Nedeľa 24. novembra, 2024
Ilustračná fotografia (foto: Karolina Grabowska / Pexels)
,

Hotovosť hrá stále dôležitú úlohu (Komentár)

Výpadok spoločnosti Optus dokazuje, že aj malá chyba pri bezhotovostnom platobnom styku môže spôsobiť úplný chaos.

Moderné technológie sú úžasná vec… pokiaľ fungujú.

Austrálčania sa o tom presvedčili 8. novembra, keď telekomunikačný gigant Optus postihol rozsiahly výpadok. V dôsledku toho boli na niekoľko hodín prerušené hovory a všetky transakcie s bankovými kartami.

Jednoducho povedané, zmätok, frustrácia a premárnené príležitosti vznikli vo všetkých oblastiach.

Niektoré spoločnosti, napríklad call centrá bánk, si možno vydýchli, pretože nemuseli prijímať hovory od znepokojených zákazníkov. Deň predtým totiž Reserve Bank of Australia zvýšila úrokové sadzby o 0,25 %.

Pre väčšinu ľudí a malých podnikov to však znamenalo katastrofu. Čoraz pohodlnejší spôsob platby „tap and go“ bol zrušený. Bez varovania.

Je to varovanie pre nás všetkých. Nosiť so sebou hotovosť je rozumné. Najmä pri takých situáciách, aká nastala 8. novembra v Austrálii.

K podobným výpadkom dochádzalo v minulosti a bude k nim dochádzať aj v budúcnosti. Múdrou radou je byť pripravený.

Keď už o tom hovoríme, používanie hotovosti má čoraz väčší zmysel. Obchodníci a banky si naďalej účtujú poplatky za používanie kariet, na ktoré nás všetkých nalákala jednoduchosť a prísľub „žiadnych ďalších nákladov“.

Pamätáte si na časy, keď bankomaty (ATM) vydávali hotovosť zadarmo, pretože banka tak ušetrila na mzdových nákladoch?

Platobná karta výrazne urýchlila prácu zákazníka, firmy a banky. Tento spôsob platby je menej náročný na pracovnú silu a priniesol nové úspory pre podniky a banky (najmä počas COVID-19 sme boli všetci vyzývaní, aby sme nepoužívali hotovosť kvôli jej náchylnosti na prenos baktérií).

Keď sa však dosť z nás nechalo nalákať na bankomaty, viac ako na ľudského pokladníka za prepážkou v miestnej pobočke, zamestnanci bánk boli prepustení a pobočky zatvorené. Potom sa začali účtovať poplatky za výber z bankomatu.

Cena, ktorú platíme naviac

Rýchly posun vpred a príplatky za karty boli zavedené v tichosti. Zároveň to však znamená, že údajné „úspory“ pre zákazníkov sa už teraz ignorujú.

Príplatky sa líšia, ale môžu predstavovať až niekoľko percent z celkovej transakcie.

V čase, keď je tak na životné náklady, sa týmto dodatočným percentám možno vyhnúť platbou v hotovosti. Úspora, ktorá sa môže vrátiť do rodinného rozpočtu, predstavuje doslova stovky dolárov.

Ilustračná fotografia (cottonbro studio / Pexels)

Náklady na bezhotovostnú transakciu sú určite oveľa nižšie ako náklady na prijatie hotovosti od zákazníka, vrátenie drobných, účtovná uzávierka na konci dňa a vloženie peňazí do banky.

Okrem toho si však zákazník často neuvedomuje, za čo vlastne platí. Predtým by zákazník musel siahnuť hlbšie do vrecka a dať mincu alebo bankovku navyše. Tento človek by si však oveľa viac uvedomoval cenu a obchodník by sa zdráhal zvyšovať ceny.

Z hľadiska ochrany osobných údajov umožňujú hotovostné platby aj nevystopovateľné nákupy. V tomto prípade je však dôležité vyžiadať si účtenku, pretože sa môže vyžadovať doklad o nákupe.

V súvislosti s neprirodzeným oznámením austrálskej federálnej vlády, že čoskoro zakáže šeky, je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, aby si verejnosť zachovala prístup k hotovosti a aby všetci obchodníci akceptovali hotovostné transakcie.

Odstránením hotovosti z ekonomiky získajú bankové inštitúcie nebývalú moc. Banky budú môcť kontrolovať všetky transakcie okrem výmenného obchodu.

Kráľovská komisia pre austrálsky bankový sektor odhalila, akú moc má a akou morálne voľnou zónou sa stáva, keď ide o zisk v prostredí bez etických zásad. Možno pochybovať, že s ešte väčšou trhovou mocou dôjde k zodpovedajúcemu posilneniu morálnych a etických noriem.

Austrálska mincovňa oznámila, že do Vianoc 2023 sa na austrálskej mene objaví tvár austrálskeho kráľa Karola III.

Je to dôležitá pripomienka toho, že hotovosť je „kráľom“. Je v záujme každého Austrálčana, aby bezhotovostný štýl platenia zostal životaschopným spôsobom. Navyše sa tak dajú ušetriť stovky dolárov ročne.

Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia nevyhnutne odrážať názory denníka The Epoch Times.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj