Ako úspešne splniť naše novoročné predsavzatia?
Na prelome rokov, kedy nový rok vystrieda starý, je zvykom dávať si novoročné predsavzatia. Predstavujú úmysel a rozhodnutie priniesť do svojho života významnú zmenu a naplniť ho niečím vznešenejším a hodnotnejším ako doposiaľ.
Nový rok ako symbol čerstvej a nepopísanej knihy prináša rôzne možnosti, ako prežiť ďalší rok ešte lepšie v porovnaní s tým predchádzajúcim. Mnohí pociťujú úctu k prázdnym kapitolám, ktoré čakajú na naplnenie svojich strán. Chceli by ich začať písať čo najlepšie. Aby sa do knihy zapísali veci, ktoré by mohli označiť za tie najcennejšie, keď sa koncom ďalšieho roka obzrú späť. Prechod do nového roka je zároveň pre mnohých motiváciou k rozhodnutiu naplniť určitý vznešený cieľ. Veria, že sila nového roka požehná ich predsavzatia a pomôže im ich naplniť.
Zmeny sú dobré, najmä ak cítime, že ich v živote naozaj potrebujeme. Ak sme úplne rozhodnutí vydať sa touto cestou, máme spolovice vyhraté. I keď sa to deje pomaly, musíme dôverovať každému kroku, ktorý urobíme pre dosiahnutie svojho cieľa. Ako by povedal Winston Churchill:
„Aby bol človek lepším, musí sa zmeniť. Aby bol perfektný, musí sa meniť často.“
Aké predsavzatia si ľudia najčastejšie dávajú?
1. Schudnúť – po vianočnom období, kedy sme si dopriali rôzne dobroty, cítime potrebu viac sa hýbať a dostať sa opäť do dobrej kondície. Prinajmenšom sa potrebujeme vrátiť k svojmu aktívnejšiemu režimu a menej kalorickému stravovaniu. Nie je vždy jednoduché odolať rôznym lákadlám odvádzajúcim nás od cieľa. Keby sme mali čas na cvičenie, uprednostníme radšej oddych. Naplnenie tohto bodu vyžaduje veľa odhodlania a vytrvalosti. Aj menšie kroky nás posúvajú k cieľu, stačí iba vytrvať a nevzdať sa.
2. Našetriť si – finančná rezerva predstavuje pripravenosť domácnosti na nečakané situácie, preto je dôležité pravidelne si odkladať hoci aj menšiu čiastku. Rezerva by mala predstavovať prinajmenšom výšku šesťmesačného platu. Na túto sumu by sa malo siahať iba v prípade núdze. Práve nový rok ponúka možnosť začať pravidelne odkladať zaumienenú sumu na miesto, kde sa efektívne zhodnotí. Je to motivácia začať robiť niečo dobré od úplného začiatku. Šetrenie sa týka každého z nás, preto niet divu, že sa mu venuje veľká pozornosť. Prečítajte si aj našich 15 tipov pre efektívnejšie hospodárenie s peniazmi.
3. Prestať fajčiť alebo piť – veľmi časté a zároveň aj zdraviu prospešné predsavzatie. Fajčiari aj alkoholici mylne tvrdia, že lepšie odbúravajú stres počas fajčenia alebo pitia. V skutočnosti ich upokojuje prestávka, vďaka ktorej odídu od stresujúcej situácie. Keď si na krátku chvíľu urobia odstup od tlaku, ktorý pociťujú, cítia sa uvoľnenejšie. K tomu nie je potrebný alkohol, ani cigarety. Uspokojenie z cigariet či alkoholu býva iba dočasné. Najlepšie je urobiť závislosti úplný koniec.
4. Menej sa stresovať – poznáme to všetci: stresy, zhon a tlak v práci, povinnosti v domácnosti, starostlivosť o rodinu. Veľa práce a málo času na to, aby sme všetko v kľude stíhali. Nejde to vždy bez hnevu, najmä, ak toho máme vyše hlavy a oddáme sa negatívnym pocitom beznádeje, kedy nevidíme východisko z tejto situácie. Myšlienky sú veľkým pánom a to, na čo sa sústredíme, rastie.
Keď si človek uvedomí, na čom naozaj záleží, prehodnotí svoje priority a vedome začne venovať väčšiu pozornosť pozitívnym veciam, môže znížiť pocity stresu a depresie. V pokojnej chvíli, keď začneme svoje povinnosti merať našim hodnotovým systémom, zrazu uvidíme, na čom naozaj záleží a čo by malo mať v našom živote prednosť. Nad zvyškom je zbytočné sa strachovať. Veci sa dajú robiť aj bez stresu, nedovoľme, aby ho v nás niekto vyvolával a hlavne sa my sami nepoddávajme predstave, že nás tlačí čas. Pomôcť nám v tom môže aj krátka meditácia. Upokojí telo aj myseľ, osvieži nás, vďaka nej spomalíme a urobíme si odstup od zvyšku sveta.
5. Prečítať si viac kníh – tento bod je typický najmä pre milovníkov kníh. Hoci v predchádzajúcom roku prečítali veľké množstvo kníh, priali by si prečítať ich ešte viac. Čítanie kníh je hodnotné trávenie času. Cvičí myseľ, je poučné a zároveň otvára dvere do iného sveta. Seneca raz povedal, že „posilňuje ducha“. Takéto trávenie času si vyžaduje aspoň jedno voľné popoludnie alebo večer, keď je noc tmavá a tichá. Fantázii sa otvárajú dvere do neznáma. Tí, ktorí čítajú veľa kníh, sú naozaj vnútorne bohatí.
6. Ovládať svoj hnev a byť tolerantnejší – nadchádzajúci rok nám ponúka 365 možností na ovládanie svojho hnevu a praktizovanie tolerancie. Každá situácia prináša skúšku a je iba na nás, ako sa rozhodneme reagovať. Ak sa chceme zmeniť, dôležité je začať. Pokiaľ sme výbušní a málo tolerantní, no zároveň odhodlaní s tým niečo urobiť, je to prejav našej cnostnej a láskavej povahy. Naplnenie tohto predsavzatia môže mať pozitívne účinky nielen na nás, ale aj na zvyšok spoločnosti. Tolerancia obohacuje všetky strany a sleduje spoločné dobro. Je to schopnosť znášať charakter, povahu a temperament druhých bez hnevu.
7. Zlepšiť svoj životný štýl – vyvarovať sa nezdravých jedál pozitívne ovplyvňuje náš život. Chipsy, sladké nápoje či fastfoodové jedlá obsahujú veľa sacharidov a zaťažujú žalúdok a trávenie. Ak návyk na tieto jedlá odstránime, po čase nám už nebudú ani chýbať a my môžeme považovať náš cieľ zlepšiť stravovanie za splnený.
Ako úspešne splniť naše predsavzatia?
V prvom rade je potrebné dávať si reálne ciele, ktoré dokážeme skutočne naplniť. Buďme nohami na zemi a premyslime si, na čo máme skutočne čas a priestor. Svoj cieľ si pomenujme a stanovme si čas na jeho splnenie.
Neprestávať a nevzdávať sa je alfou a omegou úspechu. Stane sa, že niekedy pochybíme alebo poľavíme v napĺňaní cieľov a nebude sa nám dariť tak, ako sme plánovali. Vráťme sa k svojmu cieľu s počiatočným odhodlaním a napĺňajme ho, akoby sme nikdy neodbočili. Nevzdávanie sa a pokračovanie nás stále viac približuje k úspechu.
Nepochybujme o svojich schopnostiach. Ani o sebe. Máme tendenciu zľaknúť sa, ak sme už veľa zvládli a naša myseľ nám podsúva myšlienky o pochybnostiach. Nedajme sa však nachytať, pokiaľ treba, oddýchnime si, doprajme si trochu bezstarostného času, potom sa však vráťme k svojmu režimu a hor sa odvážne dopredu!
Správne organizujme svoj čas. Naplánujme si harmonogram, aby nám všetko vychádzalo tak, ako si prestavujeme. Okrem našich cieľov musíme napĺňať aj ostatné základné potreby ako naše, tak aj našej rodiny. Dôležitý je aj kvalitný odpočinok. Pri dobrej organizácii nájdeme určite miesto v našom zozname pre všetky ciele, ktoré sú pre nás dôležité.
Obzerajme sa dozadu. Uvidíme, ako ďaleko sme sa dostali a zároveň nám to poslúži ako motivácia pokračovať ďalej. Každý deň je nový začiatok. Obzeranie sa dozadu nás posúva vpred.
Buďme na seba hrdí a pochváľme sa. Iba my vieme, čím prechádzame a koľko sme už obetovali pre svoje sny. Obyčajne ľudia nevidia prácu a drinu za našimi úspechmi. Preto je pochvala od nás samých taká cenná.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK