Čína a Rusko uvažujú o rozpútaní tretej svetovej vojny, tvrdí renomovaný expert na Čínu
Čína a Rusko sú presvedčené, že Spojené štáty „musia byť zničené“, hovorí Gordon Chang, vedúci pracovník newyorského think-tanku Gatestone Institute.
Vodca Číny Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin uvažujú podľa Gordona Changa o rozpútaní tretej svetovej vojny. Vedie ich k tomu spoločná vízia budúceho svetového poriadku.
G. Chang vo svojom článku píše, že tieto dva režimy „tvoria jadro novej osi“ a okolo tohto jadra „sú zástupcovia a zástupcovia zástupcov ako Irán, Severná Kórea, Alžírsko a množstvo teroristických skupín“.
Si Ťin-pching a Putin „spolupracujú po celom svete“, uviedol G. Chang v rozhovore pre rozhlasovú stanicu 77 WABC. „V podstate rozdelili medzinárodný systém na dve časti. Chcú kontrolovať druhú polovicu. V skutočnosti uvažujú o začatí tretej svetovej vojny, pretože neustále hovoria o použití jadrových zbraní.“
Obavy zo vzťahov medzi Kremľom a ČKS vzrástli od februára 2022, kedy Rusko napadlo Ukrajinu a obaja susedia posilnili svoje väzby v rámci partnerstva „bez hraníc“. Jadrový potenciál Číny sa v októbri dostal pod drobnohľad. Správa Pentagonu odhalila, že komunistický režim má vo svojom arzenáli viac ako 500 funkčných jadrových hlavíc, pričom sa očakáva, že do roku 2030 sa ich počet zvýši na 1 000. Rusko má podľa Federácie amerických vedcov zásoby približne v počte 4 489 jadrových hlavíc.
„A pritom môžeme pozorovať, že spolupracujú na Ukrajine, spolupracujú v Gaze a spolupracujú v severnej Afrike. Rozdúchavajú plamene po celom svete. A máme tu Bidenovu administratívu, ktorá si nevšíma, čo sa deje,“ povedal G. Chang.
Expert na Čínu poznamenal, že Čína a Rusko sledujú reakciu Bidenovej administratívy na jemenskú islamistickú povstaleckú skupinu Hútíov. Tá od útoku Hamasu na Izrael podnikla desiatky útokov dronmi a raketami v Červenom mori. Iránom podporovaní Hútíovia sa spojili s Hamasom v Gaze.
„Mali by sme zasiahnuť hútíjské prístavy. Mali by sme zasiahnuť aj iránske prístavy. Ak to urobíme, ukážeme, že sme ochotní sa brániť,“ povedal G. Chang. „A myslím si, že to prinúti Číňanov a Rusov posadiť sa a spozornieť, pretože práve teraz podporujú iránsky útok na Izrael a námornú dopravu.“
Biely dom uviedol, že Teherán bol „hlboko zapojený“ do útokov Hútíov, čo iránske ministerstvo zahraničných vecí poprelo. Lodné spoločnosti presmerovali svoje nákladné lode okolo Afriky, aby sa vyhli Suezskému prieplavu a Červenému moru.
Podľa G. Changa sa Si Ťin-pching a Putin domnievajú, že Spojené štáty „sú v konečnom úpadku“. Poukazuje na ich marcový rozhovor, keď vodca Číny povedal svojmu ruskému náprotivku, že obaja susedia „sú hnacím motorom“ zmien, ktoré neboli videné „za posledných 100 rokov„.
Obaja lídri sú tiež presvedčení, že Spojené štáty „musia byť zničené“, a preto vytvorili novú os, uvádza sa v Changovom článku.
„Si Ťin-pching okrem iného vyhlásením ‚ľudovej vojny‘ Amerike jasne vyjadril, že USA musia byť zničené a Američania vyhladení. Putin je menej ambiciózny, chce len, aby USA zmizli z cesty, zatiaľ čo on obnoví ruské impérium v čo najväčšom rozsahu,“ píše sa v článku.
Chang svoj článok uzatvára úvahou o tom, aký postup by Putin zvolil, keby Si Ťin-pching napadol susedné krajiny. „Nie je to jasné, ale je veľmi pravdepodobné, že ruský vodca pomôže Číne,“ píše.
Predpokladaným hlavným cieľom invázie ČKS je Taiwan, samosprávny ostrov, ktorý Peking považuje za súčasť svojho územia. Si Ťin-pching považuje prevzatie Taiwanu za prostriedok na dosiahnutie „národného omladenia„, hoci čínsky režim ostrov nikdy neovládal.
G. Chang píše: „Rusko by mohlo Číne pomôcť aj tým, že by sa pokúsilo zabrať ešte väčšiu časť reťaze Kurilských ostrovov od Japonska, alebo by mohlo postupovať proti niektorému členovi NATO, napríklad jednej z troch pobaltských republík, a vtiahnuť euroázijskú pevninu do konfliktu od jedného konca k druhému.“
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK