Piatok 22. novembra, 2024
New York, Manhattan (foto: Luis Dalvan / Pexels)
,

Kríza v New Yorku je ponaučením pre mestá na celom svete (Komentár)

Keď sa obyvatelia New Yorku sťažovali na avizované škrty v policajnej ochrane a sanitácii, starosta Eric Adams im odvetil: „Nekričte na mňa, kričte na Washington.“

Adams sa snaží preniesť vinu na prezidenta Joea Bidena a politiku otvorených hraníc demokratov.

Nenechajte sa oklamať. Prílev nelegálnych prisťahovalcov predstavuje menej ako polovicu (42 %) hroziacej fiškálnej krízy mesta. New York sa rútil z fiškálneho útesu už pred týmto prílevom.

Čiastočne za to môže Adamsov predchodca, rozhadzovačný Bill de Blasio. Adams však krízu ešte zhoršil tým, že vyjednal šialené pracovné zmluvy – najmä s učiteľskými odbormi – ktoré si mesto nemôže dovoliť. Je to jasný Adamsov pokus zabezpečiť si podporu veľkých odborov pre vlastné znovuzvolenie do funkcie starostu bez ohľadu na to, že zrádza obyvateľov mesta.

Newyorčania sú okrádaní. V rebríčku najlepších a najhorších miest v Amerike, ktorý zostavil WalletHub, sa New York umiestnil na smutnom 147. mieste zo 149 miest, pokiaľ ide o výdavky na zabezpečenie základných služieb na obyvateľa. Horšie sú na tom už len San Francisco a Chattanooga v štáte Tennessee.

Gotham, ako metropolu zvyknú nazývať fanúšikova komiksov, nie je najčistejšie ani najbezpečnejšie mesto a nemá najlepšie verejné školy. Napriek tomu zaň newyorskí daňoví poplatníci platia najviac, a to vďaka množstvu kupčiacich politikov.

Napríklad, mesto New York poskytuje každému zamestnancovi mesta, ktorý odpracuje 10 rokov, doživotné zdravotné poistenie platené na 100 % bez odpočítateľnej položky. A to aj po skončení pracovného pomeru v meste. To sa nikde inde nestáva.

Už v septembri 2022 fiškálna situácia Veľkého jablka, ako sa mesto New York zvykne nazývať, zaváňala hnilobou. Adams sľúbil štátnej rade pre finančnú kontrolu, že „nebude uzatvárať žiadne dohody, ktoré si mesto nemôže dovoliť“.

V júni tohto roku tento sľub porušil, keď vyjednal zmluvu so Spojenou federáciou učiteľov (UFT), ktorá odsudzuje mesto k fiškálnemu zlyhaniu. Ministerstvo školstva predstavuje viac ako tretinu (36 %) výdavkov mesta a neuveriteľných 46 % zamestnancov mesta. New York sa nemôže zotaviť bez fiškálnej disciplíny na ministerstve školstva.

Ministerstvo školstva už teraz vynakladá 36 000 USD na študenta, čo je viac ako v ktoromkoľvek inom školskom obvode v Spojených štátoch. Čo sa za to kúpilo? Výsledky v národnom hodnotení vzdelávacieho pokroku pod národným priemerom a s nesprávnym trendom.

Rozpočet ministerstva školstva prudko rastie, zatiaľ čo počet študentov prudko klesá.

Napriek tomu Adams súhlasil so zmluvou s UFT, ktorá zvýši platy učiteľov o 20 % v priebehu piatich rokov, čím sa ich platy dostanú na rekordných 150 000 USD. Adams si nevynútil žiadne ústupky v pracovných pravidlách, ako je napríklad dodatočný vyučovací čas v prospech detí a urobil zmluvu výhodnou. Dokonca pridal čerešničku na torte dohody, bonus 3 000 dolárov pre každého učiteľa.

Adams získava podporu pre svoje znovuzvolenie a účet za to platia obyvatelia New Yorku. To je Adamsova dohoda. Zopakoval to aj v októbri, keď podpísal šťavnatú dohodu s odborovým zväzom riaditeľov škôl, ktorá im počas piatich rokov zvýšila platy o takmer 17 %, nehľadiac na rozpočet.

O niekoľko týždňov neskôr štátny kontrolór Tom DiNapoli a šéf občianskej rozpočtovej komisie Andrew Rein označili finančnú situáciu mesta za „alarmujúcu“. Ešte znepokojujúcejšia je reakcia zvolených predstaviteľov mesta.

Kontrolór mesta Brad Lander vyzýva na zvýšenie daní pre „obyvateľov s vysokými príjmami“ a „vlastníkov nehnuteľností s vysokou hodnotou“. To by mohlo spôsobiť útek najbohatších daňových poplatníkov z mesta.

Adams vyzval na okamžité plošné škrty vo výške 5 % vo všetkých mestských úradoch vrátane polície a hygieny. Aj to je scestné. Znížil by počet policajtov na najnižšiu úroveň od 90. rokov. Znamenalo by to aj pokles odvozov odpadu z košov na uliciach. Znížila by sa bezpečnosť aj čistota.

Robot môže robiť plošné škrty. Starosta si musí určiť priority. Adams oznámil, že druhé a tretie kolo rozpočtových škrtov by sa mohlo týkať polície, hasičov a hygieny. V skutočnosti by mal zvrátiť pôvodné škrty v týchto oddeleniach a zaťať sekeru do výdavkov, ktoré urážajú inteligenciu verejnosti, vrátane bezplatnej starostlivosti o deti pre rodiny bez dokladov – takzvaný program Promise New York.

Potom by sa mal venovať učiteľským odborom, fiasku rozpočtu. Adams musí od UFT požadovať ústupky alebo odstúpiť z postu a prenechať ho niekomu, kto to urobí. Newyorčania by sa nemali uspokojiť s menšou ochranou polície a hygieny, kým politici pozývajú členov odborov, aby sa zviezli na úkor ostatných.

Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia sa zhodovať s názormi denníka The Epoch Times.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj