Štvrtok 19. septembra, 2024
Predseda vlády SR Robert Fico, 26. septembra 2023 (Foto: VLADIMÍR ŠIMÍČEK/AFP via Getty Images)

Premiér Fico: Opozícia klame EK pri novele trestného zákona

Slovenskí opoziční europoslanci sa klamstvami pokúšajú za každú cenu poškodiť Slovenskú republiku. Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) v reakcii na stredajšiu (13. 12.) diskusiu v Európskom parlamente (EP) s európskym komisárom pre spravodlivosť Didierom Reyndersom o rušení kľúčových protikorupčných štruktúr a dôsledkoch pre právny štát. Premiér tvrdí, že slovenská opozícia posiela predstaviteľom Európskej komisie (EK) a parlamentu klamstvá o pripravovanej novelizácii trestného zákona. Dodal, že vláde nič nebráni pokračovať v legislatívnom procese.

„Je doslova neuveriteľné, že slovenskí opoziční europoslanci žiadajú Európsku komisiu, aby potrestala Slovensko nevyplatením európskych fondov, veriac, že to poškodí slovenskú vládu v očiach verejnosti,“ uviedol premiér. Dodal, že v liste z 5. decembra hrubo zavádzali, keď upozorňovali európske inštitúcie na návrh vlády zrušiť Špecializovaný trestný súd. Podľa premiéra to nemá s realitou nič spoločné, pretože vláda navrhuje zrušiť len Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Premiér skonštatoval, že Reynders v diskusii potvrdil a ocenil komunikáciu komisie s vládou SR k novelizácii. „Vo všeobecnosti povedal, že EK môže použiť všetky nástroje, ktoré má k dispozícii, vrátane finančného nátlaku, ak reformy idú proti právnemu štátu. To je všeobecné pravidlo, ktoré platí pre všetky členské krajiny EÚ. Naviac zrušenie ÚŠP nemá nič spoločné ani s európskym právom, ani s právnym štátom,“ tvrdí Fico. Mrzí ho však, že komisár „úmyselne neuviedol dôvody, pre ktoré vláda SR pristupuje k zrušeniu ÚŠP“. Poukázal pritom na rozhodnutia súdov o porušení ľudských práv.

Diskusia v EP sa zamerala na návrhy zmien v trestnom zákone, ktoré nedávno predložila vláda SR. Poslanci diskutovali s komisárom o navrhovanom zrušení ÚŠP, ale aj o možnom zmiernení sankcií za korupčné a iné trestné činy na Slovensku.

EP by mal v nadväznosti na rozpravu prijať aj nelegislatívne uznesenie. O jeho znení budú poslanci hlasovať pravdepodobne počas nasledujúceho plenárneho zasadnutia 15. až 18. januára 2024 v Štrasburgu.

Opozícia chce pokračovať v obštrukcii, v utorok organizuje ďalšie protesty

Opozičné strany Progresívne Slovensko (PS), Sloboda a Solidarita (SaS) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) sú pripravené pokračovať v diskusii ku konsolidačným opatreniam aj pomocou obštrukcie a hlásením sa do rozpravy, kým vláda nestiahne „promafiánsky“ balíček, ktorým opozícia označila návrhy vedúce k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a k úprave zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Zároveň strany ohlásili ďalší protest, ktorý bude na budúci týždeň v utorok 19. decembra v Bratislave a ďalších mestách po Slovensku.

Z premiéra Roberta Fica (Smer-SD) cítiť nervozitu, myslí si predseda PS Michal Šimečka. Odkazuje ľuďom, že verejný tlak na vládnu koalíciu funguje a poďakoval sa im za účasť na doterajších protestoch. R. Fico si podľa neho myslel, že zmeny parlament prijme rýchlo ešte pred Vianocami a po Novom roku sa pustí do prezidentskej kampane lídra Hlasu-SD Petra Pellegriniho.

Ďalší protest bude v utorok v Bratislave na Námestí SNP, ale aj v Košiciach, Nitre, Trenčíne či Považskej Bystrici. M. Šimečka zopakoval, že šéfovi parlamentu P. Pellegrinimu sa situácia rozpadáva pod rukami, keďže najbližší priebeh schôdze nie je známy. Opozícia je však pripravená rokovať aj počas vianočných sviatkov. Šéf PS tiež informoval, že už približne 50.000 ľudí sa podpísalo pod výzvu na stiahnutie novely Trestného zákona, ktorá predpokladá zrušenie špeciálnej prokuratúry.

Opozícia tvrdí, že naťahovanie diskusie v parlamente má zmysel. Drvivá väčšina príspevkov je podľa M. Šimečku vecná. Považuje to za legitímnu stratégiu. Je podľa neho primerané, že konsolidačný balík sa podrobuje kritike, pretože nás oberá o budúcnosť. Predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková dodala, že konsolidačné zmeny i zmeny v kompetenčnom zákone sú veľmi dôležité a treba k nim naozajstnú diskusiu. Aj to je dôvod, prečo sa opoziční poslanci v tak veľkej miere hlásia do diskusie.

Vládna koalícia by chcela do Vianoc schváliť návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling nevníma ako problém, že by sa rok začal rozpočtovým provizóriom, ak by sa to nestihlo. Tvrdí, že je to zodpovednosť vládnej koalície a nie opozície, ktorá robí obštrukcie.

Prečítajte si aj