Sobota 23. novembra, 2024
Hovorkyňa KDH Lenka Halamová (Foto: KDH.sk)

KDH: Minister vnútra Šutaj Eštok neukončil chaos, ale rozdeľoval spoločnosť

Rezort vnútra by sa mal zamerať v novom roku najmä na budovanie dôvery občanov v právny a bezpečný štát, kde právo a spravodlivosť platia pre každého rovnako. Opozičné KDH to uviedlo v koncoročnej bilancii. Obáva sa, že s aktuálnym ministrom Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas-SD) to tak jednoducho nepôjde. Ďalším krokom by podľa hnutia mala byť stabilizácia personálneho stavu policajtov.

„Slovensko volá po ukončení vnútorných bojov v polícii, obnovení normálnej, odbornej a profesionálnej komunikácie medzi jednotlivými silovými zložkami, ale tiež po obnovení vzájomného rešpektu medzi inštitúciami, ktoré plnia úlohy v oblasti boja proti zločinu,“ uviedla hovorkyňa KDH Lenka Halamová.

Stabilizácia personálneho stavu policajtov si podľa hnutia vyžaduje jasné, transparentné a motivačné kariérne pravidlá, ktorých súčasťou musí byť aj zvýšenie nástupného platu v polícii a postupné zvyšovanie platov na všetkých úrovniach. „Potrebné je aj zvyšovanie vzdelanostnej úrovne a motivácie príslušníkov polície slúžiť čo najdlhšie. Slovensko takisto musí využiť dostupné prostriedky z fondov Európskej únie a z plánu obnovy na obnovu budov policajného a požiarneho zboru po celej krajine, lebo každý si zaslúži dôstojné pracovné podmienky,“ načrtla hovorkyňa.

Minister vnútra podľa KDH neukončil chaos, tak ako sľuboval. „Jeho prvé kroky rozdeľovali spoločnosť, prehlbovali sa konflikty, nepriniesol sľúbený pokoj, poriadok a riadne demokratické fungovanie inštitúcií,“ uviedla hovorkyňa.

KDH tiež zhodnotilo, že M. Šutaj Eštok nedokázal ukončiť vojnu v polícii a vyhrážal sa sudcovi len preto, lebo nerozhodol tak, ako chcel on. „Bol síce akčný v hone na utečencov, ktorí neexistujú, no za celý čas vo funkcii nedokázal zdvihnúť telefón a zavolať šéfke Úradu na ochranu oznamovateľov,“ skonštatovalo. Za „čerešničku na torte“ označilo, že minister z pozície moci zaútočil trestným oznámením na prokurátorov pre výkon ich funkcie.

J. Krúpa: Dlhodobé problémy v rezorte vnútra si vyžadujú systémové zmeny

Ak má vedenie ministerstva vnútra záujem riešiť dlhodobo pretrvávajúce problémy, bude potrebné začať robiť systémové zmeny presahujúce jedno volebné obdobie. Upozornil na to poslanec Národnej rady SR Juraj Krúpa (SaS).

„Problémy, ktoré boli identifikované novým vedením ministerstva, sú dlhodobo pretrvávajúce, na ktoré upozorňovalo snáď asi každé predošlé vedenie rezortu, či už sa bavíme o podstavoch v polícii, vybavení, nedostatkovej infraštruktúre, nízkom platovom ohodnotení… Ak má nové ministerstvo reálny záujem tieto problémy riešiť, tak bude potrebné začať robiť systémové zmeny, ktoré presiahnu jedno volebné obdobie,“ načrtol Krúpa.

Poukázal tiež, že v rámci vládou predkladanej novely Trestného zákona bude musieť polícia zvládať oveľa väčšiu záťaž pri riešení priestupkovej agendy vzhľadom na zvýšenie hranice škody považovanej za trestný čin. „Zároveň je problémom polície, že má viazaných množstvo síl na výkon administratívnej agendy, ktorá by mohla byť zverená zamestnancom civilnej štátnej správy,“ poznamenal poslanec.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) počas niekoľkých týždňov vo funkcii dokázal podľa Krúpu urobiť veľa krokov, ktoré síce zlepšujú situáciu obvinených ľudí z okruhu Smeru-SD a Hlasu-SD, ale pre políciu a hasičov zatiaľ neurobil ani jeden krok k zlepšeniu ich situácie. „Práve naopak. Dokonca zhoršuje situáciu policajtov, keďže im chce zobrať možnosť mať ochranu podľa zákona o ochrane oznamovateľov,“ zhodnotil.

M. Šutaj Eštok: Tento rok je prioritou stabilizácia PZ a zmena krízového riadenia

V novom roku sa chce minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) zamerať najmä na stabilizáciu Policajného zboru (PZ) a zmenu krízového riadenia. Za ďalšiu prioritu označil to, aby zákon platil pre všetkých.

Svoje prvé kroky po nástupe do funkcie zhodnotil minister ako „pomerne dynamické“. „Myslím si, že na úvod sme potrebovali urobiť poriadok na ministerstve. Nielen v Policajnom zbore, ale v rámci celého ministerstva ako takého. Postupne auditujeme stav, v akom sa ministerstvo nachádza, postupne vyťahujeme jednotlivých kostlivcov a problémy, ktoré nás čakajú a ktoré budeme, samozrejme, riešiť,“ komentoval.

Za dlhoročný problém označil minister personálny podstav v PZ. „Ak chceme zabezpečiť obyvateľom bezpečné Slovensko, potrebujeme na to aj policajtov,“ skonštatoval. Vzhľadom na stav verejných financií nepredpokladá veľkú valorizáciu platov. Zlepšiť chce však materiálno-technické zabezpečenie. „Pretože nemajú elementárne veci, ako je výstroj, výzbroj, nemajú dokonca ani ponožky,“ podotkol. Policajtom by chcel vrátiť tiež pocit úcty a dôstojnosti. Počas uplynulých krízových rokov si podľa neho nevypočuli nič dobré ani od predstaviteľov štátu, ani od občanov.

Jedným z hlavných cieľov do nového roka je pre M. Šutaja Eštoka aj oblasť krízového riadenia. „Chceme zapracovať na veľkej zmene krízového riadenia, pretože za tri a pol roka štát vždy zlyhal. Boli tu iba samosprávy a dobrovoľníci, ktorí sanovali pomoc štátu,“ uviedol.

Prečítajte si aj