Pondelok 25. novembra, 2024
Pamätník sviečkovej manifestácie pripomína udalosti z 25.marca 1988, kedy sa v Bratislave konala pokojná manifestácia občanov za dodržiavanie náboženských a občianskych práv a slobôd v socialistickom Československu. Odhalený bol v roku 2008. Námestie Eugena Suchoňa. Dielo vytvoril na 20.výročie manifestácie Mgr. art. Patrik Kovačovský. (wikipedia)

Opoziční poslanci navrhli štátny sviatok k výročiu Sviečkovej manifestácie

Opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR Anna Záborská a Richard Vašečka (obaja Slovensko, Za ľudí, KÚ) navrhujú nový štátny sviatok, ktorým by bol Deň zápasu za ľudské práva, ktorý si pripomíname 25. marca, v deň výročia Sviečkovej manifestácie z roku 1988. Tento sviatok by nebol podľa návrhu dňom pracovného pokoja.

Návrh novely zákona o štátnych sviatkoch poslanci odôvodňujú potrebou zvyšovať povedomie o totalitných obdobiach slovenskej histórie. „Osobitne si pripomenúť tých, ktorí sa nebojácne 25. marca 1988 postavili na obranu ľudských práv a poukázať na tento významný deň slovenských dejín ako na deň hrdosti,“ uviedli v dôvodovej správe.

Poslanci považujú 25. marec 1988 za jedno z najvýznamnejších výročí slovenských moderných dejín. Pripomenuli, že kvalitou občianskeho odporu, šírkou záberu požiadaviek, odvahou vzoprieť sa totalitnej moci a reálnym utrpením ho možno považovať za systémový začiatok definitívneho pádu komunistickej totality na Slovensku, ku ktorému došlo po 17. novembri 1989.

Sviečková manifestácia bolo pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody, ktoré sa konalo v Bratislave na Veľký piatok 25. marca 1988. Proti jeho účastníkom tvrdo zasiahli bezpečnostné zložky. Od roku 1993 je tento dátum pamätným dňom Slovenskej republiky – Dňom zápasu za ľudské práva.

Prečítajte si aj