Štvrtok 19. septembra, 2024
(Zľava) štátny tajomník ministerstva spravodlivosti SR Pavol Gašpar a minister spravodlivosti SR Boris Susko reagujú počas tlačovej konferencie na vyhlásenie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica v Bratislave v pondelok 11. decembra 2023. Špeciálny prokurátor v pondelok upozornil, že viaceré významné trestné veci v dozore prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) budú v prípade schválenia novely Trestného zákona premlčané. Ako príklad uviedol kauzu Gorila či Mýtnik 3. Spolu s ďalšími prokurátormi ÚŠP namietal výrazné znižovanie trestných sadzieb a kratšie premlčacie doby. Chýba im poctivá odborná diskusia k návrhu. Novela Trestného zákona, ktorá obsahuje aj návrh na zrušenie ÚŠP, je v súčasnosti v Národnej rade SR. Parlament by ju mal prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. (FOTO TASR - Jakub Kotian)

O návrhoch zmien v trestnom zákone minister Susko prezidentku nepresvedčil

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) nepresvedčil prezidentku SR Zuzanu Čaputovú v súvislosti s pripravovanými zmenami v trestnom zákone či návrhom na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Hlava štátu zopakovala svoju výzvu „zísť z kratšej cesty“. Na sociálnej sieti to skonštatovala prezidentka po pondelkovom rozhovore so šéfom rezortu spravodlivosti.

„Musím povedať, že minister ma nepresvedčil, ani pokiaľ ide o dôvodnosť zmien, ani pokiaľ ide o dôvodnosť rýchlosti takéhoto konania,“ zdôraznila Z. Čaputová poukazujúc na zrýchlené legislatívne konanie.

Hlava štátu hovorila s ministrom o zmenách trestných sadzieb či zákone o ochrane oznamovateľov. Prezidentka ho zároveň požiadala, aby jej doručil tie rozhodnutia Ústavného súdu SR, o ktoré svoju argumentáciu v prípade rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry opierajú. Rovnako má tieto rozhodnutia zverejniť.

„Ministrovi som zopakovala moju výzvu, aby zišli z kratšej cesty a aby zásadné zmeny v oblasti trestného práva boli vždy predmetom riadneho legislatívneho procesu,“ odkázala Z. Čaputová.

Prečítajte si aj