Štvrtok 19. septembra, 2024
Protesty v Bratislave (Foto: FB / Progresívne Slovensko)

Proti krokom vlády sa protestovalo vo viacerých mestách

Proti krokom vlády sa v utorok večer protestovalo vo viacerých mestách Slovenska. Zhromaždenia zvolali opozičné strany PS, SaS a KDH. Namietajú najmä rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, hovoria o ohrození právneho štátu.

Zábery z protestov v jednotlivých krajských mestách. (Foto: FB / Progresívne Slovensko)

Na bratislavskom proteste pred Úradom vlády SR vystúpili lídri politických strán, ale aj známe osobnosti. Ľudia skandovali heslá, ako „Slovensko si nedáme“, „Dosť bolo Fica“ či „Nebudeme ticho“.

Zábery z Bratislavy. (Foto: FB / Sloboda a Solidarita)

Okrem hlavného mesta sa protesty konali aj v Košiciach, Nitre, Žiline a Banskej Bystrici.

Podľa KDH sa v Bratislave zúčastnilo protestov minimálne 15 000 ľudí a ďalšie tisícky prišli do Košíc, Nitry, Banskej Bystrice, či Žiliny. (Foto: FB / KDH)

PS, KDH a SaS spustili aj výzvu (zastavmeich sk) proti deštrukcii právneho štátu, ktorú podpísalo už vyše 40.000 ľudí. Signatári vyzývajú vládu na stiahnutie návrhov zákonov, ktoré rušia Úrad špeciálnej prokuratúry, znižujú tresty za korupciu a odoberajú príslušníkom Policajného zboru status chráneného oznamovateľa.

M. Šimečka: Opozícia využije všetky nástroje, aby zabránila zrušeniu ÚŠP

Opozícia mieni využiť všetky nástroje, aby zabránila prijať zmeny Trestného zákona, ktoré vedú k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ako aj novelizovať zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Poďakoval sa tisícom ľudí, ktorí prišli podporiť opozičný protest proti chystaným vládnym zmenám. Označil to za silný verejný tlak a signál, že si ľudia neprajú, aby vláda takto „prevalcovala“ zmeny.

Predstavitelia koalície sú podľa M. Šimečku nervózni. „Sú pod tlakom, lebo vidia, že to, čo si predstavovali, že pretlačia promafiánsky balíček – zrušenie špeciálnej prokuratúry – narýchlo, bez diskusie pred Vianocami, že to sa im nedarí a tlak funguje,“ skonštatoval. Poukázal aj na predĺženie stredajšieho rokovania parlamentu do polnoci. M. Šimečka si myslí, že predsedovi Národnej rady (NR) SR Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD) sa situácia rozpadáva pod rukami.

Opozícia chce dosiahnuť stiahnutie vládnych problematických návrhov. Preto plánuje využívať obštrukcie v parlamente, hlásiť sa do diskusie, a tým natiahnuť čas, aby zabránili parlamentu prijať vládne návrhy do Vianoc. Pripravení sú aj na celonočné rokovania či rokovanie v období medzi vianočnými sviatkami a pokračovať chcú v organizovaní verejných protestov.

Poslanec za hnutie Slovensko Gábor Grendel (Zdroj: FB / Gábor Grendel)

Aj poslanci hnutia Slovensko kritizujú postup koalície pri predĺžení rokovania do polnoci. „Tak ako Fico píska, tak Pellegrini funguje. Priorita Roberta Fica je udeliť amnestiu svojim kamarátom a Peter Pellegrini mu v tom ide po ruke,“ uviedol na stredajšej tlačovej konferencii poslanec za hnutie Slovensko Gábor Grendel. Myslí si, že vládnej koalícii je nepríjemné, že opoziční poslanci sa prihlasujú do rozpráv a reagujú faktickými poznámkami veľmi aktívne. „Budeme naďalej vystupovať v pléne, pokojne aj do rána, a budeme bojovať za právny štát a rovnosť pred zákonom,“ dodal.

Prečítajte si aj