Štvrtok 19. septembra, 2024
Tlačová konferencia strany Sloboda a Solidarita (Screenshot: FB / Sloboda a Solidarita)

SaS: Zrušenie špec. prokuratúry by mohlo viesť k zastaveniu trestného stíhania v kauzách

Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) by mohlo viesť k zastaveniu trestného stíhania v mnohých kauzách. Upozornila na to poslankyňa Národnej rady (NR) SR Mária Kolíková (SaS) na pondelkovej tlačovej besede s tým, že prípady by sa prerozdelili medzi prokurátorov, ktorí sa s takými dovtedy nestretli.

„Ak sa zruší ÚŠP a nebodaj aj Špecializovaný trestný súd (ŠTS), vytvoríme podmienky pre to, aby sa mafia a organizovaný zločin mohli rozrásť,“ povedala M. Kolíková. Predpokladá, že všetky kauzy, ktoré ÚŠP rieši, sa prerozdelia medzi krajské prokuratúry, ktoré ich pridelia prokurátorom, ktorí sa s nimi nebudú vedieť vysporiadať, pretože obdobné prípady nikdy predtým neriešili.

M. Kolíková upozornila, že návrh na zrušenie ÚŠP bude vláda možno chcieť presadiť aj cez skrátené legislatívne konanie napriek tomu, že na neho nie je dôvod. „Budeme upozorňovať Európsku komisiu na nebezpečenstvo tejto právnej úpravy a porušovanie pravidiel legislatívneho procesu,“ avizovala.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) cez víkend v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy vyhlásil, že urobí všetky potrebné kroky, aby špeciálny prokurátor Daniel Lipšic odišiel z Úradu špeciálnej prokuratúry. Nevyjadril sa, či zostane fungovať Špecializovaný trestný súd.

M. Šutaj Eštok: Ak príde MS s návrhmi zmien o ÚŠP, budeme o tom diskutovať

V prípade zmien týkajúcich sa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) je potrebné počkať na to, s čím príde Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR. Pred pondelkovým rokovaním vlády to uviedol minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

„Ak príde s návrhom zmien, budeme o tom diskutovať. Ako sme povedali pred voľbami, ÚŠP ani Daniel Lipšic nie sú zlatými teľatami spravodlivosti,“ uviedol. Zároveň nemá avízo, či prípadné návrhy by mali byť predmetom pondelkového rokovania kabinetu.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) nemá obavu o to, že by prípadným zrušením špeciálnej prokuratúry zastavili vyšetrovanie káuz. „Tie prípady budú žiť ďalej, nikomu sa nezoberú,“ upozornil s odvolaním sa činnosť Generálnej prokuratúry SR.

PS: Ak sa bude obmedzovať ÚŠP cez skrátené konanie, podáme ústavnú sťažnosť

Progresívne Slovensko (PS) avizuje podanie ústavnej sťažnosti pre zámer obmedziť alebo zrušiť fungovanie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Informoval o tom v pondelok predseda PS a podpredseda parlamentu Michal Šimečka. Hnutie tiež v tejto súvislosti požiadalo o stretnutie eurokomisára pre justíciu Didiera Reyndersa. PS kritizuje, že vláda ešte nezverejnila znenie návrhu. Hnutie tvrdí, že cieľom zmeny je ochrana „našich ľudí“ zo strany premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

„Verejnosť napriek aj našim výzvam doteraz nepozná presné znenie návrhu, s ktorým za Európskou komisiou išiel. Demontáž právneho štátu vláda pripravuje naďalej potichu. Je to škandalózne a nebezpečné. Preto hneď, ako bude zrejmé, že pretlačili takýto zásah voči ÚŠP cez skrátené legislatívne konanie, podáme ústavnú sťažnosť,“ priblížil M. Šimečka s tým, že bez ÚŠP by korupcia na najvyšších miestach a organizovaný zločin nemohli byť stíhané a dozorované efektívne.

Podpredsedníčka PS Lucia Plaváková vysvetlila, že hnutie bude Ústavný súd SR žiadať o posúdenie súladu akejkoľvek zmeny v postavení a fungovaní ÚŠP z hľadiska zabezpečenia princípu ochrany právneho štátu garantovanej ústavou. „Zároveň požiadame o pozastavenie účinnosti tejto zmeny, aby sa zamedzilo vážnemu nenapraviteľnému následku, ktorý by hrozil. Pretože v záujme ochrany smeráckych ľudí sa Robert Fico naozaj neštíti ničoho. Chystá sa rozmontovať základy boja proti korupcii a organizovanému zločinu a tomu treba zabrániť všetkými dostupnými prostriedkami,“ doplnila.

Prečítajte si aj