Piatok 22. novembra, 2024
Čínsky príslušník polovojenskej polície stojí na stráži pred bezpečnostnými kamerami na Námestí nebeského pokoja v Pekingu, 8. apríla 2019 (STR/AFP via Getty Images)
»

Čínska komunistická strana využíva dátovú analýzu na potlačenie priaznivcov Falun Gongu

Podľa správ na stránke Minghui.org Čínska komunistická strana (ČKS) dlhodobo využíva analytické technológie založené na spracovaní veľkých objemov dát a tzv. výpočtového mračna na účely sledovania, prenasledovania, monitorovania a obmedzovania osobnej slobody praktizujúcich Falun Gongu.

Webová stránka Minghui uviedla, že komunistický režim pripevňuje elektronické lokalizačné a sledovacie zariadenia na autá, bicykle, mobilné telefóny a dokonca aj do vreciek priaznivcov Falun Gongu.

K ďalším monitorovacím opatreniam patrí inštalácia sledovacích kamier v okolí domovov praktizujúcich, zhromažďovanie osobných údajov z tváre, odtlačkov prstov, chôdze a hlasu ľudí, či zamedzenie prístupu k pasom, ako aj zákaz opustiť Čínu.

Minghui, informačná platforma pre praktizujúcich Falun Gongu, uverejňuje správy o zásahoch ČKS proti Falun Gongu v Číne. Webová stránka odhaľuje rôzne spôsoby prenasledovania praktizujúcich zo strany ČKS, ako je náhodné obťažovanie, prenasledovanie, zadržiavanie, zatýkanie, mučenie, a dokonca zabíjanie kvôli orgánom.

Wu Šao-pching, bývalý čínsky právnik v oblasti ľudských práv, ktorý v súčasnosti žije v Spojených štátoch, uviedol, že ČKS nariadila dlhodobé sledovanie všetkých osôb, ktoré považuje za hrozbu pre svoju vládu vrátane disidentov, aktivistov, etnických menšín a praktizujúcich Falun Gongu.

„Cieľom ČKS je neustále monitorovať každý pohyb týchto ľudí, a to nielen sledovaním ich fyzických aktivít, ale aj monitorovaním ich telefónov, internetových sietí a iných zariadení,“ povedal pán Wu v nedávnom rozhovore pre čínske vydanie denníka The Epoch Times.

Čínsky právnik, ktorý sa rozhodol zostať v anonymite z obavy pred odvetnými opatreniami režimu, označil monitorovanie zo strany ČKS za nezákonné. Praktizujúci Falun Gongu v Číne musia podľa neho žiť v rôznych formách väzenia.

Lokalizačné a sledovacie zariadenia na dopravných prostriedkoch

Podľa dostupných informácií sa elektronické zariadenia na sledovanie a lokalizovanie praktizujúcich Falun Gongu  objavujú pripevnené na ich vozidlách, mobilných telefónoch, a dokonca aj vo vreckách ich oblečenia.

64-ročný Čang Ming, praktizujúci Falun Gongu z mesta Tan-tung v severovýchodnej čínskej provincii Liaoning, bol 10. augusta 2022 unesený piatimi miestnymi policajtmi spred jeho vlastného domu. Podľa webovej stránky Minghui mu jeden z policajtov povedal, že vedeli, kde sa nachádza, pretože na jeho bicykel nainštalovali sledovacie zariadenie.

Traja praktizujúci Falun Gongu z mesta Ču-čcheng vo východočínskej provincii Šan-tung našli svoje elektrické skútre v stave „bez energie“ a nedali sa naštartovať. Odviezli ich teda do opravovne. Počas opravy technik zistil, že pod zadným sedadlom všetkých troch skútrov bolo nainštalované malé magnetické sledovacie zariadenie.

V tom istom mesiaci polícia v meste Kao-mi v provincii Šan-tung použila podobné zariadenie na sledovanie praktizujúcich Falun Gongu a viacerí z nich boli aj zadržaní.

V roku 2019 v juhočínskom meste Šen-čen objavil Li Jüan-čchiang, miestny praktizujúci Falun Gongu, pri umývaní svojho auta sledovacie zariadenie, ktoré bolo nainštalované pod autom.

Na aute Li Jüan-čchianga sa našlo sledovacie zariadenie (Minghui.org)

V máji a v júni 2015 sa v meste En-pching v provincii Kuang-tung našli u niektorých praktizujúcich Falun Gongu údajne sledovacie zariadenia na autách, bicykloch a elektrických mopedoch.

V septembri 2015 našiel praktizujúci v meste Jan-tchaj vo východočínskej provincii Šan-tung  systém GPS pripevnený na zadnej časti svojho auta v blízkosti palivovej nádrže.

V roku 2004 jeden z praktizujúcich Falun Gongu náhodne našiel vo vrecku svojej bundy malé elektronické zariadenie o veľkosti nechtu malíčka, o ktorom sa domnieval, že je to odpočúvacie alebo sledovacie zariadenie. Platforma Minghui vydala bezpečnostné varovanie pre praktizujúcich Falun Gongu v Číne.

Povinné elektronické náramky

Praktizujúci Falun Gongu sú údajne nútení nosiť monitorovacie náramky, dokonca aj keď sa zdržiavajú doma.

V druhej polovici roka 2021 bol Si Deli, bývalý umelec a docent pôsobiaci v múzeu v meste Sin-jang v stredočínskej provincii Che-nan, donútený nosiť elektronický monitorovací náramok zamestnancami miestneho úradu 610.

Od roku 1999, keď ČKS začala prenasledovanie Falun Gongu, bol Si-jang niekoľkokrát odvlečený, pričom miestna polícia vykonala raziu v jeho dome a skonfiškovala jeho majetok.

Trikrát bol zadržaný v tábore nútených prác a trikrát uväznený, pričom v čínskych väzniciach a zadržiavacích centrách strávil spolu viac ako 17 rokov. V roku 2021 bol prepustený po odpykaní si celého tri a polročného trestu, ale miestne orgány 610 mu vnútili elektronické zariadenie s tým, že ak sa ho pokúsi odstrániť, „bude to mať následky“.

Ši Čchiao-jun, 79-ročná praktizujúca Falun Gongu z okresu Siang-tchan v juhočínskej provincii Chu-nan, bola od 26. mája do 25. augusta 2020 nútená nosiť elektrické monitorovacie hodinky. Miestny úrad 610 ju pripravil o väčšinu sociálnych dávok a mesačne dostávala na živobytie menej ako 13€. Miestna polícia a vládni úradníci ju neustále obťažovali a vykonávali v jej dome razie. Koncom júna 2022 zomrela na podvýživu.

V auguste 2015 boli Luej Chung-čchun a Pcheng Jüe-jing, stúpenci Falun Gongu z okresu Žen-šou v juhozápadnej čínskej provincii Si-čchuan, nútení nosiť každý deň elektronické sledovacie zariadenia. Miestna polícia sa im vyhrážala, že ak si zariadenie odstránia, budú uväznení.

Úrad 610 je tajný mimovládny útvar podobný gestapu, ktorý bol zriadený v roku 1999 s cieľom plniť príkazy najvyššieho vedenia ČKS na „likvidáciu“ praktizujúcich Falun Gongu.

Falun Gong, známy aj ako Falun Dafa, je duchovná prax pozostávajúca z meditačných cvičení a morálneho učenia založeného na princípoch pravdivosti, súcitu a tolerancii. Po tom, ako sa Falun Gong v 90. rokoch 20. storočia rozšíril na verejnosti, stal sa vďaka svojim výrazným účinkom na zdravie veľmi populárny. Odhaduje sa, že po desiatich rokoch od jeho zverejnenia praktizovalo Falun Gong 70 až 100 miliónov ľudí.

Organizácia na ochranu ľudských práv (Human Rights Watch) uviedla, že systém na spracovanie veľkoobjemových dát a policajné cloudové systémy čínskeho režimu „porušujú súkromie“ a že v krajine neexistuje vymáhateľná ochrana práv na súkromie pred štátnym dohľadom.

„Polícia nemusí na vykonávanie sledovania získať žiadny súdny príkaz ani predložiť žiadne dôkazy o tom, že osoby, ktorých údaje zhromažďuje, sú spojené s trestnou činnosťou alebo sa na nej podieľajú. Policajné orgány nie sú povinné podávať správy o sledovacích aktivitách žiadnemu inému štátnemu orgánu, ani takéto informácie zverejňovať. V praxi neexistuje žiadna účinná ochrana súkromia pred vládnym sledovaním,“ uviedla v roku 2017 Organizácia na ochranu ľudských práv.

Ďalšie monitorovacie opatrenia

V meste Čao-jang v severočínskej provincii Liao-ning miestny súdny úrad nahráva videozáznamy, zbiera odtlačky prstov a vyhotovuje zvukové záznamy praktizujúcich Falun Gongu, pričom využíva technológie na spracovanie veľkoobjemových dát, ako je rozpoznávanie tváre, chôdze a hlasu. Úrady nútia praktizujúcich Falun Gongu používať mobilné telefóny, ktoré im poskytli miestne úrady a ktoré sú napojené na ich systém. Priaznivci Falun Gongu nesmú opúšťať miestnu oblasť a sú povinní najmenej raz mesačne navštíviť miestny súd, aby nahlásili miesto svojho pobytu a odovzdali písomné prehlásenie s odtlačkami prstov.

Koncom roka 2021 miestne súdne orgány zmodernizovali systém mobilných telefónov, ktorý po novom zobrazuje podrobné osobné údaje, ako je pohlavie a vek. Praktizujúcich Falun Gongu zároveň nútia, aby prostredníctvom mobilného telefónu poslali svoju fotografiu vyhotovenú v daný deň. V prípade inšpekcií vyšších orgánov alebo v dňoch, ktoré súdny úrad považuje za citlivé, nútia tieto inštitúcie praktizujúcich Falun Gongu posielať svoje fotografie dvakrát denne a následne navštevujú ich domácnosti kvôli tzv. „kontrolnej návšteve“.

Čou Siang-jang, praktizujúci Falun Gongu z východočínskeho mesta Tchien-ťin, bol v roku 2022 po siedmich rokoch prepustený z väzenia. Vrátil sa do domu svojich rodičov nachádzajúceho sa v dedine Ma-tchuo v okrese Čchang-li v stredočínskej provincii Che-pej.

(Zľava doprava) Čínski obhajcovia ľudských práv Čang Canning, Čchang Pojang, Jü Wen-šeng a Čang Kche-kche pózujú s matkami praktizujúcich Falun Gongu Čou Siang-jangom a Li Šan-šanom pred ľudovým súdom mesta Tchien-ťin Tung-li 13. septembra 2016.

Nie je to prvýkrát, čo bol za svoju vieru vo Falun Gong uväznený. V roku 2004 bol odsúdený na deväť rokov odňatia slobody. Predtým bol niekoľkokrát na dlhé roky zadržiavaný v pracovných táboroch. V týchto táboroch a väzeniach bol podrobený neľudskému mučeniu.

Čou Siang-jang bol počas väznenia vo väznici Tchien-ťin Pin-chaj  tak kruto mučený, že keď bol v roku 2022 prepustený, vážil menej ako 41 kilogramov. Pomoc a starostlivosť našiel u svojich rodičov.

Krátko potom, ako sa vrátil domov, miestne orgány vynaložili viac ako 22 000 dolárov na inštaláciu 12 monitorovacích kamier okolo domu jeho rodičov a v okolí bydliska jeho staršieho brata, ako aj rodičov jeho švagrinej.

Vedenie dediny tiež rozmiestnilo troch až štyroch dedinčanov pri vstupe do dediny, aby znemožnili pánovi Čouovi odísť a aby zabránili návštevám stretnúť sa s ním.

Cchaj Čchiao-lin, stúpenkyňa Falun Gongu z mesta Kchaj-feng v stredočínskej provincii Che-nan, v januári 2023 dvakrát požiadala o vydanie cestovného pasu, ale jej žiadosť bola zamietnutá. Dňa 2. augusta miestne čínske imigračné úrady oznámili pani Cchaj, že má zakázané opustiť krajinu. Následne bola v blízkosti jej domu nainštalovaná monitorovacia kamera. Od tej doby je pod dohľadom.

Bývalí čínski právnici: Zastavte predaj čipov čínskej komunistickej strane!

Podľa Minghui bolo od januára do októbra 2023 odsúdených na trest odňatia slobody 1 008 praktizujúcich Falun Gongu; v období od januára do septembra prišlo o život v dôsledku prenasledovania 166 praktizujúcich. Minghui však tvrdí, že nahlásené počty sú oveľa nižšie ako skutočné počty vzhľadom na cenzúru zo strany ČKS.

Bývalý čínsky právnik Liang Šao-chua, ktorý v súčasnosti žije v Spojených štátoch, sa vyjadril, že je nezákonné, aby ČKS unášala, zadržiavala, väznila alebo mučila prívržencov Falun Gongu vo väzniciach, a že ľudia zapojení do týchto zločinov by mali byť braní na zodpovednosť.

„ČKS kontroluje krajinu presne tak, ako je to zobrazené v románe Georgea Orwella ,1984′,“ uviedol Liang v nedávnom rozhovore pre čínske vydanie denníka The Epoch Times.

Povedal, že Falun Gong je „veľmi mierumilovná viera“ a ľudia, ktorí nasledujú jeho morálne učenie o pravdivosti, súcite a znášanlivosti, by nemali byť prenasledovaní.

Wu Šao-pching vyzýva vládu USA, aby zakázala všetky dodávky čipov do Číny.

„Čipy, ktoré nie sú považované za čipy vyššej triedy, sú postačujúce na uspokojenie potrieb ČKS v oblasti monitorovacích zariadení a technológií umelej inteligencie. USA by mali komplexne zakázať dodávky čipov do Číny, a to tak čipov vyššej, ako aj nižšej triedy,“ navrhuje Wu Šao-pching.

Na tejto správe sa autorsky podieľali Čchiao Sung, Li Ťie-si a Frank Fang.


Pôvodný článok.

Prečítajte si aj