské aj európske voľby, ktoré nás čoskoro čakajú – táto vláda naozaj nemôže mať všetko,“ dodal.