Štvrtok 21. novembra, 2024
Tlačová konferencia k 75. výročiu WHO v Ženeve, 6. apríl, 2023. (foto: Fabrice COFFRINI / AFP) (Photo by FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images)
, »

Britská kauza sledovania ľudí počas pandémie a možné negatívne stránky Pandemickej dohody WHO

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) bude v máji 2024 schvaľovať dva dôležité dokumenty – Pandemický dohovor (označovaný aj ako Dohovor) a zmeny a doplnenia Medzinárodných zdravotných predpisov IHR). Podľa českého ministerstva zdravotníctva by tieto dokumenty mali zlepšiť koordináciu členských krajín WHO v prípade budúcich pandémií. Prípravu týchto dohôd však sprevádzajú určité obavy, napríklad zo straty suverenity členských krajín WHO a vytvorenia kontrolno-sledovacieho aparátu.

Zástupcovia ministerstva v českej snemovni obhajovali Pandemický dohovor

Podľa Kateřiny Baťhovej, vedúcej medzinárodného oddelenia českého Ministerstva zdravotníctva, je strata suverenity členských štátov jedným z „mýtov“, ktoré sa okolo Dohovoru šíria.

„WHO nemala a nikdy nebude mať priamy vplyv na fungovanie zdravotníctva. Vždy to bude závisieť od rozhodnutí jednotlivých štátov,“ odkázala Baťhová na článok 3 ods. 2 októbrového návrhu Dohovoru.

Článok 1 písm. g) návrhu Dohovoru napríklad umožňuje plné zapojenie regionálnych organizácií, čo sa vzťahuje napríklad aj na Európsku úniu (EÚ). V článku 32 sa ďalej uvádza, že regionálne inštitúcie môžu členské štáty zastupovať a prevziať ich zodpovednosť a kompetencie.

Existuje teda možnosť, že inštitúcie EÚ by mohli počas ďalšej pandémie rozhodovať o pandemických opatreniach za členské štáty. Túto možnosť analyzuje aj právnik Libor Hlavsa v rozhovore pre kanál Inovace Republiky. Okrem toho sa EÚ aktívne zapojila do prípravy textu Dohovoru a WHO už zaslala niekoľko návrhov zmien. Ozývajú sa však aj kritické hlasy proti účasti EÚ na príprave Dohovoru.

Výzva proti zapojeniu sa EÚ do príprav Dohovoru

Maryl Nassová, americká výskumníčka, ktorá dlhodobo analyzuje činnosť WHO, informuje na svojom Substacku o pripravovanej spoločnej výzve dvoch mimovládnych organizácií Door to Freedom a Iustitia Europa. Tá bude zaslaná poslancom Európskeho parlamentu a európskym inštitúciám.

Cieľom výzvy je upozorniť na rokovania EÚ o pripravovaných dokumentoch WHO, ktoré mimovládne organizácie vnímajú ako kontroverzné. Poukazujú na to, že EÚ nie je signatárom WHO a že podľa Zmluvy o fungovaní EÚ (článok 168) má EÚ iba podporné právomoci, nemala by byť súčasťou vyjednávaní o Dohovore.

Tieto organizácie taktiež vyzývajú Európsku komisiu a Radu EÚ, aby identifikovali jednotlivé návrhy, ktoré EÚ predložila v súvislosti s Dohovorom a IHR, a aby uviedli tie, ktoré WHO už do dokumentov začlenila. Potenciálnu stratu suverenity však neriešia iba členské štáty EÚ. Táto problematika je relevantná aj v Spojených štátoch.

Americkí kongresmani kritizujú úlohu Číny vo WHO a netransparentnosť schvaľovacieho procesu IHR

Vo výbore pre dohľad americkí kongresmani tento týždeň diskutovali práve o dokumentoch týkajúcich sa Dohovoru, zdravotných predpisov IHR a o otázke reformy WHO. Kongresmani opakovane odporúčali obmedziť právomoci Číny vo fungovaní WHO, najmä v súvislosti s netransparentnosťou čínskych aktivít počas covidovej pandémie.

Kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová kritizovala WHO kvôli netransparentnému procesu schvaľovania navrhovaných zmien IHR. Greeneová uviedla, že „členské krajiny nebudú mať možnosť analyzovať prípadné zmeny v IHR pred hlasovaním na zhromaždení v máji 2024. Takýto postup by mohol viesť k obmedzeniu suverenity jednotlivých krajín.“ Na októbrovom zasadnutí WHO totiž došlo k zmene schvaľovacieho procesu pozmeňovacích návrhov IHR.

Redakcia Epoch Times požiadal české ministerstvo zahraničných vecí o vysvetlenie tejto zmeny. Mariana Wernerová z komunikačného odboru českého ministerstva zahraničných vecí v e-maile z 20. 11. 2023 pre Epoch Times uviedla:

„Zmeny Medzinárodných zdravotných predpisov sa prerokúvajú v pracovnej skupine zloženej zo všetkých členských štátov WHO. Nejde teda o proces vedený WHO, resp. jej sekretariátom, v ktorého čele stojí generálny riaditeľ WHO. Generálny riaditeľ WHO zmeny v tejto situácii skutočne iba predkladá v súlade s postupom stanoveným MZP (to isté čo IHR, pozn. red.) (konkrétne v článku 55 ods. 2). Diskusie členských štátov budú ďalej pokračovať v pracovnej skupine počas jari a finálne zmeny budú ich výstupom. Pre členské štáty to tým pádom nebude nič nové. Napriek tomu dodávame, že medzi výstupmi pracovnej skupiny a ich predložením WHO na schválenie bude niekoľko týždňov.“

Jednotný prístup a dezinformácie

Návrh Dohovoru o pandémii v článku 1 vzájomne prepojuje zdravie ľudí, domácich a divých zvierat, rastlín a ekosystémov. V rámci toho budú členské krajiny vykonávať príslušné činnosti v oblasti klimatických zmien a udržateľného rozvoja. V článku 5 sa členské krajiny zaväzujú vytvoriť, zaviesť alebo posilniť kontrolné systémy v kontexte uplatňovania prístupu „One Health“ (Jedno zdravie). Otázkou je, ako sa tento prístup bude realizovať v praxi.

V októbri tohto roku napríklad zástupcovia dvoch stoviek zdravotníckych časopisov požiadali WHO, aby počas májového zhromaždenia v roku 2024 vyhlásila klimatickú krízu a stratu biodiverzity u živočíchov za globálnu zdravotnú krízu. Existuje však mnoho odborníkov, ktorí majú voči klimatickej kríze rôzne výhrady.

Znamenalo by to, že odklon od prijatého prístupu One Health by sa eventuálne mohol považovať za dezinformáciu? 

V tejto súvislosti je vhodné uviesť znenie článku 18 ods. 1 pripravovaného Dohovoru o pandémii, ktorý sa týka „dezinformácií“:

Zmluvné strany posilňujú vedeckú gramotnosť, gramotnosť obyvateľstva v oblasti verejného zdravia a pandémie, ako aj prístup k informáciám o pandémiách, ich účinkoch a príčinách, a bojujú proti nepravdivým a zavádzajúcim informáciámalebo dezinformáciám, a to aj prostredníctvom účinnej medzinárodnej spolupráce…

Príklad cenzúry z Veľkej Británie

Tento týždeň britské médium Daily Mail informovalo, že získalo oficiálne dokumenty od britskej armády, ktoré potvrdzujú, ako britská vláda spoločne s armádou v rámci operácie Whitehall cenzurovala odporcov pandemických opatrení. Boli medzi nimi známe osobnosti, ako napríklad bývalý minister David Davis a známy novinár Peter Hitchens.

„Operácia Whitehall je útokom na slobodu slova. Ide o praktitky hodné autoritárskych režimov. Tí, ktorí stáli za touto operáciou, vedeli, že ide o špehovanie politikov, novinárov, médií, a aj tak tieto aktivity vykonávali,“ povedal Jake Hurfurt z organizácie Big Brother Watch.

Britská vláda sa vyjadrila, že „dezinformácie na webe predstavujú vážnu hrozbu, preto sa behom pandémie spojila s odborníkmi z celého vládneho spektra, aby monitorovala dezinformácie o covide“.

Pokiaľ ide o „správne informácie“, aj česká vláda sa pohybovala po „tenkom ľade“. Minulý mesiac MUDr. Vladimír Čížek (pdf) prezentoval v Poslaneckej snemovni vlastné vyšetrovanie, resp. overovanie oficiálnych vládnych informácií o očkovaní proti covidu-19, ktoré boli zverejnené na webovej stránke českého ministerstva zdravotníctva alebo ich uvádzali jeho predstavitelia a ktoré sa postupne ukázali ako zavádzajúce alebo nepravdivé.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj